شکلات لاغر می نماید یا چاق؟

به گزارش مجله لیست پیوند، تهران (پانا) - بر اساس تصورات موجود خوردن شکلات در وعده صبحگاهی احتمالا مسیری سریع السیر در رسیدن به چاقی است، اما نتایج تحقیق نو نشان داده است که ایده ای سالم تر از آن است که بسیاری از افراد تصور می نمایند.

شکلات لاغر می نماید یا چاق؟

به نقل از نیوز، محققان بیمارستان Brigham and Womens بوستون ایالات متحده می گویند: با تعویض تخم مرغ و بیکن با مقداری شکلات، شاهد سوزاندن چربی بیشتر و کاهش سطح قند خون در طول روز خواهید بود.

در واقع گروهی از محققان بین المللی کشف کردند که مصرف شکلات طی زمانی خاص بعد از بیدارشدن از خواب موجب ارتقاء سلامت می گردد.

در این تحقیق، 19 زن که روزانه یک ساعت بعد از بیدارشدن از خواب 100 گرم شکلات مصرف می کردند، مورد آنالیز قرار گرفتند. این گروه بعلاوه مصرف مقداری شکلات یک ساعت قبل از خواب را هم ارزیابی کردند. سپس افزایش وزن و دیگر موارد در افرادی که شکلات مصرف نمی کردند را با این افراد مورد مقایسه قرار دادند.

نتایج این تحقیق نشان داد، مصرف شکلات در زمان های ذکر شده موجب افزایش وزن در این زنان نشد و مصرف شکلات در هر زمانی بر اشتهاء فرد، تعادل میکروبیوم و کیفیت خواب آنان تاثیرگذار بود به همین علت، به نظر می رسد یک ظرف حاوی غلات شکلاتی در وعده صبحانه، گزینه خوبی برای سوخت وساز بدن باشد.

محققان دریافتند خوردن شکلات در وعده صبحگاهی موجب چربی سوزی خواهد شد و سطح گلوکز خون را کاهش داده در نتیجه اقدامی اساسی برای افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت است. خوردن شکلات قبل از خواب شبانه هم منجر به تغییر در استراحت و متابولیسم بدن در روز بعد خواهد شد.

دانشمند علوم اعصاب و محقق این تحقیق فرانک آ. جی. ال. سچیر، اظهار کرد: نتایج این تحقیق نه فقط مصرف چه چیزی، بلکه زمان مصرف را که بر متابولیسم فیزیولوژیکی موثر بر تنظیم وزن تاثیر دارند را هم برجسته نموده است.

مارتا گارئولت، دیگر محقق این تحقیق گفت: وزن شرکت کنندگان این تحقیق با دریافت کالری تغییر نکرد و نتایج نشان می دهد که شکلات مقدار مصرف انرژی را کاهش می دهد بعلاوه در این تحقیق هم با خوردن شکلات شاهد کاهش گرسنگی، کاهش اشتها و میل کمتر به مصرف شیرینی مانند تحقیقات گذشته بودیم.

شایان ذکر است، این نتایج حاصل تحقیقات مرتبط با زنان در دوران یائسگی است.

نتایج این تحقیق در نشریه The FASEB منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1089

به "شکلات لاغر می نماید یا چاق؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکلات لاغر می نماید یا چاق؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید