درخواست انگلیس برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام

به گزارش مجله لیست پیوند، وزیر امورخارجه انگلیس با بیان اینکه آنچه پیرامون برجام در آینده اتفاق می افتد را به دقت زیر نظر دارد، خواهان بازگشت ایران به اجرای کامل برجام شد.

درخواست انگلیس برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید. از شهرهای زیبایی همچون لندن و منچستر دیدن کنید، سوار چرخ فلک چشم لندن شوید و از تعطیلات حسابی لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دومینیک راب، وزیر امورخارجه انگلیس پس از آنکه ایران در هفته جاری گام نهایی خود در راستای کاهش تعهدات برجامی اش را اظهار داشت، گفت که به دقت آنچه پیرامون توافق هسته ای اتفاق می افتد را زیر نظر دارد.

وی با ادعای اینکه ایران به توافق هسته ای عمل نمی نماید، خاطر نشان کرد که می خواهد شاهد بازگشت تهران به اجرای کامل این توافق باشد.

راب با ادعای اینکه انگلیس به طور آشکارا به برجام پایبند بوده است، مدعی شد: اما به نقطه ای رسیدیم که عدم پایبندی در بیشتر گام های برداشته شده توسط ایران بسیار حاد بوده، به گونه ای که ما به دقت اتفاقات بعدی را زیر نظر خواهیم داشت.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پیشتر تاکید نموده بود که لندن کماکان از توافق هسته ای حمایت خواهد نمود و به علاوه آن را بهترین راه برای جلوگیری از گسترش برنامه هسته ای ایران دانسته بود.

به گزارش خبرنگاران، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا چهارشنبه شب در سخنرانی خود در کاخ سفید با اشاره به کشورهای عضو برجام گفت: زمان آن فرا رسیده است که انگلیس، آلمان، روسیه، فرانسه و چین واقعیت را به رسمیت بشناسند؛ آنها باید از آنچه که از برجام باقی مانده جدا شوند و عقب نشینی نمایند و ما روی توافقی با ایران کار خواهیم کرد که دنیا را امن تر می نماید.

دولت آمریکا در سال 2018 به طور یک جانبه از برجام خارج شد و تحریم ها علیه ایران را بازگرداند. این اقدام آمریکا با مخالفت سایر کشورها به ویژه طرف های دیگر این توافق روبرو شد.

جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از نقض توافق توسط واشنگتن و قصور اروپایی ها برای جبران بازگشت تحریم های آمریکا علیه کشورمان اظهار داشت که طبق مفاد برجام اجرای تعهدات هسته ای اش را به صورت گام به گام کاهش خواهد داد.

به همین دلیل، دولت ایران روز یک شنبه طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اظهار داشت. ازین رو، جمهوری اسلامی دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به گام پنجم ایران در کاهش تعهدات برجامی تاکید نمود که این اقدام در چارچوب برجام برداشته شده است.

محمد جواد ظریف خاطر نشان کرد: به عنوان پنجمین و آخرین گام جبرانی ذیل پاراگراف 36 برجام، از این پس، تعداد سانتریفیوژها هیچ محدودیتی نخواهد داشت. این گام در چارچوب برجام است و همه پنج گام در صورت اجرای موثر تعهدات متقابل، برگشت پذیر است. همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 80

به "درخواست انگلیس برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست انگلیس برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید