نماینده کنگره آمریکا: باید اول به متحدانمان واکسن کرونا بدهیم نه ایران

به گزارش مجله لیست پیوند، قانونگذار دموکرات کنگره آمریکا گفته با طرح توزیع جهانی واکسن کرونا مخالف است و واشنگتن باید به دلیل کافی نبودن دوزهای این واکسن، آنها را ابتدا به متحدانش برساند.

نماینده کنگره آمریکا: باید اول به متحدانمان واکسن کرونا بدهیم نه ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک عضو دموکرات مجلس کنندگان آمریکا پیشنهاد داده دولت این کشور به جای توزیع دنیای واکسن کرونا در دنیا، این واکسن را ابتدا به متحدان آمریکا بدهد.

تد لو، عضو مجلس کنندگان آمریکا در توییتر نوشت: من به شدت با دولت بایدن در خصوص توزیع دنیای واکسن مخالفم. ما باید به جای اینکه اجازه دهیم یک طرف ثالث تصمیم بگیرد واکسن ها باید کجا بروند ابتدا به متحدانمان کمک کنیم. با توجه به اینکه واکسن به اندازه کافی وجود ندارد باید اول به ایران کمک کنیم یا ایران؟ باید ابتدا به هند کمک کنیم.

لو این پیام را در واکنش به خبری از آسوشیتدپرس منتشر کرده که گزارش داده بود کاخ سفید قصد دارد 75 درصد از دوزهای اضافی واکسن کرونا را به برنامه دنیای سازمان ملل برای توزیع واکسن، موسوم به کوواکس تحویل دهد.

طبق ادعای این خبرگزاری، جو بایدن گفته است: آمریکا 80 میلیون دوز از ذخایر واکسن خود را با دنیا به اشتراک خواهد گذاشت. در این برنامه، نزدیک به 19 میلیون دوز در اختیار کوواکس قرار خواهد گرفت.

بایدن در این پیام همچنین تصریح کرده دولت آمریکا قصد دارد 6 میلیون دوز از واکسن را نیز در اختیار کانادا، مکزیک، هند و جمهوری کره که با بحران شیوع کرونا روبرو هستند قرار دهد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه از اقدام آمریکا در انبار بخش زیادی از واکسن های ضد کرونا در دنیا انتقاد کرد.

این در حالی است که چین پیشتر اعلام کرده آمریکا با آنکه تنها چهار درصد از جمعیت دنیا را در خود جای داده نزدیک به 25 درصد از دوزهای واکسن موجود در دنیا را خریداری و انبار کرده است.

هوا چانیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز 24 اردیبهشت گفت: آمریکا 330 میلیون نفر جمعیت دارد که معادل تنها چهار درصد جمعیت دنیا است. با وجود این، 2.6 میلیون دوز واکسن خریداری کرده که معادل یک چهارم کل دوزهای واکسن موجود در دنیا است.

او در ادامه گفت: در حالی که کشورها در تلاش هستند از تمامی ابزارهای موجود برای به دست آوردن واکسن هایی که به آن نیاز اضطراری دارند استفاده کنند صدها میلیون دوز واکسن در انبارهای آمریکا است.

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد مقام های آمریکایی خواستار ادامه سیاست اول آمریکا که از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز شد هستند.

او گفت: مقام های آمریکایی کماکان تأکید دارند که آمریکا باید رویکرد اول آمریکا یا اولویت دهی به توزیع واکسن در داخل را ادامه دهد. آمریکا علاوه بر این، برای صادرات مواد خام واکسن هم محدودیت ایجاد می کند.

چند روز پیش هم یک مقام ارشد سابق دولت انگلیس مدعی شده بود دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به سیا دستور داده بود با پیشنهاد قیمت های بالاتر برای خرید تجهیزات محافظت شخصی در برابر کرونا از کشورهای رقیب پیشی بگیرد.

دومینیک کامینگز، مشاور ارشد سابق بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس این ادعا را روز 5 خرداد در یک جلسه استماع مقابل مجلس این کشور که برای بررسی نحوه پاسخ لندن به بحران شیوع کرونا برگزار می شد مطرح کرد.

کامینگز که نوامبر 2020 بعد از مشاجره ای شدید با جانسون دولت انگلیس را ترک کرد در آن جلسه مدعی شد دولت انگلیس موفقیتی در تلاش های خود برای خریداری تجهیزات اساسی مربوط به مقابله با کرونا نداشته است.

او گفت: وقتی در جلسات کابینه درباره تجهیزات محافظتی صحبت می کردیم به ما اطلاع داده شد که تا چند ماه خبری از این تجهیزات نخواهد بود چون انتقال آنها چند ماه طول می کشد.

وی در ادامه گفت: در همین زمان شاهد بودیم ترامپ سیا را روانه می کرد تا از دیگران تجهیزات محافظتی تلکه کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1046

به "نماینده کنگره آمریکا: باید اول به متحدانمان واکسن کرونا بدهیم نه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده کنگره آمریکا: باید اول به متحدانمان واکسن کرونا بدهیم نه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید