ضدالتهاب های مغذیویتامین و املاحی که موجب کاهش التهاب در بدنتان می شوند

به گزارش مجله لیست پیوند، مواد مغذی جنگنده با التهاب را می توانید با مصرف انواع منابع غذایی دریافت کنید مانند میوه هاT سبزی ها، گوشت های کم چرب، ماهی و غذاهای غنی شده. این مواد مغذی به صورت مکمل هم می توانند التهاب بدن را کاهش بدهند و با توجه به اینکه عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و همچنین داروهای تجویزی ضدالتهاب را ندارند، گزینه های بهتری هستند.

ضدالتهاب های مغذیویتامین و املاحی که موجب کاهش التهاب در بدنتان می شوند
تحقیقات علمی نشان می دهند بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی دارای خواص ضدالتهابی اند. این مواد مغذی را می توانید به صورت مکمل یا با خوردن مواد غذایی که حاوی آن ها هستند دریافت کنید. در این مطلب به چند ماده مغذی که خاصیت ضدالتهابی دارند اشاره می کنیم و به شما می گوییم چه منابع غذایی سرشار از آن ها هستند.

ویتامین A

مطالعات دریافته اند ویتامین A می تواند جلوی واکنش زیاد سیستم ایمنی را که سبب التهاب در بدن می گردد بگیرد. ویتامین A به دو صورت وجود دارد: بتاکاروتن که یک پروویتامین بوده و در بدن به ویتامین A تبدیل می گردد و ویتامین A که از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می نماید. رژیم های غذایی سرشار از بتاکاروتن و ویتامین A می توانند به کاهش التهاب در بدن یاری نمایند.

هویج، قاصدک، کلم پیچ، اسفناج و انواع سبزی های برگ دار، منابع خوبی از ویتامین A هستند.

ویتامین های گروه B

افرادی که کمبود ویتامین B6 دارند، میزان پروتئین های واکنش دهنده C در بدنشان بالاست که یک ترکیب التهابی بوده و خصوصاً در بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید نقش دارد.

برای کاهش التهاب و افزایش ویتامین B6 سعی کنید غذاهایی که ویتامین B6 زیادی دارند مصرف کنید، مانند: کلم برگ، فلفل دلمه ای، قارچ، طالبی، ماهی تن و بوقلمون.

مطالعه ای دریافته حتی مصرف دوزهای پایین فولیک اسید (ویتامین B9) به صورت مکمل روزانه و برای کوتاه مدت می تواند التهاب را کاهش بدهد.

منابع غذایی فولیک اسید شامل سبزیجات برگ دار تیره، مارچوبه و جگر می شوند.

ویتامین C

ویتامین C در یاری به سلامت سیستم ایمنی و عملکرد مناسب آن شهرت دارد. تحقیقات نشان می دهند ویتامین C می تواند رادیکال های آزاد را که عامل التهاب اند نابود کند. ویتامین C مانند ویتامین های B، به کاهش پروتئین های واکنش دهنده C نیز یاری می نماید. مکمل های ویتامین C مفیدند؛ اما همواره بهتر است این ویتامین را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. برای دریافت ویتامین C بیشتر به وسیله تغذیه، انواع میوه ها و سبزی ها را مصرف کنید که سرشار از آنتی اکسیدان نیز بوده و به سلامت شما یاری می نمایند، زیرا می توانند خطر بیماری های قلبی عروقی و سرطان را کاهش دهند.

ویتامین D

گزارشات و آمار نشان می دهد درصد زیادی از افراد کمبود ویتامین D دارند. مطالعات نشان می دهند میان کمبود ویتامین D و انواع بیماری های التهابی ارتباط وجود دارد. بنابراین افزایش سطح ویتامین D در بدن می تواند به کاهش التهاب یاری کند.

طبق یافته ها، اتفاقات مولکولی و سیگنال دهی بخصوصی، مسئول توانایی ویتامین D در مهار التهاب اند. همچنین افرادی که سطح ویتامین D بدنشان پایین است می توانند با مصرف مکمل این مشکل را برطرف نمایند. ویتامین D به طور طبیعی با یاری خورشید ساخته می گردد؛ اما همه افراد نمی توانند از نور خورشید استفاده نمایند. هر کسی که مشکوک به کمبود ویتامین D در بدنش است باید در خصوص آنالیز این شرایط و مصرف مکمل با پزشک مشورت کند.

بهترین منابع غذایی ویتامین D، ماهی، تخم مرغ، جگر و غذاهای غنی شده با ویتامین D اند، مانند شیر.

ویتامین E

ویتامین E نیز یک ویتامین آنتی اکسیدانی دیگر است، یعنی می تواند التهاب را کاهش دهد. نتایج مطالعات نشان می دهند ویتامین E فعالیت ضدالتهابی دارد و مصرف مکمل آن می تواند برای افرادی که دچار بیماری های التهابی هستند مفید باشد.

ویتامین E به طور طبیعی در مغزها و دانه ها از جمله بادام و تخم آفتابگردان وجود دارد. بسیاری از میوه ها و سبزی ها نیز سرشار از ویتامین E هستند، مانند اسفناج و آووکادو.

ویتامین K

ویتامین K نیز می تواند شاخص های التهابی را پایین آورده و به لخته شدن خون یاری کند و در ضمنً برای سلامت استخوان ها نیز مفید است. با اینکه ویتامین K برای سلامت استخوان ها ضروری است؛ اما بیشتر افراد نمی توانند به وسیله رژیم غذایی خود به میزان کافی به این ویتامین دسترسی پیدا نمایند. مردان باید روزانه 120 میکروگرم ویتامین K و زنان 90 میکروگرم از این ویتامین دریافت نمایند. بچه ها و نوزادان به میزان کمتری از این ویتامین احتیاج دارند. دو نوع ویتامین K وجود دارد: ویتامین K1 و ویتامین K2.

ویتامین K1 در سبزیجات برگ دار مانند کلم پیچ، اسفناج و بروکلی وجود دارد و ویتامین K2 نیز در گوشت مرغ، جگر و تخم مرغ یافت می گردد.

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی است که التهاب را کاهش می دهد. کمبود منیزیم منجر به استرس زیاد می گردد و استرس هم تمایل ما را به خوردن غذاهایی مانند شکلات و سایر کربوهیدرات های تصفیه شده زیاد می نماید. در ضمنً استرس می تواند سطح دوپامین را در مغز تغییر دهد و دوپامین نیز یک فرارسان وابسته به منیزیم است.

منیزیم را می توانید در طیف وسیعی از غذاها از جمله سبزیجات برگ دار تیره (مانند اسفناج)، آووکادو، بادام و حبوبات پیدا کنید. کمبود منیزیم در میان زنان و مردانی که اضافه وزن دارند شایع است.

زینک (روی)

تحقیقات نشان می دهد که روی باعث کاهش استرس اکسیداتیو در افراد مسن می گردد. بعضی تحقیقات نشان می دهد روی یک ضدالتهاب قوی است که می تواند سیستم ایمنی بدن را پشتیبانی نموده و چندین نشانگر التهابی را کاهش دهد.

طبق یک مقاله در سال 2014، روی باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو در سالمندان شد. استرس اکسیداتیو باعث ایجاد التهاب می گردد و می تواند موجب افزایش احتمال بیماری های مختلف از جمله سرطان گردد. روی همچنین میزان عفونت را 66 درصد کاهش داد.

افرادی که کمبود روی دارند با احتمال بیشتری به آرتریت مبتلا هستند و این امر نشان دهنده ارتباط بین کمبود روی با التهاب و درد است.

مردان روزانه به 11 میلی گرم و خانم ها به 8 میلی گرم روی احتیاج دارند و مصرف بیش از 40 میلی گرم از این ماده معدنی در روز، که اغلب ناشی از مصرف زیاد مکمل هاست، می تواند خطرناک باشد.

ممکن است روی با کلسیم، دیوروتیک ها و بعضی آنتی بیوتیک ها تداخل داشته باشد، بنابراین در صورت مصرف این مکمل و داروها با پزشکتان مشورت کنید.

منابع غذایی غنی از روی عبارت اند از: جگر، انواع گوشت، تخم مرغ، شیر و لبنیات، غلات سبوس دار، آجیل، حبوبات، تخمه کدو و سایر انواع تخمه ها.

ضدالتهاب های دیگر

کوآنزیم Q10

این هم یک آنتی اکسیدان دیگر که ثابت شده خواص ضدالتهابی دارد.

کوآنزیم Q10 به طور طبیعی در ساردین، سالمون، جگر گاو، روغن زیتون، گردو، جعفری، بروکلی، آووکادو و اسفناج وجود دارد.

گلوتاتیون

گلوتاتیون نیز یک آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد می جنگد و تأثیرات ضدالتهابی دارد.

گلوتاتیون را می توانید به طور طبیعی در مارچوبه، آووکادو، اسفناج، سیر، گوجه فرنگی، گریپ فروت، سیب و گیاه شیر تیغک پیدا کنید.

در نهایت این که:

مواد مغذی جنگنده با التهاب را می توانید با مصرف انواع منابع غذایی دریافت کنید مانند میوه ها و سبزی ها، گوشت های کم چرب و ماهی و غذاهای غنی شده. این مواد مغذی به صورت مکمل هم می توانند التهاب بدن را کاهش بدهند و با توجه به اینکه عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و همچنین داروهای تجویزی ضدالتهاب را ندارند، گزینه های بهتری هستند.

از قلم نیاندازید که مصرف هرگونه مکملی بدون مشورت با پزشک، ایده خوبی نیست. در ضمنً مکمل های ویتامین نمی توانند جایگزین دارو شوند.

منبع: مقالات تبیان
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 93

به "ضدالتهاب های مغذیویتامین و املاحی که موجب کاهش التهاب در بدنتان می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضدالتهاب های مغذیویتامین و املاحی که موجب کاهش التهاب در بدنتان می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید