سرنوشت انتخابات آمریکا چه خواهد شد؟

به گزارش مجله لیست پیوند، پنج ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازار پیش بینی نتایج انتخابات گرم است. این درحالی است که اوکراین گیت، قتل جرج فلوید، ادبیات توهین آمیز، حمایت نژادپرستانه، درگیر شدن با رسانه ها موجب شده دونالد ترامپ شرایط مناسبی در کارزار انتخاباتی نداشته باشد.

سرنوشت انتخابات آمریکا چه خواهد شد؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، سه مرداد برابر با 25 جولای مصاحبهی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین افشا و به اوکراین گیت مشهور شد. ابتدا روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به نقل از جامعه اطلاعاتی آمریکا نوشت که ترامپ در تماس تلفنی با زلینسکی، از وی خواسته تا در خصوص تعاملات بازرگانی هانتر، پسر جو بایدن، در اوکراین تحقیق کند به امید اینکه زلینسکی تخلفاتی کشف کند که ترامپ بتواند از آن ها علیه بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده استفاده کند. این تماس تلفنی چند روز پس از تعلیق یاری 391 میلیون دلاری آمریکا به اوکراین رخ داد. این در حالی است که دموکرات ها تا کنون در جذب شهفرایندان عادی برای رای دادن به خود چندان پیروز نبودند.

افزون بر این، قتل جورج فلوید موجب شد تا شکاف های نژادی در این کشور تحریک شده و شهفرایندان معترض از نژادپرستی به خیابان ها بیایند. سوی دیگر کرونا و اوضاع بد مالی و سیاست های داخلی دولت ترامپ موجب شده تا این آشوب به چندین شهر آمریکا کشیده گردد. در نهایت درگیری های اتفاق افتاده میان نیرو های پلیس با آشوبگران هر چه بیشتر شانس ترامپ را کاهش داده است.

شاید همین امر موجب شد تا ترامپ 9 ام مردادماه توئیت کند که سال 2020 با برگزاری رأی گیری پستی نادرست ترین و فریبکارانه ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. این مایه یک شرمساری عظیم برای آمریکا خواهد بود. برگزاری انتخابات باید به تأخیر بیفتد تا مردم بتوانند یک رأی گیری ایمن و امنی را داشته باشند.

شبکه تلویزیونی سی ان ان درباره پیشنهاد تعویق انتخابات از سوی ترامپ گزارش داد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ایده ای را مطرح نموده که تا به امروز در تاریخ این کشور ارائه نشده بود و این ایده شامل به تأخیر انداختن تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

سی ان ان اضافه نمود: بر اساس این گزارش، این در حالی است که ماندن یا نماندن ترامپ بر سر قدرت به آرای مردم آمریکا بستگی دارد. برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در زمان جنگ داخلی و جنگ جهانی دوم یا اول هم به تأخیر نیفتاده بود.

این پیشنهاد در شرایطی است که به گفته منتقدین ترامپ، انتشار ارقام مالی نشان می دهد اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم سال جاری اوضاع نابسامانی داشته است و چنین اظهاراتی از سوی او بیشتر در جهت انحراف اذهان عمومی است.

خبرنگار سی ان ان در این باره می گوید: رئیس جمهور آمریکا در یک تصویر عظیمتر در کوشش برای غیر مشروع نشان دادن و تضعیف انتخاباتی است که قرار است در سوم ماه نوامبر برگزار گردد و این در حالی است که نتایج نظرسنجی های صورت گرفته نشان می دهد که او به یک دردسر عظیم افتاده است و البته سوالی که در اینجا مطرح می گردد این است که آیا رئیس جمهور می تواند چنین کاری انجام دهد یا خیر.

به نظر مخالفان ترامپ، او شرایط خوبی در انتخابات 2020 نخواهد داشت و اظهاراتش از تعویق انتخابات یا مداخله کشور های خارجی در انتخابات به دلیل بازی با افکار عمومی است. از این منظر، مجموع این عوامل موجب می گردد تا دموکرات ها شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات داشته باشند.

ولی مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل در مصاحبه با خبرنگاران در این باره اظهار کرد: پیش بینی نتیجه انتخابات در ایالات متحده آمریکا اساسا تا حدود دو هفته قبل از انتخابات و حتی تا هفته پایانی یک امر غیرعقلایی محسوب می گردد.

وی اضافه نمود: بسیاری از پیشگویانی که بر اساس نگرش های گوناگون به این موضوع می نگرند خارج از آنالیز فرایند ها و بدون توجه به رویداد هایی که احتمال وقوع دارند به پیش بینی هایی دست می یازند. پیشگویانی هستند که شکست ترامپ را پیشتر به بیان نشستند و پیروزی بایدن را جشن گرفتند و بعضی نیز براین سیاق سخن گفتند که در نهایت ترامپ برای بار دیگر رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا می گردد، اما هیچ کدام از این دیدگاه ها نمی تواند دیگاهی بدون خدشه باشد.

او ادامه داد: فرایند های موجود نشان از این دارد که شرایط ترامپ بر اساس پیش بینی های گذشته بر اساس فرایند پیروزیت های او پیش از بحران کرونا، اکنون با تزلزل روبرو شده است. بحران کرونا موجب شد تا اشتغال ناشی از فعالیت های ترامپ در ایالت متحده آمریکا سقوط کند. او قبل از بحران کرونا به عنوان رئیس جمهوری مطرح بود که توانسته بود در سده اخیر بیشترین میزان پیروزیت را در ایجاد اشتغال به وجود آورد. اما ترامپ درکرونا با چالش جدی روبرو شد و اکنون بازگرداندن شرایط اشتغال و اقتصاد دچار رکود ایالت متحده آمریکا به دوران پیش از کرونا سخت و سنگین به نظر می رسد.

او اضافه نمود: این درحالی است که تیم دموکرات ها از این موارد به عنوان نقطه ضعف او در عرصه سیاست داخلی و در حوزه اقتصاد بهره می برند و در حوزه سیاست خارجی نیز سیاست های او در مقابل ونزوئلا، ایران وکره شمالی را زیر سوال می برند. این در صورتی است که این تصمیم ها در ایالت متحده آمریکا فراحزبی است. اما دموکرات ها قصد دارند تا از این طریق ترامپ را زیر فشار افکار عمومی قرار بدهند.

مطهرنیا اعلام کرد: نظرسنجی ها نشان می دهد که تا حدودی جو بایدن بیشتر از ترامپ برای ورود به کاخ سفید از اقبال برخوردار است، اما باید منتظر ماند و دید در ماه های آینده و هفته های پیش رو ترامپ آیا خواهد توانست زمینه ایجاد یک شگفتی را درزمینه مسایل مالی در عرصه سیاست داخلی و در رابطه با جوامع هدف تعریف شده خود در عرصه سیاست خارجی به وجود آورد. او کوشش دارد با ایجاد فضایی در این زمینه به موازات تحت اتهام قرار دادن ایران، چین و روسیه به دخالت درانتخابات ایالت متحده آمریکا فضا را تا حدودی تلطیف کند و با ایجاد برنامه شگفتی ساز در مناظره های پیش روی زمینه بهبود شرایط خود را در انتخابات مجدد فراهم سازد.

وی درباره عوامل تاثیرگذار بر نتیجه انتخابات اضافه نمود: آنچه مهم است رشد مالی است و در عرصه سیاست داخلی این که ترامپ بتواند به ایجاد فضایی بپردازد که امیدواری به دوران پساکرونا برای رشد و توسعه مالی مجدد ایالت متحده آمریکا فراهم گردد. تا حدودی نیز سیاست های ضد مهاجرت ترامپ تعدیل پیدا نموده و در عرصه سیاست داخلی خود را به نمایش گذاشته است. در عرصه سیاست خارجی نیز پیروزیت های نسبی او در تحت فشار گذاشتن ونزوئلا، ایران وکره شمالی برای هواداران او نقطه مثبتی به حساب می آید.

او اضافه نمود: برای مخالفان ترامپ هم نرسیدن به هدف غایی خود در به پای میزمذاکره نشاندن ایران یا برخورد با تهران یک نقطه منفی محسوب می گردد. ترامپ در ماه جاری در کوشش خواهد بود تا زمینه ایجاد مذاکره با ایران را بیشتر مطرح کند تا با مطرح کردن امکان مذاکره با تهران و امکان پیروزیت در تغییر و تحول دو جامعه هدف دیگر یعنی کره شمالی و ونزوئلا، خود را آماده مقابله با جو بایدن در مناظرات بنماید. این در حالی است که این ها همگی نقطه ضعف ترامپ در کمپین دموکرات ها محسوب می گردد.

مطهرنیا اضافه نمود: دموکرات ها کوشش می نمایند تا از این نقاط ضعف در جهت پیروزی جو بایدن و تقابل با ترامپ استفاده نمایند. دموکرات ها می خواهند شرایط مناظرات را به گونه ای نفی یا مدیریت نمایند که ترامپ نتواند به آن گونه که یپش بینی می شد به جو بایدن بتازد. چرا که بایدن درمناظره ضعیف محسوب می گردد وامید دموکرات ها بر این است که ترامپ در مناظرات نتواند بایدن و تیم او را زیر سوال های خود تحت فشار قرار دهد؛ بنابراین دموکرات ها کوشش می نمایند تا این مناظرات صورت نگیرد؛ بنابراین باید منتظر بود و دید تا هفته های باقی مانده به انتخابات 2020 چه روی خواهد داد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 549

به "سرنوشت انتخابات آمریکا چه خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت انتخابات آمریکا چه خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید