جاهای دیدنی بندرعباس ، بزرگترین بندر ایران

به گزارش مجله لیست پیوند، بعد از خیره شدن به لنج های صیادی، فرو کردن پاها در شن های داغ و تماشای لباس های رنگی زن های بندری، فقط و فقط صدای یک ماهی فروش کافی است! صدایی که از لب اسکله با بوق کشتی ها قاطی می شود و شما دلتان تنها یک چیز می خواهد: ماهی جنوب! هرکجای جنوب ایران که سرتان را برگردانید یک جای دیدنی است، اما اگر بعد از آب تنی، قدم زدن بین نخل ها و نفس کشیدن هوای نم دارد بندر، به فکر گشت وگذار در شهر افتادید، بهتر است جاهای دیدنی بندرعباس را از دست ندهید. اگر فرصت کم و شوق زیادی برای ماجراجویی در جنوب ایران دارید، این مقاله از محله گردشگری خبرنگاران مخصوص شماست.

جاهای دیدنی بندرعباس ، بزرگترین بندر ایران

آنچه در ادامه می خوانید... پنهان

معرفی جاذبه های طبیعی بندرعباس

معرفی جاذبه های تاریخی بندرعباس

معرفی بازارهای سنتی بندرعباس

استان هرمزگان، گنجی که باید به آن سر زد!

خرید بلیط هواپیما تهران بندرعباس

معرفی جاذبه های طبیعی بندرعباس

به جنوب ایران که می روید، طبیعت شما را مسحور می کند. جنوب کشورمان فقط محدود به جاهای دیدنی قشم و کیش نیست، به هر نقطه ای که سر بزنید زیبایی منحصر به فردی را خواهید یافت که کمتر مشابه آن را در دیگر منطقه ها کشور خواهید دید. بندرعباس، شهر بندری و زیبای ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. در ادامه با معروف ترین جاذبه های طبیعی بندرعباس بیشتر آشنا شوید.

کوه های گنو

اگر در یکی از صبح های سرد زمستانی خودتان را به کوه های آهکی گنو برسانید، عجیب ترین چشم انداز زندگی تان را می بینید. یک کوه آتش فشان که از پایین بخار می کند! اگر نزدیک تر شوید متوجه می شوید که این بخار به دلیل چشمه های آب گرم پای کوه ایجاد می شود. در واقع این بخار آب گرم است که به تن سرد کوه و مه زمستانی می خورد و فضای وهم آلود عجیبی را به وجود می آورد. چشم انداز ای که شاید تا چند لحظه نتوانید از خیره ماندن به آن دست نگه دارید.

قله گنو یکی از بلندترین قله های بندرعباس که در منطقه جادویی گنو واقع شده است. منطقه ای محافظت شده که پوشش گیاهی عجیبی دارد. پر سیاوش، سرخس، بومادران و ده ها گونه گیاهی دیگر که هیچ کجا جز گنو پیدا نمی شود. کافی است کمی در این منطقه قدم بزنید تا متوجه این پوشش عجیب بشوید. ممکن است پامچال صخره ای ببینید، با خزنده های عجیب روبرو شوید یا چیزهایی را دیدن کنید که پیش از شما کسی به چشم ندیده است. طبیعت بکر گنو برای هرکسی یک تجربه منحصربه فرد دارد. اگر شما هم مثل خیلی از گردشگران مشتاق پیدا کردن جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان هستید، به هیچ وجه کوه های گنو را از دست ندهید.

آدرس کوه های گنو بندر عباس روی نقشه گوگل:

چشمه گنو

یک دره آهکی و سفید که از بالا مثل یک دره برفی به نظر می رسد، دره برفی که از آن بخار بلند می شود. اگر کنجکاو شوید و مسیر بخار آب را به سمت پایین دره دنبال کنید، یکی از زیباترین چشمه های ایران، یعنی چشمه گنو را می بینید. چشمه گنو معروف ترین چشمه آب گرم بندرعباس است. چشمه ای که دو سمت آن را تا جایی که چشم کار می کند کوه های بلندی آهکی گرفته اند. تصویری خیالی و اسرارآمیز که در کمتر منطقه ای می شود شبیه به آن را دید.

البته اگر کمی اطراف کوه گنو بگردید چشمه های بکری مثل انارون، تنگ باغ، کهنو، چاهو، پشتنگ، هوبیر، پشت بنگرو، رمر، سرچربه، پرکوه، مردو و خرگو را هم پیدا می کنید. آب چشمه های آب گرم بندر عباس بی رنگ و شفاف ولی شور است. برخلاف تصورتان خوردن از این آب نه تنها بد نیست بلکه حکم دارو را دارد. به اعتقاد مردم محلی مقدار زیاد نمک این آب تاثیر مثبتی بر دستگاه گوارش دارد. خیلی از مردم معتقدند که شنا کردن در چشمه های آب گرم گنو باعث باز شدن رگ ها می شود. از این گذشته املاحی که در این چشمه های طبیعی وجود دارد برای درمان بیماری های تنفسی، پوستی و رماتیسم هم مناسب است.

بعد از آب تنی و دیدنی چشم انداز حیرت انگیز چشمه ها، حالا وقت دور شدن از کوه و رفتن به نخلستان است. کمی دورتر از چشمه گنو یک نخلستان 500 سال واقع شده است. نخلستانی که درختانش سال هاست از آب همین چشمه ها سیراب می شوند. اگر عاشق عکاسی هستید قبل از رسیدن به نخلستان از آسیاب های آبی گنو دیدن کنید. این آسیاب ها را سال پیش بومی ها منطقه گنو ساخته اند و حالا یکی از بهترین سوژه ها برای عکاسی هستند. اگر منتظر خنک شدن هوا برای رفتن به بندر هستید، حتما چشمه گنو را در فهرست جاهای دیدنی بندرعباس در پاییز قرار بدهید.

آدرس چشمه گنو بندر عباس روی نقشه گوگل:

غار خرسین

غار خرسین بدون شک یکی از بهترین جاهای دیدنی بندرعباس است. همین که پایتان را توی غار بگذارید، حس می کنید وارد عصر یخبندان شده اید. قندیل های آویزان برفی، آبشار نمک و چشمه های شور که از زیر پایتان می گذرد. احتمالا چندبار پلک می زنید تا مطمئن شوید که بیدار هستید. البته بخشی از این حس بخاطر آرامش عجیب غار نمک است.

اگر برای یک ماجراجویی آماده هستید، رو به جلو حرکت کنید. شما درون یک غار واقعی و بکر هستید، ممکن است گاهی مجبور باشید کمی خم شوید، گاهی راه باریک می شود و گاهی از دیدن شکل های عجیبی که قندیل های نمکی ساخته اند تعجب می کنید یا چند دقیقه خیره می مانید. از همه عجیب تر اینکه در وسط غار ناگهان به یک آبشار 12 متری می رسید که قطعا از دیدن آن شوکه خواهید شد.

برای رسیدن به انتهای غار باید یک ساعت غارنوردی کنید. اما اصلا نگران نباشید، شما آن قدر چشم انداز های عجیب می بینید که اصلا متوجه گذر زمان نخواهید شد. در ضمنً هنگام راه رفتن در غار بهتر است مراقب قدم هایتان باشید، چرا که محیط کوه و غار از سنگ های نمکی تشکیل شده و راه رفتن روی آن ها حتما باید آرام و با احتیاط باشد.

حالا می توانید از غار بیرون بیایید و به کوهی که درون آن بودید نگاهی بیندازید. گنبدی نمکی که نوک آن پر از بادام کوهی است و اطرافش را بافت سفید و نمکی پوشانده است. غار خرسین از مجذوب کننده ترین مکان های دیدنی استان هرمزگان و جاهای دیدنی اطراف بندرعباس به شمار می رود که هرگز نباید از دستش بدهید.

آدرس غار خرسین بندرعباس روی نقشه گوگل:

آبشار تزرج

اگر دوست داشته باشید در فصل تابستان از گرمای بندر و شرجی دریا فرار کنید، کافی است 175 متر از سمت شمال بندرعباس به سمت روستای حاجی آباد حرکت کنید. چشم انداز درختان، پوشش گیاهی سبز و صدای آبشار درست مثل یک رودخانه خنک وسط بیابان سرذوقتان می آورد.

ترکیب آبشار و نخل تصویر عجیبی است که در کمتر نقطه ای از جهان می توانید ببینید. در روزهای آفتابی بازتاب نور به آبشار و درخت های نخل تصویری شبیه نقاشی های خیالی درست می کند. آبشار تزرج در همه فصل ها زیبا و دیدنی است. اما با توجه به گرمای هوای بندرعباس اگر در پی جاهای دیدنی بندرعباس در بهار و تابستان هستید، آبشار تزرج را از دست ندهید.

آدرس آبشار تزرج بندرعباس روی نقشه گوگل:

دره داماش

دیدنی غروب خلیج فارس همیشه لذت بخش استt اما دیدنی غروب از بالای یکی از زیباترین دره های ایران حس وحال دیگری دارد. دره داماش یکی از بکرترین دره های جنوب محسوب می شود. دیواره های این دره شکل عجیبی دارد، تصویری که هرکسی را مشتاق دره نوردی می کند. البته چیزی که داماش را به یک دره منحصربه فرد تبدیل می کند فقط شکل جالب کوه ها نیست. رودخانه ای که از میان این دره می گذرد، پس از عبور از پیچ وخم های این دره اسرارآمیز به دریای خلیج فارس می ریزد.

اگر دوست دارید در وسط زمستان حس دره نوردی در بهار را داشته باشید، حتما باید یک بار دره داماش را از نزدیک تجربه کنید. این دره یکی از مقصد های محبوب طبیعت گردهاست. اگر عاشق لذت بردن از طبیعت بکر، سکوت و کمی هیجان هستید، داماش باید گزینه اول در میان تمام جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان باشد.

معرفی جاذبه های تاریخی بندرعباس

از جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد بندرعباس که بگذریم، مرگز استان هرمزگان جاذبه های تاریخی متعددی نیز دارد که در ادامه درباره آنها بیشتر خواهیم دانست.

معبد هندوها

اگر بوی حنا و تصویر زن های بندری را کنار معبد هندوها بندرعباس بگذارید و چشمانتان را ببندید، برای چند لحظه احساس می کنید در دهلی نو هستید. معبد هندو ها شکل جالبی دارد، درست انگار که دستی این معبد را از وسط هند بلند کرده و وسط یکی از قدیمی ترین خیابان های بندر عباس گذاشته است.

حتی اگر به تاریخ یا دیدن بناهای قدیمی علاقه نداشته باشید، معبد هندوها حتما برایتان جالب خواهد بود. این معبد را بیشتر از 100 پیش تاجرهای هندی که در بندر عباس زندگی می کردند ساخته اند. دیدنی نقاشی های دیواری هندی که خدایان و بت هایشان را نشان می دهد، لمس کردن ستون هایی که هندوها دور آن زیارت و طواف می کردند و دیدنی معماری متفاوت آن ها، تجربه عجیبی است. حسی که در کمتر ساختمان تاریخی می توانید شبیه آن را تجربه کنید. معبد هندو ها از مهم ترین جاهای دیدنی استان هرمزگان است و اگر روزی به بندرعباس رفتید پیشنهاد می کنیم آن را در فهرست جاهای دیدنی بندرعباس قرار دهید.

آدرس معبد هندوها بندرعباس روی نقشه گوگل:

حمام گله داری

یک حمام که دیوارهایش پر از سنگ های اسفنجی دریاست و زمینش با آجر فرش پوشیده است. شاید در نگاه اول این حمام عجیب فقط یک ساختمان قدیمی باشد. اما اگر بیشتر به آن نگاه کنید می توانید صدای دلاک ها، خنده های مردم و حال وهوای زمان قاجاریه را حس کنید. اگر سرتان را بالا بگیرید، متوجه روزنه های نوری می شوید که از سقف حمام نور را به داخل می دهند. بازتاب نور روی آجرفرش ها و دیوارهای گچی منحنی، فضای زیبایی را در این حمام به وجود آورده است.

اگر از دیدن موزه ها و کاخ ها خسته شدید و دلتان یک جای دیدنی قدیمی اما با حال وهوای خودمانی می خواهد، حمام گله داری حتما سرذوق تان می آورد. نوستالژی بودن این حمام آن را به یکی از بهترین جاهای دیدنی بندرعباس تبدیل کرده است.

یک ساختمان چوبی هشت گوشه که گنبد مخروطی شکل دارد! ظاهر این ساختمان هرکسی را به یاد یک مرد اروپایی قدیمی می اندازد. احتمالا صفویان هم همین نظر را داشتند و اصلا به همین دلیل نام این عمارت را عمارت کلاه فرنگی گذاشته اند. اگر گذارتان به این شهر افتاد، حتما حمام گله داری را در فهرست جاهای دیدنی بندرعباس قرار دهید.

آدرس حمامه گله داری بندرعباس روی نقشه گوگل:

عمارت کلاه فرنگی

این عمارت در قدیم گمرگ بندرعباس بوده و پادشاهان صفوی از آن برای تجارت داخلی و خارجی استفاده می کردند. عمارت کلاه فرنگی دو حیاط خیلی بزرگ و تعداد زیادی آب انبار داشته است. اگرچه در حال حاضر این عمارت با ساختمان چوبی و کلاه مخروطی عجیبش، معماری صفوی و حیاط سرسبز به یکی از جاهای دیدنی و توریستی بندرعباس تبدیل شده، اما نباید فراموش کرد که زمانی نه چندان دور نبض تجارت بندرعباس و شاید قسمت بزرگی از ایران را در دست داشته است. عمارت کلاه فرنگی یکی از جاهای دیدنی بندرعباس است که شما را به گذشته این شهر روانه می کند.

قلعه فین

اگر یک ساعت از بندرعباس به سمت شمال بروید، با یک قلعه 700 سال روبرو می شوید. یک قلعه با معماری اسرارآمیز که نه روی زمین بلکه نوک یک تپه بلند ساخته شده است. فقط باید کمی با دقت به آن نگاه کنید تا متوجه شوید که قلعه فین احتمالا یک ساختمان نظامی بوده است. جایی که سربازها از بالای آن تمام شهر را می دیدند، در زمان حمله های جنگی داخل آن پناه می گرفتند و شاید در آن مهمات جنگی پنهان می کردند. با توجه به دور بودن از فضای شهری، دیدنی قلعه فین و طبیعت ساکت اطراف، شبیه قدم زدن در گذشته های دور است.

اگر از ماجراجویی و گشت وگذار در ساختمان های عجیب و قدیمی لذت می برید، حتما قلعه فین را در فهرست مکان های دیدنی استان هرمزگان و جاهای دیدنی بندرعباس قرار بدهید.

آدرس قلعه فین بندرعباس روی نقشه گوگل:

حمام گپ

حمام خوب، حمامی است که گرم و بخار گرفته باشد! بندری ها هم در همین فکر بودند که حمام گپ را در دل زمین ساختند! البته امروز گرمی و رطوبت گذشته را ندارد، اما دیدنش به مقدار گذشته مجذوب کننده است.

بندری ها اگر بخواهند از بزرگ بودن چیزی حرف بزنند، از کلمه گپ استفاده می کنند. حمام گپ در واقع بزرگ ترین و قدیمی ترین حمام بندرعباس است. اگر 100 سال پیش یا حتی پیش تر در بندرعباس زندگی می کردید، حتما گذرتان به آن جا می افتاد.

قدم زدن در بین اتاقک های ساروجی این حمام و نفس کشیدن بوی دیوارهای سیمانی مرطوب، حس جالبی دارد. اگر از دیدن معماری های متفاوت تاریخی لذت می برید، حمام گپ یکی از بهترین جاهای دیدنی بندرعباس و منطقه ها دیدنی استان هرمزگان برای بازدید است.

آدرس حمام گپ بندرعباس روی نقشه گوگل:

آب انبارهای برکه باران

چه چیزی مجذوب کننده تر از دیدن برکه هایی است که سال ها پیش برای جمع کردن آب باران درست شده اند، آن هم در گرم ترین نقطه ایران! آب انبار های برکه باران در زمان صفویه برای ذخیره آب ساخته شده اند و معماری جالبی دارند. دیوارهای این آب انبار ها از مرجان، ساروج و سنگ های رودخانه ساخته شده و سقفشان گنبدی شکل است.

آب انبارهای برکه باران در قسمت های مختلف موزه خلیج فارس هستند و با یک گشت کوتاه می توانید آن ها را ببینید. اگر در پی بازدید از قدیمی ترین منطقه ها دیدنی استان هرمزگان هستید، آب انبار های بندرعباس را از قلم نیندازید.

آدرس آب انبارهای برکه باران بندر عباس روی نقشه گوگل:

محله باستانی سورو

کوچه پس کوچه های تنگ، خانه های کاه گلی و نخل هایی که از دیوار کوتاه خانه ها بیرون زده است، این شاید کلی ترین چشم انداز محله سورو باشد. از هرکدام از خانه های محله سورو تا دریا فقط چند دقیقه راه است. کمتر از 100 سال پیش زن ها جلوی در همین خانه ها می نشستند و منتظر برگشتن لنج های صیادی از دریا می شدند. اگرچه محله سورو بندرعباس حالا دقیقا این حال وهوا را ندارد، اما اگر بخواهید بافت تاریخی بندرعباس را از نزدیک ببینید، بهترین نقطه محله سورو است.

کشف مجموعه سکه های قدیمی مربوط به زمان حکومت ملوک هرمز نشان می دهد که قدمت این محله خیلی بیشتر از یک یا حتی چند قرن است. اگر دوست داشته باشید سفری در طول زمان و به گذشته های دور جنوب داشته باشید حتما باید از این مکان دیدن کنید. البته دوربین عکاسی را از قلم نیاندازید. تلاقی خانه های قدیمی، ساختمان های متروکه و ساحل آبی دریا، سوژه خوبی برای عکاسی است.

از سمتی اگر گشت و گذار در شب را ترجیح می دهید، پارک سورو یکی از جاهای دیدنی بندر عباس در شب است. جایی که می توانید از نور چراغ های ساحلی، ماهیگیری و دراز کشیدن در شن ها لذت ببرید.

آدرس محله باستانی سورو بندرعباس روی نقشه گوگل:

پل لاتیدان

پل لاتیدان قصه عجیبی دارد، حتی اگر یکی از بهترین جاهای دیدنی بندرعباس نباشد. این پلی سنگی یکی از طولانی ترین پل های ایران است و تا جایی که چشم کار می کند کشیده شده است. پل لاتیدان را شاه عباس صفوی سال ها پیش برای بیرون انداختن پرتغالی ها از ایران ساخت. بعد از آن پل لاتیدان به محلی برای عبور کاروان های تجاری تبدیل شد. این پل دوره های تاریخی و ماجراهای زیادی را از سر گذرانده است. شاید پل لاتیدان یک جاذبه تفریحی نباشد، اما بدون شک یکی از بهترین جاهای دیدنی اطراف بندرعباس است.

آدرس پل لاتیدان روی نقشه گوگل:

معرفی بازارهای سنتی بندرعباس

از جاذبه های طبیعی و تاریخی بندرعباس که بگذریم، سفر به جنوب کشور بدون خرید کردن تکمیل نمی شود. قدم زدن در میان بازارهای قدیمی بندرعباس و خرید انواع سوغاتی بدون شک لذت بخش ترین قسمت سفرتان خواهد بود.

بازار قدیم بندرعباس

بازار قدیم بندرعباس تنها نقطه ای است که می شود تمام رنگ های جهان را دید. این بازار شبیه یک نقاشی متحرک از زندگی جنوبی هاست. زن های جنوبی با برقعه و چادرهای رنگی، صنایع دستی محلی، صدای بلند فروشنده ها با لهجه بندری و حال و هوای عجیب این بازار، این نقطه را به یکی از جاهای دیدنی و توریستی بندرعباس تبدیل کرده است.

بازار قدیم بندرعباس آنقدر مجذوب کننده و دیدنی است که با وجود سیتی سنتر ها و مراکز خرید بندرعباس هنوز هم شلوغ و سرزنده است. از این گذشته اگر در پی خرید اجناس ارزان، دسته دوم یا محلی هستید، باید بازار قدیم بندرعباس را در فهرست جاهای دیدنی بندرعباس در عید قرار بدهید.

آدرس بازار قدیم بندرعباس روی نقشه گوگل:

بازار ماهی فروش های بندرعباس

ورودی بازار ماهی فروشان شبیه تکه ای از دریاست که به ساحل آمده است. سبدهای حصیری پر از ماهی و ماهی فروش هایی که با لهجه جنوبی نام ماهی ها را داد می زنند، بعضی ها مشغول تمیز کردن ماهی هستند و بعضی بار میگو را خالی می کنند. همه چیز بوی دریا می دهد و اگر عاشق ماهی باشید نمی توانید بدون خرید کردن از این بازار بیرون بیایید. ماهی هایی که بهترین غذاهای بندرعباس از آنها تهیه می شود.

بازار ماهی فروش های بندرعباس بزرگ ترین بازار ماهی ایران است و تقریبا هر ماهی که بخواهید در آن پیدا می شود. البته اگر در پی ماهی ارزان تر هستید، یک راه مخفی هم وجود دارد. بعد از غروب می توانید نزدیک به 500 متر از بازار به سمت جاده ساحلی بروید و ماهی را از ماهیگیرانی که تازه از دریا برگشتند بخرید. اگر دوست دارید جاهایی دیدنی بندرعباس در شب را تجربه کنید، دیدنی بساط ماهیگیرها ساحل حتما سر ذوقتان می آورد.

آدرس بازار ماهی فروش های بندرعباس روی نقشه گوگل:

بازار لاری ها و اوزی ها

زن های بندری لباس های رنگی و شلوارهای سوزن دوزی شده را از کجا می خرند؟ این همه رنگ، حنا، سورمه و وسایل زیبای حصیری از کجا آمده است؟ برای پیدا کردن تمام این ها فقط باید سری به بازار لاری ها و اوزی ها بزنید. این بازار یکی از بازارهای سنتی بندرعباس است. بازار لاری ها و اوزی ها خیلی به هم نزدیک هستند و بافت یکسانی دارند. اگر در پی خرید اجناس محلی و مخصوص بندرعباس هستید بازدید از بازار لاری ها و اوزی ها را به عنوان یکی از منطقه ها دیدنی استان هرمزگان از دست ندهید.

آدرس بازار لاری ها و لوزی ها بندرعباس روی نقشه گوگل:

استان هرمزگان، گنجی که باید به آن سر زد!

واقعیت این است که جاهای دیدنی استان هرمزگان به بندرعباس، سفر به کیش یا قشم خلاصه نمی شود. جزایر خلیج فارس اگر بکرترین و جادویی ترین نقاط جهان نباشند، دست کمی از آن ها ندارند. اگر عاشق سفر کردن، ماجراجویی یا تجربه های منحصربه فرد هستید، همین حالا کوله تان را بردارید و به جای تجربه های همیشگی به جاهای ناشناخته پا بگذارید. شاید خیلی از نقاط ایران این پتانسیل را نداشته باشند اما سفر به جنوب، سفری برای کشف زیبایی های تازه است. شاید بد نباشد این بار که تصمیم به سفر گرفتید به جای مقاصد همیشگی به یکی از جزایر کمتر شناخته شده بروید. مطمئن باشید تجربه سفر به جنوب این بار برایتان باورنکردنی خواهد بود!

شما کدام جاذبه بندرعباس را به خوانندگان ما پیشنهاد می دهید؟

سوالات متداول درباره جاهای دیدنی بندرعباس

جاهای دیدنی بندرعباس در پاییز کجاست؟

فصل پاییز فصل خوبی برای بازدید از طبیعت بندرعباس است. اگر قصد دارید در پاییز به بندرعباس سفر کنید، رفتن به دره داماش، کوه های گنو، آبشاز تزرج و غار خرسین را از قلم نیاندازید.

بهترین جاهای دیدنی بندرعباس کجاست؟

بندرعباس جاهای دیدنی زیادی دارد، اما اگر فرصت زیادی ندارید، رفتن به ساحل دریا، بازدید از معبد هندوها، محله باستانی سورو و گشت وگذار در بازارهای سنتی بندرعباس را در اولویت قرار دهید.

بهترین ساحل بندر عباس کجاست؟

پارک ساحلی سورو و پارک ساحلی غدیر از پرطرفدارترین ساحل های بندرعباس هستند.

مریم پورانصاری

منبع: فلای تودی
انتشار: 2 آذر 1401 بروزرسانی: 2 آذر 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1548

به "جاهای دیدنی بندرعباس ، بزرگترین بندر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی بندرعباس ، بزرگترین بندر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید