صادق زیباکلام: چقدر هزینه چاه ویل هسته ای را بدهیم؟

به گزارش مجله لیست پیوند، فعال سیاسی اصلاحطلب در کلاپ هاوس گفت: ایران چقدر باید هزینه چاه ویل هسته ای را بدهد؟

صادق زیباکلام: چقدر هزینه چاه ویل هسته ای را بدهیم؟

به گزارش خبرآنلاین، صادق زیباکلام گفت: آدینه دور بعدی مذاکرات وین است که نشان می دهد آرام جلو می رود. باید اول به این نکته بپردازیم که چرا هسته ای قاتق نان ما نشد و قاتل جان ما شد؟ ما از سال 81 چقدر هزینه به چاه ویل هسته ای بریزیم؟ چون در ایران پاسخگویی ندارد، هر تصمیمی هم درست است و هم درست نیست. ولی بالاخره یک روزی باید جواب بدهند مملکتی که وضع واکسن و بهداشت و آموزشش به این گونه است، چرا باید این همه هزینه به چاه ویل هسته ای بریزد؟

گزیده سخنان او را بخوانید:

درباره مذاکرات کوتاه مدت برجام فعلی، باید گفت من از سال گذشته گفتم برجام 1400 پیروز خواهد بود، چون هم آمریکایی ها تجربه پیدا نموده اند و هم خود ما، منتهی پیروزیت برجام 1400 را به دو بخش تقسیم می کنم؛ بخش انتظارات جمهوری اسلامی ایران در بخش کوتاه مدت و همچنین انتظارات کوتاه مدت آمریکا و انتظارات بلندمدت دو طرف.

در کوتاه مدت انتظارات ما این است که حداقل به هر چه می توانیم به حساب ها و دارایی های بلوکه شده ما که پس از فروش نفت حاصل شده، دست پیدا کنیم. عمده صادرات نفت ایران به چهارکشور ژاپن، چین، هند و کره جنوبی است و هر 4 کشور یک ریال از بیم تحریم به ما نپرداخته اند. ما مقداری هم عراقی ها طلبکاریم و هر وقت می گوییم دلار ها را بدهید، یک نگاه به آمریکا می نمایند و یک لبخندی به ما می زنند که فعلا مقدور نیست. چینی ها، هندی ها، کره ای و ژاپنی ها همینطور.

امیدواریم دست کم 30 میلیارد دلار پول نفت از کشور ها طلبکاریم که در کوتاه مدت، هر چه می توانیم از این پول ها را برگردانیم. امیدواری دوم ما این است که بتوانیم صادرات یک میلیون بشکه در روز را داشته باشیم و این مستلزم این است که سیستم بانکی جهانی برای ما آزاد گردد که بتوانیم پول نفتی که می فروشیم به دستمان بیاید. عمده ترین انتظارات ایران این است. این که یک سری افراد از تحریم خارج گردد، سمبلیک است و نظام می خواهد از این به عنوان یک سمبل استفاده کند. اصل، رسیدن به بخشی از 30 میلیارد دلار است و همچنین صادرات نفت داشته باشیم و بتوانیم از سیستم بانکی استفاده کنیم.

خواست آمریکایی ها این است که فعالیت های هسته ای ما دوباره زیرنظر آژانس برود. مانند زمانی که در 94 فعالیت های ما زیر نظر آژانس رفت.

خواست بلندمدت ما چیزی نیست جز برداشتن بقیه تحریمها، ولی آمریکایی ها می خواهند مانند برجام 94 که همه فعالیت های هسته ای را مهار نموده بودند و نطنز و اراک تعطیل شده بود، آمریکایی ها از این بابت توانسته بودند فعالیت های هسته ای ایران را مهار نمایند. بعد از خروج ترامپ از برجام، ما دوباره نسل جدید سانتریفیوژ ها را فعال کردیم و ادامه دادیم. هدف آمریکایی ها مهار مجدد ما است و این که زیر کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی برویم و فعالیتمان مهار گردد. این اتفاق خواهد افتاد و در کوتاه مدت، آژانس آغاز به کنترل فعالیت های هسته ای ما می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 997

به "صادق زیباکلام: چقدر هزینه چاه ویل هسته ای را بدهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادق زیباکلام: چقدر هزینه چاه ویل هسته ای را بدهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید