گروسی اعضای آژانس را از قصد ایران درباره پروتکل الحاقی مطلع کرد

به گزارش مجله لیست پیوند، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعضای این سازمان بین المللی را از قصد ایران برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مطلع کرد.

گروسی اعضای آژانس را از قصد ایران درباره پروتکل الحاقی مطلع کرد

به گزارش فارس، خبرنگار وال استریت ژورنال امشب (سه شنبه 28 بهمن) در توییتر نوشته گروسی کشور های عضو آژانس انرژی اتمی را در جریان تحولات اخیر مربوط به فعالیت های راستی آزمایی و نظارتی ذیل برجام در ایران قرار داده است.

به گفته این خبرنگار، گروسی همچنین در گزارشی به کشور های عضو گفته جمهوری اسلامی ایران روز 15 فوریه اعلام کرده این کشور از روز 23 فوریه اقدامات شفاف ساز داوطلبانه اش از جمله پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشور های اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران اخیراً به طرف های برجام هشدار داده چنانچه طرف مقابل تعهداتش را تا هفته اول اسفند اجرا نکند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.

کاظم غریب آبادی سفیر و کننده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین و کننده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (دوشنبه) گفت تهران نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام را تحویل مدیر کل آژانس داده است.

اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بند های 26 و 36 برجام ملزم می کند.

غریب آبادی دوشنبه گفت: در این نامه از آژانس خواستیم تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران به منظور توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

کننده ایران شرح داد از این پس همکاری های میان ایران و آژانس صرفاً بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه می یابد، تا زمانی که با لغو عملی تحریم ها، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی فراهم شود.

جمهوری اسلامی ایران البته تصریح کرده توقف اقدامات دواطلبانه ایران به معنی توقف همه نظارت ها نیست. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: این بدان معناست که نظارت های فراپادمانی متوقف می شود که نظارت هایی است که ایران در چارچوب پروتکل الحاقی به صورت داوطلبانه پذیرفته بود و به معنی توقف تمامی نظارت ها نیست. ایران عضو پادمان است و براساس تعهدات پادمانی خود بخشی از نظارت ها را نگه خواهد داشت، چون متعلق به پروتکل الحاقی نیست.

مقام های دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در روز های گذشته اعلام کرده اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند.

با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته ای را معین نکرده. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای قوی تر و طولانی تر کردن توافق هسته ای استفاده کنند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می گوید بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا اجرا شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم ها صورت خواهد گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 865

به "گروسی اعضای آژانس را از قصد ایران درباره پروتکل الحاقی مطلع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی اعضای آژانس را از قصد ایران درباره پروتکل الحاقی مطلع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید