دولت نمی خواهد از سرخابی ها دل بکند

به گزارش مجله لیست پیوند، مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: وزارت ورزش و دولت نمی خواهند از استقلال و پرسپولیس دل بکنند و تنها واگذاری این دو باشگاه در حد شعار دادن است.

دولت نمی خواهد از سرخابی ها دل بکند

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، میزگردی در خصوص آنالیز فرایند خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با حضور علی فتح الله زاده و علی اکبر طاهری مدیران عامل سابق سرخابی های پایتخت و با حضور مجتبی توانگر نماینده مجلس و عضو کمیسیون اصل 44 در برنامه ایران امروز از رادیو ایران برگزار گردید.

ابتدا فتح الله زاده گفت: واقعیت این است که وزارت ورزش و دولت ها نمی خواهند از این دو باشگاه دل بنمایند و تنها واگذاری این دو باشگاه در حد شعار دادن است. آن موقع که ما قصد خصوصی سازی را داشتیم کشور ما در صنایع موشکی فشفشه هم نداشت، اما اکنون موشک های بالستیکی داریم که در فاصله های 2000 کیلومتری هدف قرار می دهند، آن ها آنقدر پیشرفت داشتند و ما همچنان به خصوصی سازی دست پیدا ننموده ایم و دلیل آن هم این است که میل و اراده ای به این کار نیست و فرایندی که پیش گرفته شده است بیشتر شبیه رهاسازی است تا خصوص سازی.

وی اضافه کرد: اگر قصد خصوصی سازی این دو باشگاه را داریم درست عمل کنیم و با روح و روان طرفدار بازی نکنیم و کمی صداقت داشته باشیم و سوالی که پیش می آید این است که چرا چسبیدیم تنها به خصوصی سازی؟ و در خصوصی سازی گفته شده است توانمند سازی نیز باشد و این سنگ عظیم نشانه نزدن است.

در ادامه علی اکبر طاهری مطرح نمود: شرایط را در این دو باشگاه به قدری سخت نموده اند، که تنها راه برون رفت از این شرایط را چیزی به عنوان خصوصی سازی مطرح می نمایند و خیلی مراقب باشیم که از چاله به چاه نیفتیم و چیزی که به ذهنم می آید این است که ابتدا تا انتهای خصوصی سازی را تقویم نمایند و اعلام نمایند. این قانون مصوب است که شرکت های تجاری که قرار است واگذار شوند نباید دارای زیان انباشته باشند و حالا با توجه به اینکه دارای زیان انباشته می باشند یک سری دارایی ها به این دو باشگاه داده شد که زیان انباشته آن ها مثبت گردد تا بتوانند وارد بورس شوند.

در ادامه این بحث مجتبی توانگر عضو کمیسیون اصل 44 مجلس اضافه کرد: آنچه که قابل توجه است طی سال های گذشته بدهی به بازیکنان و مربیان خارجی مختلف در این دو باشگاه منجربه تشکیل پفراینده های حقوقی علیه این دو باشگاه شده است، و با اضافه شدن بدهی به بازیکنان روز به روز به تعداد آن ها اضافه می گردد و به این ترتیب امکان شفاف سازی مالی این دو باشگاه که پیش احتیاج بحث واگذاری است فراهم نیست. در سه ماه گذشته جلساتی با حضور مدیران و پیشکسوتان این دو باشگاه در مجلس انجام شده است و با توجه به اینکه در دولت های قبلی وعده واگذاری به مراتب داده شده است، ولی هیچ گاه به نتیجه نرسیده است. باتوجه به پیگیری ها این بار عزم جدی تری وجود دارد که این اتفاق بیفتد و تا زمانی که واگذاری به مرحله خاتمه نرسد نمیتوان به این اتفاق مطمئن بود، و با توجه به آماده نبودن بستر مناسب از سوی دولت همچنان این نگرانی و عدم اطمینان وجود دارد که خصوصی سازی انجام نگیرد.

فتح الله زاده مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در ادامه گفت: مدیرانی که نمی خواهند این کار انجام گردد دروغ می گویند، در خصوص باشگاه استقلال حاضرم شفاف مثل آبی که در بلور است و می درخشد شفاف اعلام کنم که این باشگاه چقدر بدهی دارد و آن هایی که این شفافیت را بهم میزنند هدف دارند و مخصوصا نماینده ها را اذیت مینمایند تا آن ها این مسئله را رها نمایند. باشگاه استقلال دولت و یا وزارتخانه نیست که هزار میلیارد دزدیده گردد و کسی نفهمد، کل بودجه باشگاه 40 یا 50 میلیارد تومان است و من به توانگر نماینده مجلس قول می دهم ظرف مدت 10 روز کل بدهی های استقلال را اعلام کنم. اکنون این دو باشگاه درآمدزا شده اند و با توجه به کم نظارتی و بی مسئولیتی با توجه به درامدزایی بدهی نیز دارند. من این ادعا را می کنم که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس سالیانه 200 میلیارد تومان درآمدزایی می توانند انجام دهند و نهایت 100 تا 150 میلیارد خرج نمایند و 50 میلیارد باقی مانده را حیف و میل مینمایند.

عضو کمیسیون اصل 44 مجلس در پاسخ به فتح الله زاده گفت: مشکل اساسی این است که این بحث ها در خاتمه دولت ها داغ تر می شوند و دولت بدون معین و تکلیف چند مسئله نمیتواند این موضوع را حل نماید: مسئله اول مدیریت های فعلی این دو باشگاه است که در اداره این باشگاه ها خیلی ضعیف عمل نموده اند، مسئله دوم فقدان قاعده گذاری و قوانین روشن برای تامین زیر ساخت های مالی باشگاههاست، مسئله سوم به نحوه ب واگذاری برمیگردد که این هم روشن نیست و الان هم معین نیست که هر نفر چقدر از سهام این دو باشگاه را میتواند در اختیار بگیرد. باید مراقب بود که استقلال و پرسپولیس به عنوان سرمایه های ملی بدست افراد نیفتند که با خرید سهام دیگران تبدیل شده اند به سهامداران اصلی و به دنبال بهره برداری خود از سهام این دو باشگاه باشند.

مدیرعامل سابق پرسپولیس به مجتبی توانگر نماینده مجلس تاکید نمود: اول اینکه فرآیند خصوصی سازی معین باشد، دوم اینکه این بستر لازم برای واگذاری فراهم است؟ آیا با واگذاری این دو باشگاه رها نمیشوند؟ و اگر در مجلس از افراد با تجربه بهره ببرید این کار به سر منزل مقصود میرسد وگرنه یک بار به بار های دیگر اضافه نموده میگردد.

در خاتمه این تبادل نظر علی اکبر طاهری به رادیو ایران گفت: پیچیدگی مسائل روز باعث شده است که به مسیری پای بگذاریم که خیلی معین نیست و کسانی که در امر خصوصی سازی کوشش می نمایند به صورت شفاف معین نمایند و اگر ببینند این کار مشکل ساز است، مسئله ای را بر مسائل قدیم اضافه ننمایند ضمن اینکه این کار باید برنامه داشته باشد و درآمدزایی پایداری را معین کند با رعایت شفافیت که رکن مهم خصوصی سازی این دو باشگاه است.

همچنین فتح الله زاده در خاتمه برنامه ایران امروز از رادیو ایران تاکید نمود: معین تکلیف مالیات این دو باشگاه بسیار مهم است و مسئولان سازمان خصوصی سازی و فرابورس به این دلیل که پاسخی برای صحبت های ما ندارند حاضر نشدند در این برنامه رادیویی حضور پیدا نمایند و این نشان می دهد که انجام این کار بسیار خطرناک است و مراقبت می خواهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 861

به "دولت نمی خواهد از سرخابی ها دل بکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت نمی خواهد از سرخابی ها دل بکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید