چینی ها برای ساخت مسکن به ایران می آیند ، روی استفاده از یوزانس کوتاه مدت، فاینانس و تهاتر کار می کنیم

به گزارش مجله لیست پیوند، دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی گفت: بعد از سفر اخیر دولت به چین گروه ها و شرکت های مختلفی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن به ایران می آیند؛ قبلا هم یک شرکت چینی آمده بود که با آنها به توافق نرسیدیم.

چینی ها برای ساخت مسکن به ایران می آیند ، روی استفاده از یوزانس کوتاه مدت، فاینانس و تهاتر کار می کنیم

به گزارش خبرنگاران، روح الله اکبری دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در حاشیه امضای تفاهم نامه ساخت 84 هزار واحد نهضت ملی مسکن اظهار کرد: در مورد طرح نهضت ملی مسکن روی بحث استفاده از سایر ظرفیت ها از جمله یوزانس کوتاه مدت، فاینانس و تهاتر کار می کنیم. چرا که با توجه به پروژه های زیربنایی دولتی نمی گردد فقط از یک روش استفاده کرد.

وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مطرح شده بحث تهاتر نفت است. رویکرد آن است که باید از ابزارهای دیگر مثل فاینانس و یوزانس کوتاه مدت هم بهره ببریم.

اکبری توضیح داد: بعد از سفر اخیر دولت به چین گروه ها و شرکت های مختلفی به کشور ما می آیند و ما با رعایت منافع ملی و مصالح مردم در حال تعامل با این شرکت ها هستیم تا بتوانیم روی تعدادی واحد به نتیجه برسیم.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این مذاکرات شرایط اجرای طرح ها در کشور خودمان را لحاظ نموده ایم، گفت: به هر حال تفاوت هایی بین کشور ما و سایر کشورها به لحاظ زلزله و دیگر موارد وجود دارد که این موارد را لحاظ می کنیم. دوستانی در حال راهنمایی این مذاکرات هستند تا در حداقل زمان ممکن و کاهش بروکراسی زائد اداری مسائل را حل و فصل کنیم.

اکبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا به امروز برای ساخت چه تعداد واحد مسکونی با شرکت های خارجی به نتیجه قطعی رسیده اید؟ گفت: تا الان نتوانسته ایم از ظرفیت خارجی استفاده کنیم و فعلا در حال مذاکره هستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه بعضی نمایندگان مجلس گفته اند قرار است چینی ها طرح نهضت ملی مسکن را با هزینه متری 4.5 میلیون تومان بسازند، اعلام نمود: آن مجموعه ای که قبلا از چین آمده بود دوستان وزارتخانه به آنها گفته بودند شما هم مثل سایر پیمانکاران بیایید واحدهای ویلایی بسازید با همان قاعده و شرایط تعدیل. در حالیکه این قاعده خیلی برای ما مطلوب نیست. چرا که اگر بخواهیم با همین روش سنتی بسازیم پیمانکاران داخلی هستند. آن شرکت تامین مالی چندانی هم نمی توانست بر عهده بگیرد.

اکبری مهمترین چالش طرح نهضت ملی مسکن را قیمت تمام شده دانست و اضافه کرد: با توجه به نوسانات قیمت مصالح ساختمانی در بحث صنعتی سازی باید نقدینگی در زمانی کوتاه به پروژه ها تزریق گردد. این نیاز دارد تا از شرکت های خارجی یا سایر روش های تامین مالی برای اجرای طرح استفاده کنیم. زیرا متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن عمدتا اقشار ضعیف هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1401 بروزرسانی: 23 اسفند 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1601

به "چینی ها برای ساخت مسکن به ایران می آیند ، روی استفاده از یوزانس کوتاه مدت، فاینانس و تهاتر کار می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چینی ها برای ساخت مسکن به ایران می آیند ، روی استفاده از یوزانس کوتاه مدت، فاینانس و تهاتر کار می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید