گشایش بازارچه های مرزی ایران و پاکستان تا چند ماه دیگر

به گزارش مجله لیست پیوند، نخست وزیر پاکستان با بیان اینکه تمام تلاش دولت بر توسعه تجارت قانونی در مرز های مشترک ایران و پاکستان متمرکز است خاطرنشان کرد تا چند ماه آینده بازارچه های مشترک مرزی دو کشور گشایش می یابد.

گشایش بازارچه های مرزی ایران و پاکستان تا چند ماه دیگر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عمران خان روز سه شنبه طی گفت وگوی زنده با پاکستانی های داخل و خارج از کشور که از شبکه دولتی پی تی وی پخش شد، به اهمیت توسعه ایالت بلوچستان به عنوان استان همجوار مرزی با جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: حصارکشی مرز های مشترک باعث جلوگیری از قاچاق و کمک به توسعه تجارت قانونی می شود.

وی اضافه کرد: مبارزه با قاچاق در اولویت است در عین حال زندگی ساکنان بلوچستان که از دهه ها در این فعالیت غیرقانونی حضور دارند، تحت تاثیر آن قرار می گیرد به همین دلیل ایده تاسیس بازارچه های مرزی در دستور کار قرار گرفت تا بتوانیم تجارت دوجانبه در مرز ها را با شیوه های موثر و سازنده مدیریت کنیم.

نخست وزیر پاکستان گشایش بازارچه های مرزی را در راستای تامین منافع مشترک این کشور با ایران به ویژه کمک به بهبود زندگی مرزنشینان دو طرف دانست و گفت: اقدامات دولت اسلام آباد بر پیشبرد این طرح متمرکز است و تنها تا چندماه آینده بازارچه های مشترک مرزی با ایران فعالیت خود را آغاز می کند.

وی گفت: نفع اصلی بازارچه های مرزی متوجه ساکنان این مناطق و ترغیب آنان به فعالیت های تجاری است. موضوع قاچاق سوخت را نیز در نظر داریم که اگر آن را مدیریت و برای آن عوارض تعیین کنیم 180 میلیارد روپیه برای خزانه ملی پاکستان سودآوری خواهد داشت.

گفتنی است دومین و سومین گذرگاه رسمی ایران و پاکستان، در ریمدان (گبد) و پیشین (مند) با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی کشورمان و خانم زبیده جلال وزیر تولیدات دفاعی پاکستان به ترتیب در 29 آذرماه 99 و اول اردیبهشت امسال به صورت رسمی افتتاح شد.

علاوه بر این دولت اسلام آباد توسعه زیرساخت های مرزی را نیز در دستور کار قرار داده و در تازه ترین اقدام، نخست وزیر پاکستان خواستار تسریع احداث بازارچه های مرزی با ایران و تدوین یک راه چاره جامع در این خصوص شد.

در جریان سفر وزیر امور خارجه پاکستان به تهران در اول اردیبهشت امسال، وزیران امور خارجه ایران و پاکستان تفاهم نامه ایجاد بازارچه های مرزی مشترک را با هدف تقویت مبادلات اقتصادی مرزی امضاء کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1012

به "گشایش بازارچه های مرزی ایران و پاکستان تا چند ماه دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشایش بازارچه های مرزی ایران و پاکستان تا چند ماه دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید