گفت وگو با سفیر چین؛ از کرونا تا واقعیت های بین المللی و برجام

به گزارش مجله لیست پیوند، چانگ هوا، سفیر چین در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگاران از شیوه مقابله با کرونا، برجام، روابط مالی تا واقعیت های بین المللی که این کشور با آن روبروست سخن گفت

گفت وگو با سفیر چین؛ از کرونا تا واقعیت های بین المللی و برجام

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

خبرنگاران-جواد نصرتی: سفارت چین در ایران، بیشتر از هرجای دیگری شیوع ویروس کرونا در تهران را جدی گرفته است؛ وقتی که همین هفته برای مصاحبه با چانگ هوا، سفیر چین در ایران به سفارتخانه این کشور رفتیم، تحت تأثیر اقدامات احتیاطی آنها نهاده شدیم.

پیش از آنکه وارد سفارتخانه شویم، کارکنان آن میزان تب ما را اندازه دریافتد و از همان در ورودی به ما ماسک دادند. گفت وگوی ما با سفیر چین هم زیرسایه انتشار ویروس کرونا قرار داشت. چانگ هوا که حدود 8 ماه پیش به ایران آمده، در عرصه دیپلماسی عمومی بسیار فعال است و در مدت کوتاهی که به توییتر آمده، به یکی از فعال ترین سفرای خارجی در تهران تبدیل شده است. او در صحبت هایش با علاقه از انتشار فیلم همدردی مردم چین با ایران در حساب توییترش صحبت کرد و گفت که روابط کشورها را، دوستی عمیق ملت هایشان می سازند. سفیر چین، همچنین چندبار به همدلی و ابراز همدردی مردم و مسئولان ایران درپی شیوع ویروس اشاره نمود و گفت که حالا نوبت چینی هاست تا با ایرانی ها همدردی نمایند. او بارها به این مسئله اشاره نمود که این ویروس، مرز نمی شناسد و دشمن مشترک همه ماست و تنها با کوشش مشترک جهانی می توان به آن غلبه کرد. او در گفت وگو با خبرنگاران، علاوه بر مسئله کرونا، به سؤالات مختلف دیگری ازجمله شرایط برجام، تحریم های آمریکا علیه ایران و شرکت های چین، رابطه با اروپا و قدرت گیری نظامی کشورش پاسخ داده است.

 • کوشش های چین برای مقابله با فراگیری ویروس کرونا با استقبال و تشویق جهانی روبرو شده. اخیرا اعلام شد که موارد ابتلای جدید کاهش یافته است. آیا می توان این شرایط را به معنای عبور از بحران تلقی کرد؟

وقوع و فراگیری این ویروس بسیار ناگهانی رخ داد و حقیقت این بود که این موضوع چین و جهان را با چالشی سخت روبرو کرد. اما در سایه راهنمایی های جناب شی جین پینگ، دولت و ملت چین از این آزمون سربلند خارج شدند و با کوشش های بی وقفه و ازخودگذشتگی های فراوان، تأییدات جهانی و احترام بین المللی را برای کشور به ارمغان آوردند.

با شروع فرایند فراگیری ویروس، دولت چین در نخستین زمان ممکن، نسبت به ایجاد سامانه ای سراسری در کشور اقدام کرد و با متمرکزسازی تمامی منابع مورد احتیاج از جای جای کشور، جامع ترین، جدی ترین و کامل ترین تدابیر را برای روبروه با اوضاع پیش آمده اتخاذ کرد. ما با سرعتی برق آسا که چین به آن مشهور است و کوششی شبانه روزی اقدامات لازم برای نجات جان تک تک بیماران را به کار بستیم، از سوی دیگر با قدرتی که می توان از آن به قدرت چینی تعبیر کرد با ایجاد همدلی و اتحادی بی مثال در مناطق و شهرهای مختلف، فرایند گسترش بیماری را متوقف ساختیم و در نهایت از رهگذر کوششی بی وقفه و خستگی ناپذیر، توانستیم فراگیری ویروس را تحت کنترل درآوریم.

در 24فوریه، تعداد مبتلایان جدید به ویروس در مناطق خارج از استان خوبی (هوبی) فقط 9نفر است و آمار مبتلایان درمان شده با صعودی چشمگیر روبرو شده و هم اکنون 27هزارو323 نفر از مبتلایان به طور کامل بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده اند. این وقایع و آمار و ارقام به روشنی گواه آن است که تدابیر اتخاذ شده از جانب چین، صحیح و مؤثر بوده و مسئله فراگیری ویروس اخیر نیز درمجموع قابل کنترل و قابل درمان است.

حقیقت این است که بسیاری از اقدامات و تدابیر چین به مراتب فراتر از الزامات آیین نامه مقررات بین المللی بهداشت بوده و همین امر به معنای به کارگیری بیشترین کوشش ها برای حراست از سلامت مردم جهان و امنیت بهداشت جهانی است و از قضا دقیقا به دلیل همین تدابیر قاطع و قابل توجه چین در زمینه پیشگیری بوده که گسترش بیماری در ابعاد گسترده بین المللی رخ نداده است. هم اکنون آمار گسترش بیماری در سراسر جهان حتی به یک درصد رقم فراگیری در خاک چین نیز نمی رسد و این در حالی است که در سال2009 گسترش آنفلوآنزای H1N1 از ایالات متحده، 214کشور و منطقه را درگیر کرد.

در فصل آنفلوآنزای 2019 تا 2020 در خاک آمریکا علاوه بر ابتلای 19میلیون نفر به آنفلوآنزا، حداقل 10هزار نفر نیز قربانی شدند. اگر نگاه ما به فراگیری این ویروس به منزله جنگ مشترکی باشد که تمام انسان ها با آن روبه رو هستند، آنگاه باید بگوییم که امن بودن امروز جهان به واسطه مبارزه قهرمانانه چین در میدان این نبرد بوده است. در عین حال، ما همچنان ایده سرنوشت مشترک بشر را مدنظر داشته و به آن پایبند خواهیم بود و ضمن تقویت همکاری ها همراه با جامعه جهانی به نبرد با فراگیری این ویروس ادامه خواهیم داد.

 • گزارش های بسیاری درخصوص تأثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی و همچنین چین منتشر شده است، احتمال تبدیل این بحران بهداشتی به یک بحران اقتصادی را تا چه میزان می دانید؟

واقعیت این است که فراگیری ویروس کرونا چالش هایی را برای اقتصاد چین به همراه داشته است اما باید توجه داشته باشیم که این چالش ها موقتی و زودگذر هستند. حقیقت این است که دولت چین از فضای کافی برای مانور جهت تداوم رونق اقتصادی برخوردار بوده و به باور ما سیر مثبت اقتصاد چین در بلندمدت تغییری نخواهد کرد. هم اکنون، تدابیری که چین برای مقابله با فراگیری کرونا به کار بسته در حال به بار نشستن و ثمردهی است، در عین حال، مسئله حمایت مثبت و ترغیب به از سرگیری فراوری و بازیابی شرایط عادی کسب و کار توسط شرکت های مختلف و بنگاه های اقتصادی در دستور کار نهاده شده و طبعا شامل شرکت های فعال با بودجه های خارجی نیز می گردد.

حقیقت این است که امروز اقتصاد چین و اقتصاد جهان به میزان قابل توجهی در هم ترکیب شده و چالش هایی که اقتصاد چین با آن روبرو می گردد درواقع به منزله چالش های اقتصاد جهانی نیز هست. در زمان فراگیری بیماری، یاری به چین در حقیقت یاری به جهان است. چینی ها جمله معروفی دارند که می گوید: طلای واقعی را از آزمون شعله های آتش هراسی نیست. ما اطمینان داریم که از قِبل آزمون فراگیری این بیماری، مردم چین قدرتمندتر خواهند شد و اقتصاد چین نیز با ثباتی بیش از پیش به فرایند پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

 • کشورها در روبروه با این بحران، روینمودهای مختلفی داشتند. همزمان با سرزنش چین در آمریکا به دلیل فراگیری بیماری، بعضی کشورهای دیگر ازجمله ایران، همدردی و حمایت از دولت و ملت چین را در دستور کار قرار دادند. آقای وانگ یی، وزیر خارجه چین در کنفرانس مونیخ گفت که ایران نخستین کشوری بود که نسبت به ارسال پیغام همدردی به چین اقدام کرد. به اعتقاد شما، واکنش ایران به این موضوع چه تأثیراتی بر همکاری های دوجانبه 2کشور خواهد داشت؟ همچنین شما چه نظری درباره مشاهده موارد اخیر ویروس کرونا در ایران دارید؟

در زبان پارسی، ضرب المثلی وجود دارد که می گوید: دل به دل راه دارد. در فرایند مبارزه چین با فراگیری بیماری، ما عمیقا پیغام دوستی و همدردی دولت و ملت ایران را حس کردیم. جناب آقای روحانی، رئیس جمهور ایران ضمن ارسال پیغامی برای جناب شی جین پینگ با ایشان همدردی کرد. آقای ظریف، نخستین وزیر خارجه در سراسر جهان بودند که حمایت شان را از چین ابراز کردند. علاوه بر اینها در هجدهم ماه فوریه، برج آزادی تهران به افتخار چین مراسم نورافشانی ویژه ای را برگزار کرد.

در همین حال یک جوان ایرانی به نام سینا که در کافه ای در چین فعالیت می کرد و برای حمایت از فعالان خط مقدم مبارزه با کرونا در شهر ووهان ماند و از بازگشت به کشورش با هواپیمای اختصاصی خودداری کرد، در روزهای اخیر در فضای مجازی و رسانه های چینی به شدت با استقبال روبرو شده است.

دوستی حقیقی در سختی ها معین می گردد. 2ملت چین و ایران، دوستان حقیقی دوران دشواری های یکدیگرند. طی بیش از 2000سال گذشته، 2فرهنگ کهن ایرانی و چینی همواره مناسبات محبت آمیز خود را حفظ نموده اند. در همین حال چین به طور مستمر و از نزدیک تحولات مربوط به فراگیری کرونا در ایران را پیگیری و دنبال می نماید. سخنگوی وزارت خارجه چین در این رابطه اعلام موضع نموده و با آسیب دیدگان همدردی و به بازماندگان آنها تسلیت گفته است. بنده نیز به عنوان سفیر چین در ایران، با دولت و مردم ایران عمیقا اعلام همدردی می کنم. چین در میدان نبرد با کرونا پایدار در کنار ایران ایستاده است. شرایط کنونی فراگیری کرونا در ایران نیز قلب مردم چین را به درد آورده و ما را عمیقا تحت تأثیر قرار داده است. چین برای ارتباط و هماهنگی نزدیک با ایران جهت تقویت همکاری ها در مبارزه با فراگیری ویروس آماده است تا پیروزی بر این بیماری در ایامی نه چندان دور حاصل گردد و از قبل این همکاری سلامت ملت های 2کشور و طبعا ایمنی بهداشت عمومی جهانی نیز محقق گردد.

ویروس بی رحم است اما انسان ها مهربان هستند. ویروس مرز نمی شناسد. درکره زمین، هیچ جزیره ای بدون بیماری وجود ندارد. ویروس، دشمن مشترک همه ماست.

چین عبارتی کهن دارد که می گوید: مناسبات کشورها ریشه در دوستی ملت هایشان دارد.

 • پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام، ایران همواره به این توافق بین المللی پایبند بوده است. اما طرف های اروپایی ایران را به نقض بخش هایی از این توافق متهم نموده اند. این در حالی است که چین و روسیه بارها از پایبندی ایران به این توافق سخن گفته اند. با این اوصاف، آیا امکان ایفای نقشی پررنگ تر از سوی چین در این خصوص وجود دارد؟

چین برای حراست از برجام کوشش های بزرگ و قابل توجهی نموده که محورهای اصلی آن را در چند حوزه زیر برایتان برمی شمارم: نخست اینکه چین همواره به صورت قاطع از برجام حمایت نموده و به صورت مداوم و با رویکردی مثبت مذاکرات مربوط به این توافق را به پیش رانده است. چین از ایجاد سازوکار اقتصادی اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس حمایت نموده و امیدوارم است این مکانیسم هرچه سریع تر با گسترش دامنه و فراگیری خود، غیراز کشورهای اروپایی کشورهای ثالث را نیز به خود جلب کند.

دومین مورد، تأکید مداوم و قاطع چین بر لزوم حفظ عدالت و انصاف و در عین حال انتقاد از ایالات متحده به عنوان شروعگر تنش در مسئله هسته ای ایران بوده است.

آمریکا نه تنها به طور یکجانبه از برجام خارج شده و از رهگذر این اقدام به تعهدات بین المللی خود پشت نموده، بلکه با اعمال فشار گسترده بر ایران از اقدام دیگر کشورها در چارچوب برجام نیز جلوگیری نموده است. آمریکا باید در اسرع وقت، این رویکرد غلط را اصلاح نموده و فضای لازم برای دیپلماسی در محیط بین المللی را فراهم کند. سومین نکته اما پایبندی جدی و مداوم چین به برجام و عمل به آن بوده است. سوق دادن مسئله بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک در جهت مثبت به یکی از نقاط روشن در اجرای برجام مبدل شده است.

برجام از ابتدا راستا همواری نداشت و با دشواری های بسیاری همراه بود اما این توافق در عین حال یک دستاورد مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه بود که به صورت قطعنامه مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز نهاده شد. این توافق درحقیقت، یکی از بنیان های مهم صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه و پشتیبان رژیم منع اشاعه و گسترش تسلیحات اتمی بود. برجام درواقع بخش مهمی از نظم بین المللی است که بر مبنای قوانین بین المللی تنظیم شده است. چین به هر حال به کوشش های بی وقفه و خستگی ناپذیر خود در حفظ تعامل نزدیک و رایزنی با تمام طرف ها در این زمینه ادامه خواهد داد.

 • تداوم واردات نفت از ایران، هم اکنون مهم ترین خواسته ایران از چین است. به تازگی، آمار گمرک چین حکایت از آن دارد که میزان واردات نفت چین از ایران در سال2019 نسبت به سال2018 تا 50درصد کاهش داشته و این میزان نیز نسبت به سال2017 با کاهش 60درصدی روبرو بوده است. آیا کاهش این ارقام مسئله ای است که تحت تأثیر تحریم های آمریکا انجام شده؟

چین و ایران شرکای جامع راهبردی هستند، تعاملات عمل گرایانه دوطرف در تمام حوزه ها شاهد رشد و توسعه ای ثابت بوده است اما شکی نیست که روابط عملگرایانه ایران و چین تحت تأثیر دخالت های طرف ثالث نیز قرار می گیرد. خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام و به تبع آن به کارگیری آنچه از آن به عنوان تحریم های یکجانبه یاد می گردد و دست درازی به امور دیگر کشورها همگی از مصادیق این موضوعند. ما قاطعانه با تحریم های یکجانبه آمریکا و دست درازی این کشور به منافع دیگر کشورها مخالفیم و برای حفاظت از روابط دوجانبه عادی چین و ایران اقدامات درخور را پیگیری و عملیاتی می کنیم.

 • چین برای تقویت مناسبات تجاری و بازرگانی خود با ایران چه طرح هایی دارد؟ آیا تحریم های آمریکا در این زمینه همکاری های 2کشور را تحت تأثیر قرار می دهد؟

چین با قاطعیت با رویکرد ایالات متحده در بهره گیری از قوانین داخلی این کشور برای اعمال تحریم های یکجانبه و دست درازی به منافع دیگر کشورها مخالف است. از ژانویه تا نوامبر2019 حجم تجارت دوجانبه چین و ایران از 22میلیارد دلار فراتر رفته است. هرچند که حجم کلی تجارت 2کشور نسبت به گذشته کاهش یافته اما میزان آن همچنان یک سوم حجم کلی تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داده است.

 • چین نیز همچون ایران از تحریم های یکجانبه آمریکا آسیب دیده است. به عنوان مثال، ایالات متحده نه تنها نسبت به تحریم شرکت هوآوی اقدام نموده، بلکه با اعمال فشار بر کشورهای اروپایی، حذف این شرکت در پروژه های 5G را از آنها مطالبه نموده است. دولت ترامپ نیز جنگ بی سابقه تعرفه ها را علیه چین به راه انداخته است. آیا چین طرح و برنامه ای برای روبروه با اقدامات دولت آمریکا دارد؟

در شرایطی که هیچ مدرک و سندی وجود ندارد، بهره گیری از قدرت یک کشور برای هدف قرار دادن یک شرکت معین، اقدامی غیراخلاقی و ناعادلانه است. در برابر این قبیل اقدامات زورگویانه و غیرمنطقی تمام کشورها باید ضمن حفظ هوشیاری شان، ایستادگی را در دستور کار قرار دهند.

در تاریخ پانزدهم ژانویه امسال، چین و آمریکا فاز نخست تفاهمنامه اقتصادی دوجانبه خود را به امضا رساندند. چین و آمریکا در این چارچوب درخصوص فاز اول تفاهمات اقتصادی به توافق دست یافتند که این موضوع ضامن منافع هر 2کشور و کل جهان است.

 • امسال، چین برنامه های مفصلی برای تقویت سهم خویش در بازار اروپا دارد. در جریان سفر اخیر وانگ یی، وزیر خارجه چین به بروکسل، مسئله تمایل چین به تجارت آزاد با اروپا مطرح شد. در دیدگاه پکن، تجارت چین با اتحادیه اروپا تا چه میزان اهمیت دارد؟ آیا این اقدام چین با هدف کاهش وابستگی اروپا به ایالات متحده و تضعیف نفوذ بین المللی واشنگتن صورت می پذیرد؟

چین همواره به اروپا به عنوان یکی از شرکای مهم و راهبردی خود نگریسته است. این یک انتخاب استراتژیک از جانب چین بوده و نمی توان آن را به عنوان یک حرکت مصلحت آمیز تلقی کرد؛ این موضوعی است که به هیچ وجه تحت تأثیر مسائل و پیشامدهای مقطعی قرار نمی گیرد. جهان امروز به همبستگی و همکاری های چین با اتحادیه اروپا احتیاج دارد. ما باید حفاظت از چندجانبه گرایی را در دستور کارمان قرار دهیم و روینمودهای یکجانبه گرایانه را رد کنیم؛ همگی باید ضمن حفظ پایبندی به تجارت آزاد با حمایت گرایی مخالفت کنیم؛ همه ما بر این باوریم که جهان باید چندقطبی باشد. چین به رویکرد خود در اهمیت دادن به مناسبات با اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد.

 • سیاستمداران و رسانه های غربی بارها از چین به عنوان تهدیدی برای امنیت جهان یاد نموده اند. چرا کشورهای غربی درخصوص گسترش حضور بین المللی چین چنین دیدگاهی دارند؟

چین نخستین عضو سازمان ملل متحد بود که منشور ملل متحد را امضا کرد. چین همواره یکی از سازندگان صلح جهانی و علاوه بر آن از بازیگران اصلی در عرصه توسعه جهانی و از حافظان نظم بین الملل بوده است. این دست سیاستمداران و رسانه های غربی، بر طبل مواضعی تکراری می کوبند، آنها صرفا بر آتش چین هراسی می دمند اما اگر بخواهیم موضوع را ریشه ای آنالیز کنیم، درمی یابیم که مشکل آنها این است که هرگز نمی خواهند شاهد توسعه و احیای کشورهای غیرغربی باشند؛ به ویژه آنکه این کشور سوسیالیستی باشد. معین است که این ناعادلانه است و البته این فرایند را هم نمی توان متوقف کرد. به هر حال هر کشوری به میزان برابر حق توسعه دارد. تنها درصورتی که تمام کشورها برای توسعه به پا خیزند، جهان ما شاهد شکوفایی باثبات خواهد شد و تازه در آن صورت است که ما خواهیم توانست دهکده ای جهانی بسازیم.

 • به تازگی، پکن به میزان قابل توجهی به سرمایه گذاری در امور نظامی روی آورده که از آن جمله می توان از ساخت ناو هواپیمابر چین تا ایجاد پایگاه های نظامی در آفریقا یاد کرد. آیا چین در پی دریافت جای آمریکا به عنوان قدرت نخست نظامی در جهان است؟

صرفا با اتکا به میزان مخارج کشورها در حوزه های دفاعی نمی توان به آنالیز این مسئله پرداخت که آنها در پی جاه طلبی نظامی هستند یا تهدیداتی را متوجه دیگران می سازند. به نظر می رسد در این خصوص سیاست های داخلی و خارجی کشورهاست که معین نماینده است. چین بر تداوم طی طریق توسعه صلح آمیز تأکید دارد، در عین حال قاطعانه از سیاست های دفاع ملی خود پیروی می نماید، از سوی دیگر ما در پی گسترش مسائل نظامی یا افزایش حوزه های نفوذ نیستیم. چین به ارائه خدماتی که منجر به افزایش ایمنی عمومی در سطح بین المللی گردد، متعهد است. در نگاه نخست ممکن است مخارج دفاعی چین زیاد به نظر برسد اما در تحلیل این موضوع باید بعضی مسائل را مدنظر قرار داد؛ نخست، پیچیدگی های محیط ژئواستراتژیک چین و این نکته که در این حوزه هنوز اتحاد کامل محقق نشده، رسالت حراست از تمامیت ارضی کشور امری بسیار مهم است.

دوم، چین امیدوار به عمل به وظایف و تعهدات بیشتر و ارائه بیش از پیش محصولات امنیتی در حوزه بین المللی است. طبعا این موارد احتیاجمند هزینه کردن مبالغی است. نکته دیگر اینکه، چین پرجمعیت ترین کشور جهانست، چنانچه ما به مقایسه سرانه بودجه دفاعی چین و نسبت آن با هزینه های دفاعی از منبع جی دی پی کشور (فراوری ناخالص داخلی) بپردازیم، درمی یابیم که رقم فعلی چندان هم رقم بالایی نیست.

 • سازمان های بین المللی حقوق بشری، رسانه های غربی و سیاستمداران این کشورها، مدام بعضی از رفتارهای چین را محکوم می نمایند. آنها حوادثی که در هنگ کنگ و دیگر مناطق چین رخ می دهد را مورد اشاره قرار داده و از نقض حقوق بشر توسط پکن سخن می گویند. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

درمورد اینکه شرایط حقوق بشر در چین چگونه است، بیشترین حق اظهارنظر از آن مردم چین است. هم اکنون آنچه هنگ کنگ با آن روبرو است، به هیچ وجه مسئله حقوق بشر یا مردم سالاری نیست، بلکه موضوع متوقف ساختن سریع اغتشاشات و بازگرداندن نظم و البته حفاظت از حاکمیت قانون است. بعضی کشورها یا سازمان ها با نادیده دریافت حقایق جاری در این منطقه و وارونه جلوه دادن سیاه و سپید، اقداماتی چون تحریک به آتش زدن، تخریب مغازه ها، ساماندهی حملات خشونت طلبانه به نیروهای پلیس و اقدامات مجرمانه ای از این دست را به عنوان مسائل حقوق بشری یا مردم سالاری مطرح می نمایند. چنین رفتاری به کارگیری عریان استانداردهای دوگانه است. مایلم بار دیگر تأکید کنم که هنگ کنگ، هنگ کنگ چین است و مسائل هنگ کنگ نیز بخشی از مسائل داخلی چین محسوب می گردد که هیچ قدرت خارجی اجازه دخالت در آن را ندارد.

 • گزیده گفت و گو
 • ویروس مرز نمی شناسد. در کره زمین، هیچ جزیره ای بدون بیماری وجود ندارد. ویروس، دشمن مشترک همه ماست.
 • چین و ایران شرکای جامع راهبردی هستند اما شکی نیست که روابط عملگرایانه ایران و چین تحت تأثیر دخالت های طرف ثالث نیز قرار می گیرد.
 • ما قاطعانه با تحریم های یکجانبه آمریکا و دست درازی این کشور به منافع دیگر کشورها مخالفیم و برای حفاظت از روابط دوجانبه عادی چین و ایران اقدامات درخور را پیگیری و عملیاتی می کنیم.
 • از ژانویه تا نوامبر 2019 حجم تجارت دوجانبه چین و ایران از 22میلیارد دلار فراتر رفته است.
 • تفاهمات تجاری چین و آمریکا ضامن منافع هر دو کشور و کل جهان است.
 • جهان امروز به همبستگی و همکاری های چین با اتحادیه اروپا احتیاج دارد.
 • ما باید حفاظت از چندجانبه گرایی را در دستور کارمان قرار دهیم و روینمودهای یکجانبه گرایانه را رد کنیم. همه ما بر این باوریم که جهان باید چندقطبی باشد.
 • غربی ها هرگز نمی خواهند شاهد توسعه و احیای کشورهای غیرغربی باشند؛ به ویژه آنکه این کشور سوسیالیستی باشد.
 • همه کشورها به میزان برابری حق توسعه دارند. تنها درصورتی که تمام کشورها برای توسعه به پا خیزند، جهان ما شاهد شکوفایی باثبات خواهد شد و تازه در آن صورت است که ما خواهیم توانست دهکده ای جهانی بسازیم.
 • چین در پی گسترش مسائل نظامی یا افزایش حوزه های نفوذ نیست.
 • فراگیری ویروس کرونا چالش هایی را برای اقتصاد چین به همراه داشته است.
 • چالش هایی که اقتصاد چین با آن روبرو می گردد درواقع به منزله چالش های اقتصاد جهانی نیز هست.
 • شرایط کنونی فراگیری کرونا در ایران نیز قلب مردم چین را به درد آورده و ما را عمیقا تحت تأثیر قرار داده است.
 • برجام از ابتدا راستا همواری نداشت و با دشواری های بسیاری همراه بود اما در عین حال یک دستاورد مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه بود.
 • برجام یکی از بنیان های مهم صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه و پشتیبان رژیم منع اشاعه و گسترش تسلیحات اتمی است.
 • برجام درواقع بخش مهمی از نظم بین المللی است که بر مبنای قوانین بین المللی تنظیم شده است.
 • منبع روزنامه خبرنگاران پنج شنبه 8 اسفند 98
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 202

به "گفت وگو با سفیر چین؛ از کرونا تا واقعیت های بین المللی و برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگو با سفیر چین؛ از کرونا تا واقعیت های بین المللی و برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید