تاکید معاون سیاسی گوترش بر اجرای کامل برجام و استفاده ایران از منافع اقتصادی آن

به گزارش مجله لیست پیوند، معاون امور سیاسی دبیرکل سازمان ملل، ضمن انتقاد از شرایط کنونی برجام پس از خروج آمریکا از این توافق، بر اجرای کامل این توافق بین المللی برای تامین منفعت اقتصادی مردم ایران تاکید کرد.

تاکید معاون سیاسی گوترش بر اجرای کامل برجام و استفاده ایران از منافع اقتصادی آن

به گزارش مجله لیست پیوند، به نقل از پایگاه اینترنتی سازمان ملل، رزماری دیکارلو، معاون امور سیاسی دبیرکل سازمان ملل، روز گذشته، در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که هم ایران و هم آمریکا در بحث نظارت بر توافق هسته ای که بنیان صلح و امنیت بین المللی به شمار می رود، فشاری ناروا اعمال کرده اند.

دیکارلو همچنین اظهار کرد که اجرای کامل و موثر برجام، برای حفظ ماهیت صلح آمیز توافق هسته ای ایران و تامین منفعت اقتصادی واقعی برای مردم ایران بسیار مهم است.

این مقام سازمان ملل اضافه کرد که تصمیم آمریکا برا خروج از توافق و اقدامات اخیر ایران برای کاهش تعهداتش در توافق هسته ای، باعث تاسف است.

او در ادامه اظهار کرد که برخی اقدامات آمریکا از زمان خروج از برجام از جمله اعمال دوباره تحریم های آمریکا بر ایران که با انجام شدن توافق لغو شده بودند و عدم تمدید معافیت ها برای تجارت نفت ایران، برخلاف اهداف توافق بودند.

دیکارلو علاوه بر این گفت که ایران طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، از ماه ژوئیه، از میزان قید شده در سطح غنی سازی اورانیوم [طبق توافق هسته ای] و همچنین سطح ذخایر آب سنگین و اورانیوم با غنای پایین، پا فرا تر نهاده است.

این مقام سازمان ملل درباره کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: ایران اظهار کره است که تمامی این اقدامات برگشت پذیر هستند و قصد دارد در توافق بماند. مهم است که ایران به اجرای کامل برجام بازگردد و از اقدامات بیشتر در راستای کاهش تعهداتش خودداری کند.

دیکارلو درباره تحقیقات سازمان ملل درباره منشا تسلیحات مورد استفاده در حملات به تاسیسات نفتی عربستان هم گفت که دبیرخانه این سازمان هنوز نمی تواند به طور مستقل اثبات کند که بقایای پهپادهای مورد استفاده، منشا ایرانی داشته اند و دبیرکل قصد دارد یافته های بعدی را گزارش دهد.

او اضافه کرد که گوترش، اجرای کامل قطعنامه 2231 را از سوی تمامی کشورها، جزء جدایی ناپذیر تلاش های جمعی ما برای جلوگیری از درگیری می داند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 19

به "تاکید معاون سیاسی گوترش بر اجرای کامل برجام و استفاده ایران از منافع اقتصادی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید معاون سیاسی گوترش بر اجرای کامل برجام و استفاده ایران از منافع اقتصادی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید