رهبران اروپا در شوک حمله به ساختمان کنگره آمریکا

به گزارش مجله لیست پیوند، به گزارش خبرنگاران به نقل از یورو نیوز، حمله به ساختمان کنگره در واشنگتن آمریکا آنقدر بی سابقه و شوک آور بود که بعضی از رهبران اروپایی، تاریخی ترین متحدان ایالات متحده، را به واکنش های فوری واداشت.

رهبران اروپا در شوک حمله به ساختمان کنگره آمریکا

با ما سفر کنید و با مبلغ تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با انتشار یک ویدئو نسبت به اتفاقات روز گذشته در ساختمان کنگره آمریکا موضع گیری کرد. این ویدئو که مستقیما از کاخ ریاست جمهوری، الیزه پخش می شد ساعت سه صبح به وقت پاریس روی شبکه های اجتماعی و وب سایت دولت قرارگرفت.

ماکرون ابتدا گفت که آنچه که در واشنگتن شاهدش بودیم قطعا آمریکایی نبود. در حالی که بعضی از حامیان ماکرون، معترضان دولت از جمله جلیقه زردهای فرانسوی را به طرفداران ترامپ نسبت می دهند گفت: ما سرتسلیم دربرابر خشونتی که دموکراسی را تهدید می نماید فرود نخواهیم آورد.

رئیس جمهوری فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: زمانی که حامیان رئیس جمهوری که با توجه به آرا شکست خورده است، مسلح، به نتیجه انتخابات می تازند آنها در واقع ایده جهانی دموکراسی یعنی هر شهروند یک رای را به چالش می کشند.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا هم با انتشار یک توییت بدون کوچکترین اشاره ای بنام دونالد ترامپ گفت: من به قوت و پایداری نهادهای دموکراتیک آمریکا معتقدم. انتقال صلح آمیز قدرت هدف اصلی این نهادهاست. جوبایدن پیروز انتخابات است و بی صبرانه منتظرانه همکاری با وی هستم.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم صبح پنجشنبه به اتفاقات کنگره آمریکا واکنش نشان داد و انگشت اتهام را به سمت دونالد ترامپ برد و گفت: رییس جمهوری آمریکا مسئول اصلی اتفاقات دیروز است. اتفاقاتی که به گفته خانم مرکل او را عصبانی و غمگین کرد.

شارل میشل، رییس شورای اروپایی هم با بیان اینکه کنگره آمریکا، معبد دموکراسی است در صفحه توییتر خود نوشت که دیدن اتفاقات چهارشنبه شوکه کننده بودند. نخست وزیر پیشین بلژیک گفت به معتقد است آمریکا می تواند در صلح و آرامش انتقال قدرت به جو بایدن را انجام دهد.

اتفاقات روز گذشته حتی بسیاری از رهبران حامی ترامپ در اروپا را نیز به واکنش واداشت. از جمله رئیس جمهوری چک، اندره بابیش. این رئیس جمهور اقدامات طرفداران دونالد ترامپ در ساختمان کنگره را محکوم کرد و تاکیدکرد که انتقال قدرت در جوامع دموکراتیک باید با احترام به نهادهای قانونی انجام گیرد.

اتفاق مهم این بود که پس از اتفاقات دیشب رهبر راستگرای افراطی جمهوری چک ناگزیر عکس خود در صفحه توئیتر را که با کلاه کاسکت قرمز، به سبک طرفداران ترامپ، بود را تغییرداد.

مارین لوپن، رهبر راستگرایان افراطی نه در یک بیانیه رسمی بلکه در مصاحبه ای تلویزیونی اقدامات روز چهارشنبه در کنگره را محکوم کرد و البته دلیل خشم طرفداران ترامپ را سانسور گسترده صدای مردم از سوی رسانه هایی که مرتب در کار جعل خبر هستند، دانست. مارین لوپن با شبکه دو تلویزیون دولتی فرانسه تبادل نظر می کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 799

به "رهبران اروپا در شوک حمله به ساختمان کنگره آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبران اروپا در شوک حمله به ساختمان کنگره آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید