حاجی میرزایی: توسعه آموزش های مهارتی، تأثیر بسزایی در حل مشکل بیکاری کشور دارد

به گزارش مجله لیست پیوند، تهران (پانا) - وزیر آموزش و پرورش گفت توسعه آموزش های مهارتی، تأثیر بسزایی در حل مشکل بیکاری کشور دارد؛ برای این منظور باید نیمی از دانش آموزان دوره متوسطه، جذب هنرستان ها شوند.

حاجی میرزایی: توسعه آموزش های مهارتی، تأثیر بسزایی در حل مشکل بیکاری کشور دارد

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی عصر سه شنبه در شورای آموزش و پرورش استان یزد اظهار کرد: آموزش و پرورش را نباید مقدمه ورود به دانشگاه دانست؛ این که دانش آموختگان بعضی مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها بیکار هستند، مشکل این وزارتخانه نیست، بلکه این مشکل جای دیگری است که باید همانجا حل گردد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که این وزارتخانه، عظیم ترین نهاد اجرایی کشور است و بیشترین سطح تماس حاکمیت با مردم، مربوط به این نهاد است، اضافه کرد: 40درصد کارکنان دولت را نیروهای آموزش و پرورش تشکیل می دهند و این دستگاه عریض و طویل چگونه می تواند در کارآفرینی نقش ایفا نماید بدین ترتیب مشکل بیکاری تحصیل نموده ها، مشکل آموزش و پرورش نیست.

وی با تأکید بر این که برای یاری به حل مشکل بیکاری در کشور، باید به توسعه آموزش های مهارتی توجه ویژه ای داشته باشیم، اضافه کرد: نیمی از دانش آموزان دوره متوسطه، باید جذب هنرستان ها شوند تا با مهارت آموزی، زندگی خود را بهتر اداره نمایند.

حاجی میرزایی ادامه داد: یزد در بسیاری از شاخص ها از متوسط کشوری بالاتر است اما از اهداف آموزش و پرورش 13درصد عقب بوده و در حوزه کاردانش هم از ضعیف ترین استان های کشور است.

وی از استاندار و اعضای شورای آموزش و پرورش استان درخواست کرد، یاری نمایند تا جریانی شکل بگیرد که موفقیت دانش آموزان با موفقیت آن ها در آزمون سراسری سنجیده نگردد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سهمیه آزمون منطقه ای اضافه کرد: این موضوع گرچه قاعده ای است که در کشور اعمال می گردد و پیچیدگی های خود را دارد اما زیر نظر سازمان سنجشآموزش کشور اداره می گردد. البته به تازگی نشست هایی برگزار و تصمیماتی اتخاذ شده که بر اساس آن به تدریج، سهم سوابق تحصیلی افزایش پیدا خواهد نمود.

حاجی میرزایی ادامه داد: در خصوص استخدام نیروهای پرورشی، سال گذشته، هشت هزار نیروی جدید در این حوزه جذب شده اند.

وی در خصوص مشکل معلمان دانشسرا ها گفت: ما طرف موضوع نیستیم، شاکی سازمان بازنشستگی و حکم دهنده، دیوان عدالت اداری است. با این همه، به بخش حقوقی وزارتخانه مأموریت داده شد تا در راستای حمایت از آن ها وارد عمل شوند؛ اما موضوع در دادسرا پیگیری می گردد.

وی در خصوص بهبود شرایط بیمه سلامت فرهنگیان، اظهار امیدواری کرد که گشایشی در این موضوع صورت گیرد. زیرا سرانه ای که بابت بیمه سلامت پرداخت می گردد، رقم قابل توجهی است؛ در حالی که به این میزان، خدمات دریافت نمی گردد و ضروری است از محل آن برای توسعه بیمه تکمیلی، یاری گردد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص افزایش مشارکت یاری اقتصادی دولت برای ساخت پروژه های مشارکتی با یاری خیران هم گفت: سرانه فضای آموزشی یزد بیش از سه متر مربع از سایر استان هاست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 950

به "حاجی میرزایی: توسعه آموزش های مهارتی، تأثیر بسزایی در حل مشکل بیکاری کشور دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی میرزایی: توسعه آموزش های مهارتی، تأثیر بسزایی در حل مشکل بیکاری کشور دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید