برنامه سفر تهران به مشهد از جهت سمنان (5 روزه)

به گزارش مجله لیست پیوند، مشهد میزبان بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان (ع) است و از این رو، در تمام طول سال زائران بیشماری از سراسر کشور به این شهر سفر می نمایند.

برنامه سفر تهران به مشهد از جهت سمنان (5 روزه)

شهر مشهد در استان خراسان رضوی یکی از مقاصد جهانگردی مذهبی ایران محسوب می گردد و سالانه پذیرای حدود سی میلیون نفر جهانگرد از داخل و خارج ایران است. البته مشهد علاوه بر میزبانی حرم مطهر امام رضا (ع) دارای تماشای های طبیعی و تاریخی متعددی است ازاین رو مسافران زیادی تمایل دارند که به این شهر پرجاذبه سفر نمایند. بخش بزرگی از سفر به مشهد به واسطه حضور بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) است. بنابراین مسافران این شهر از هر سن و سالی حتی از اقصی نقاط جهان به این شهر سفر می نمایند در بسیاری موارد مسافران ترجیح می دهند که سفرخود را برنامه ریزی شده با احتساب هزینه هتل، حمل و نقل و بلیط هواپیما در نظر بگیرند و به این ترتیب سفر راحت و بی دردسری را تجربه نمایند. جالب است که بدانید خبرنگاران علاوه بر معرفی جاذبه ها و برآورد هزینه های سفر و برترین زمان سفر به اقصی نقاط جهان و شهرهای ایران این امکان را دارد که از میان تعداد زیادی از آژانس های معتبر کشور برترین و مقرون به صرفه ترین تورهای داخلی و خارجی را معرفی کند

بنابراین اگر چنانچه دربازه زمانی معینی تمایل به سفر به این شهر مقدس را دارید با جست وجو در میان لیست تورهای ده ها آژانس معتبر، برترین تورها را مشاهده و قیمت آن ها را مقایسه کنید و در نهایت مقرون به صرفهترین تور مشهد را انتخاب کنید.

در ادامه راهنمای سفر به مشهد در 5 روز برای کسانی که خود تصمیم به سفر به این شهر را گرفته و تمایل دارند که جاذبه های راستا تهران تا مشهدرا نیز بشناسند ارائه شده است این برنامه که از طرف وب سایت خبرنگاران ارائه شده، اغلب جاذبه های مشهور و موردعلاقه جهانگردان با رعایت بعد مسافت، به جهت صرفه جویی در هزینه حمل و نقل و سهولت رفت و آمد، درکنار امکانات رفاهی مانند رستوران ها گنجانده شده است.

این پیشنهاد از راستا سمنان به مشهد است و راستای دیگر که کمی طولانی تر است از راستا شهرهای شمالی کشور بوده که در برنامه ای دیگر به شما علاقه مندان به سفر ارائه خواهد شد. بعلاوه، کوشش بر این بوده تا در این برنامه کلیه شهرها و جاذبه های موجود در راستا به همراه تماشای های مشهد معرفی شوند. البته جهانگردان بسته به هدف یا زمان سفر خود می توانند برنامه را تغییر دهند.

اطلاعات سفر | روز اول | روز دوم | روز سوم | روز چهارم | روز پنجم

اطلاعات کلی سفر

 • مدت سفر: 5 روز
 • نوع راستا: جاده ای
 • مسافت: 899 کیلومتر
 • تماشای ها: 23 مورد

روز اول

خلاصه برنامه روز اول

 • شهرهای مورد بازدید: گرمسار، سمنان و دامغان
 • شهر پیشنهادی برای اقامت شبانه: دامغان

نخستین روز سفر جاده ای را با حرکت از تهران به سمت گرمسار شروع کنید. گرمسار یکی از شهرهای استان سمنان است و در 109 کیلومتری (یک ساعت و چهل دقیقه) تهران واقع شده است. توقف در گرمسار فرصت بسیار مناسبی برای استراحت و نیز بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر است.

از جمله تماشای های گرمسار، کاروانسرای نمک است مدت زمان لازم برای بازدید از این جاذبه تاریخی و فرهنگی 20 دقیقه است. آب انبار گرمسار در مجاورت مسجد جامع گرمسار واقع شده است که در صورت تمایل و داشتن فرصت کافی می توانید بازدید از آن را نیز در برنامه خود قرار دهید.

پس از این بازدید کوتاه راستا را به سمت سمنان ادامه دهید. سمنان یکی از شهرهای جنوب رشته کوه های البرز است که به علت قدمت تاریخی، جاذبه های تاریخی فرهنگی بسیاری دارد.

پیشنهاد می کنیم تا بازدید از تماشای های سمنان را با مسجد جامع سمنان شروع کنید. بازدید از این جاذبه مذهبی در حدود 45 دقیقه زمان احتیاج دارد. سپس، می توانید برای برطرف خستگی به یکی از رستوران های سمنان مراجعه نموده و ضمن استراحت ناهار را نیز میل کنید. رستوران مجلس افروز، رستوران دارچین، رستوران چشمه و... از جمله رستوران های معروف سمنان هستند.

بازدید از سمنان را با جاذبه های تاریخی و فرهنگی مانند بازار تاریخی شهر یا بازارشیخ علاالدوله و موزه گرمابه پهنه ادامه دهید. مدت زمان لازم برای بازدید از این جاذبه ها در حدود 180 دقیقه است. پس از اتمام بازدید بهتر است تا راستا را به سمت دامغان ادامه دهید.

پس از رسیدن به دامغان بهتر است سری به برج چهل دختران دامغان زده و پس از این بازدید 45 دقیقه ای برنامه سفر روز اول را با صرف شام و استراحت در یکی از هتل های دامغان به اتمام رسانید.

روز دوم

خلاصه برنامه روز دوم

 • شهرهای مورد بازدید: دامغان، بسطام و شاهرود
 • شهر پیشنهادی برای اقامت شبانه: شاهرود

پس از صرف صبحانه گردش در دامغان را با بازدید از تماشای های تاریخی و طبیعی بی نظیر این شهر مانند مسجد تاریخانه و چشمه علی دامغانو باغ های پسته شروع کنید. بازدید از هریک از این جاذبه ها به ترتیب 45 و 120 دقیقه زمان لازم دارد. پیشنهاد می کنیم پیش از حرکت به سمت بسطام ناهار را نیز در یکی از رستوران های دامغان صرف کنید. از جمله رستوران های مشهور دامغان می توان به زیتون، آراخان، باباحیدر، قاجاریه و... اشاره نمود.

در هنگام گذر از بسطام، فرصت بازدید از آرامگاه بایزید بسطامی را از دست ندهید. البته این شهر دارای تماشای های دیگری مانند برج کاشانه و مسجد جامع نیز است. مدت زمان بازدید از هر یک از این جاذبه ها 60، 20 و 20 دقیقه است.

البته می توانید با توجه به زمان بندی سفر یا علاقه خود، بازدید از این جاذبه ها را تغییر دهید. پس از اتمام گردش در بسطام، راستا را به سمت شاهرود، مقصد نهایی روز دوم، ادامه دهید.

روز سوم

خلاصه برنامه روز سوم

 • شهرهای مورد بازدید: شاهرود و سبزوار
 • شهر پیشنهادی برای اقامت شبانه: سبزوار

شاهرود یکی از شهرهای زیبای استان سمنان و بهشت طبیعت دوستان است که کویر، کوهستان، آبشار، رودخانه، چشمه و جنگل های سرسبز را یک جا در خود جای داده است. علاوه بر این شاهرود دارای آثار تاریخی، بناهای مذهبی و مسجدهای قدیمی زیادی نیز است و لقب شهر عارفان را دارد. از این رو، در طول اقامت خود در شاهرود می توانید از خانه یغمایی ها، موزه شاهرود، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، بازار تاریخی شاهرود، مسجد آقا شاهرود، موزه آب شاهرود و... تماشا کنید.

البته پس از گردش در داخل شهر می توانید در صورت داشتن فرصت کافی یا بسته به علاقه مندی خود به طبیعت از مشهورترین تماشای های این بخش از استان سمنان مانند جنگل ابر، چشمه هفت رنگ مجن، روستای مجن، پارک ملی خارتوران، روستای قلعه بالا، پارک آبشار بازدید کنید.

در خاتمه گردش راستا را به سمت سبزوار ادامه دهید. در صورتی که پس از ورود به سبزوار انرژی لازم را برای گردش داشته باشید، پیشنهاد می کنیم تا به سراغ آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری مراجعه کنید و پس از بازدیدی 45 دقیقه ای برای صرف شام و استراحت به اقامتگاه یا هتل بروید.

روز چهارم

خلاصه برنامه روز چهارم

 • شهرهای مورد بازدید: نیشابور
 • شهر پیشنهادی برای اقامت شبانه: مشهد

در صورتی که روز قبل از تماشای های سبزوار بازدید نموده اید، پس از صرف صبحانه به سمت نیشابور حرکت کنید و در این شهر به بازدید از جاذبه های تاریخی و فرهنگی بپردازید. از جمله تماشای های نیشابور می توان به قدمگاه امام رضا علیه السلام (مدت زمان لازم برای بازدید 60 دقیقه)، آرامگاه عطار نیشابوری (مدت زمان لازم برای بازدید 60 دقیقه)، آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری (مدت زمان لازم برای بازدید 45 دقیقه) و مزارع زعفران نیشابور (مدت زمان لازم برای بازدید 45 دقیقه) اختصاص دهید.

پس از اتمام بازدید، استراحت و صرف ناهار راهی مقصد نهایی سفر، مشهدالرضا، شوید. در واقع، در خاتمه روز چهارم بخش جاده ای سفر به خاتمه رسیده و از روز پنجم می توانید به بخش شهری سفر یا به عبارتی مشهدگردی و زیارت بپردازید.

روز پنجم

خلاصه برنامه روز پنجم

 • شهر مورد بازدید: مشهد

جای تردیدی نیست که اولین محل بازدید در سفر به مشهد زیارت حرم مطهر حصرت امام رضا (ع) است.

پس از زیارت می توانید به مجموعه های وابسته حرم رضوی مانند موزه آستان قدس، آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، بازار امام رضا، مجموعه کوه سنگی، آرامگاه نادرشاه افشار (باغ نادری)، پارک طبیعی هفت حوض (دره هفت حوض)، پارک آبی، پارک وکیل آباد (باغ وکیل آباد)، باغ گیاه شناسی، باغ وحش وکیل آباد، طرقبه و... نیز سری بزنید. البته برنامه ریزی بازدید از این جاذبه ها با توجه به مدت اقامت تان در مشهد متغیر است و شما بر اساس علاقه به هرکدام از این جاذبه ها می توانید زمان بندی کنید که کدام یک را در اولویت خود قرار دهید؛ چراکه بعضی از این جاذبه ها کمی دورتر از شهر واقع شده اند و در منطقه ییلاقی مشهد قرار دارند، مانند طرقبه یا آرامگاه فردوسی که در فاصله ای دوتر نسبت به سایر تماشای های مشهد هستند.

منبع: کجارو / iranplanner.com
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1353

به "برنامه سفر تهران به مشهد از جهت سمنان (5 روزه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه سفر تهران به مشهد از جهت سمنان (5 روزه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید