خبرنگاران خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به طور رسمی آغاز شد

به گزارش مجله لیست پیوند، مشهد- خبرنگاران- مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: خرید حمایتی محصول زعفران امسال کشاورزان استان در راستای سیاستهای حمایتی دولت و اجرای برنامه خرید حمایتی محصولات کشاورزی با اعلام موافقتهای اجرا شده در سطوح عالی و پس از انجام زیرساختهای لازم به صورت رسمی از امروز آغاز شد.

خبرنگاران خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به طور رسمی آغاز شد

ایرج ناصری مقدم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: به این ترتیب خرید محصول از امروز در 6 شهرستان دارای مرکز خرید شامل مشهد، تربت حیدریه، گناباد، تربت جام، سبزوار و کاشمر طبق آیین نامه و دستورالعمل های اعلام شده آغاز شده است.

وی با بیان این که محور و هدف اصلی خرید حمایتی زعفران امسال حمایت از زعفرانکاران خُرد است ادامه داد: به همین دلیل سقف خرید زعفران برای هر زعفران کار تا 10 کیلوگرم است.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: محصول امسال در دو سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلوگرم 110 میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم 130 میلیون ریال خریداری می شود.

ناصری با بیان این که امسال خرید زعفران به 2 روش صورت می گیرد اضافه کرد: در شیوه نخست زعفران کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایلشان به انبارهای بورس معرفی و می توانند زعفران خود را سپرده کالا کنند و جهت دریافت وام به ارزش 50 درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی شوند و وام دریافت کنند.

وی ادامه داد: در این روش زعفران کشاورزان در انبارهای سازمان تعاون روستایی امانت است و کشاورزان می توانند هر وقت قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تصفیه وام و نیز پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خود را تحویل بگیرند و به فروش برسانند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی با اشاره به دومین شیوه خرید گفت: در این روش کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خود را تحویل این سازمان می دهند و پس از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک لیست معادل 30 درصد ارزش زعفران تحویلی خود را دریافت و 70 درصد باقی مانده را ظرف سه ماه دریافت می کنند.

ناصری اضافه کرد: در این روش هم در صورت بالا رفتن قیمت زعفران و عدم تمایل کشاورزان می توانند با تصفیه و بازگرداندن مبلغ دریافتی زعفران خود را تحویل بگیرند.

وی ادامه داد: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر شد و با قیمت بالاتری فروخته شد، 50 درصد سود به نام کشاورز به صندوق حمایت از کشاورزان واریز می شود تا موجب تقویت حمایت از کشاورزان شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی در خصوص اعلام خرید حمایتی زعفران از سوی وزیر جهاد کشاورزی از هفته آینده گفت: اعلام این زمان توسط وزیر احتمالا به خاطر آماده شدن دستورالعمل صادره بوده است اما خوشبختانه زیرساختها در استان خراسان رضوی به موقع فراهم شد.

ناصری اضافه کرد: از روز دوشنبه آماده سازی فضا و نصب پرده های اطلاع رسانی برای خرید در مراکز نصب شده و از امروز خرید به صورت رسمی آغاز شده است.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی بیش از 87 هزار و 900 هکتار بود که از این سطح بیش از 320 تن محصول برداشت شد. امسال نیز 92 هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت آن وابسته به شرایط آب و هوایی است.

129 هزار بهره بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت می کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 669

به "خبرنگاران خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به طور رسمی آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی به طور رسمی آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید