کرونا بیماری زاتر نشده، رفتار مردم تغییر نموده است

به گزارش مجله لیست پیوند، رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران گفت: بعضی ها افزایش ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا را به بیماری زایی بیشتر این ویروس نسبت می دهند که از نظر علمی صحت ندارد. درواقع این رفتارهای نامناسب مردم بوده که عامل افزایش موارد ابتلا شده است.

کرونا بیماری زاتر نشده، رفتار مردم تغییر نموده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، سیدمحمد جزایری گفت: تا به امروز تعدادی جهش جزیی در ویروس به وجود آمده که از سراسر جهان گزارش شده اما این موضوع به بیماری زایی بیشتر کرونا ارتباطی ندارد و تا به امروز این موضوع اثبات نشده است.

وی گفت: شیوع بیشتر کرونا در روزهای اخیر را نباید گردن ویروس کرونا انداخت بلکه رفتارهای مردم سبب ایجاد شرایط امروز شده است. معمولا ویروس بعد از مصرف دارو و واکسن، نقشه ژنتیکی خود را عوض می نماید که الان هیچکدام از آنها فراوری نشده و در اختیار مردم قرار نگرفته است.

جزایری ادامه داد: در آینده ممکن است جهش هایی در ویروس کرونا پیدا گردد و آن را به سمت کشتار بیشتر ببرد اما الان این موضوع هنوز اتفاق نیفتاده است. کرونا جزو ویروس های گروه RNA دار است که به رغم تمایل فراوان این گروه به ایجاد جهش در ساختمان خود در برابر فشارهای سیستم ایمنی، دارو و واکسن، هنوز شواهدی مبنی بر استفاده از این توان بالقوه خود در جهان به دست نیامده است.

به گفته وی: ویروس HIV (عامل بیماری ایدز) با وجود اینکه در راس این گروه از ویروس ها است، چنین رفتاری را از خود بروز نداده است. در حالی که ویروس کرونا از نظر نحوه انتقال به هیچ وجه با HIV قابل مقایسه نیست. بنابراین توصیه می گردد به جای انداختن تقصیر به گردن جهش های ویروس کرونا، عموم مردم روش های کنترل عفونت مانند عدم تردد غیرضروری و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

جوانان بیشتر در معرض بیماری قرار دارند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: گزارش مبسوطی که حدود پنج روز قبل در آمریکا منتشر شده است، نشان می دهد در ماه های اگوست و سپتامبر (مرداد و شهریور) به دلیل باز شدن مراکز آموزشی مانند دانشگاه ها افراد در سنین بین 18 تا 22 سالگی بیشتر به بیماری کرونا مبتلا شده اند. میزان این ابتلا در این گروه سنی 55 درصد نسبت به ماه های قبل بیشتر گزارش شده است.

جزایری ادامه داد: این گزارش که از سوی محققان آمریکایی تهیه و منتشر شده است، نشان می دهد افزایشی که در سیر ابتلا به بیماری کرونا صورت می گیرد ارتباط مستقیم با رفتار مردم دارد.

وی ادامه داد: بعضی از جوانان بر این باور هستند که به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدنشان به بیماری مبتلا نمی شوند که باور غلطی است و این ویروس همه افراد را در معرض ابتلا قرار می دهد.

مردم به دستورات بهداشتی بی توجه هستند

رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران گفت: مردم ما به دستورات بهداشتی بی توجه هستند و حتی در اوج تابستان و تعطیلی تمام مراکز آموزشی، در مرداد ماه هم موارد زیادی از ابتلا به بیماری کرونا را مشاهده کردیم.

جزایری گفت: در حالی که تمام گزارشات علمی نشان می دهند هوای خشک و گرم سبب کاهش انتقال ویروس می گردد اما این امر ثابت شده علمی در ایران و خصوصا تهران نقض شده و شاهد انتقال بیشتر بیماری در این ایام بودیم.

وی در خصوص این سولا که چرا این فرایند حداقل در شهر تهران رخ نداده است، شرح داد: ترددهای بی مورد و غیرضرور، مسافرت ها و... سبب افزایش موارد انتقال بین مردم و بی اثر شدن اثرات گرما و خشکی بر چرخه انتقال ویروس شده است.

رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران اضافه نمود: کاهش مبتلایان، بستری ها و در نتیجه مرگ و میر ناشی از بیماری با برنامه ریزی مناسب مسئولان و بهینه شدن رفتار اجتماعی مردم محقق می گردد.

جزایری ادامه داد: اگر مردم به رفتاری های غیراصولی خود اصرار داشته و تغییر رفتار جدی ندهند و مسئولان هم برنامه ریزی مناسب نداشته باشند، از این به بعد هم شاهد این دست اتفاقات ناخوشایند در کشور خواهیم بود.

فقط تعطیلی چاره کار نیست

وی درخصوص این سوال که آیا ایجاد محدودیت ها به تنهایی می تواند سبب مهار بیماری گردد، گفت: فقط تعطیلی های یک یا دو هفته ای چاره کار نیست و به احتمال زیاد تاثیر موقتی در کاهش گسترش بیماری و مرگ و میر خواهد داشت.

جزایری ادامه داد: هرچند تعطیلی همه جانبه برای هیچ کشوری امکان پذیر نیست اما به بهره گیری از تجربیات سایر کشورها در زمینه اعمال محدودیت ها و استفاده سایر اقدامات، شرایط بهتری را فراهم می نماید. ایتالیا بالاترین نرخ بیماری و مرگ و میر را در اواخر بهار و در حین موج اول بیماری داشت اما در موج دوم که از چند هفته قبل در آن کشور شروع شد، این میزان به حداقل خود رسیده است.

وی گفت: مسوولان این کشور، رعایت اصول بهداشتی و کنترل عفونت از سوی مردم را عامل اصلی این کاهش بیماری و مرگ و میر در آن کشور می دانند.

رییس شبکه بیماری های ویروسی ایران به مردم توصیه کرد: با توجه به اینکه هنوز واکسن و داروی این بیماری فراوری نشده است، همچنان استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و عدم ترددهای بی مورد می تواند سبب کاهش موارد ابتلا به این بیماری در کشور باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 623

به "کرونا بیماری زاتر نشده، رفتار مردم تغییر نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا بیماری زاتر نشده، رفتار مردم تغییر نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید