جان مردم بازیچه دست واکسن هراسان

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری حدود 20 ماه از آغاز پاندمی کرونا در جهان می گذرد، این ویروس چموش جان همه را در طول این مدت به لب رسانده است، از همان ابتدا نام شد تا زمانی که مردم در برابر این ویروس واکسینه نشوند، شاهد خاتمه پاندمی آن در جهان نخواهیم بود، بسیاری از کشورهای جهان مطالعات در خصوص ساخت واکسن را آغاز و تعدادی از کشورها از جمله ایران هم پیروز به ساخت واکسن شدند.

جان مردم بازیچه دست واکسن هراسان

به گزارش خبرنگاران، کشورهایی که سریع تر به دانش ساخت واکسن کرونا دست پیدا کردند، فرآیند واکسیناسیون کرونا را آغاز کردند و شاهد تاثیرات مثبت واکسیناسیون سریع در این کشورها بودیم، ایران هم جزو کشورهایی بود که علاوه بر ساخت واکسن بحث واردات واکسن را هم دنبال کرد، اما میزان و سرعت واکسن وارداتی جوابگوی نیاز نبود، بنابراین بحث خرید واکسن به یک مطالبه عمومی تبدیل شد.

دو موج سهمگین کرونا در اردیبهشت و سپس از مردادماه سال جاری تا به امروز که باعث افزایش موارد فوتی و بستری های کرونایی در کشور شد، احساس نیاز به واکسیناسیون سریع گروه های هدف بالای 18 سال در کشور را بیش تر کرد، خوشبختانه وعده مسئولان محقق شد و اکنون سیلی از واکسن در کنار واکسن های تولیدی در کشور به استان ها سرازیر شده است و مسئله ای از بابت تامین واکسن وجود ندارد.

اما در این بین عده ای از تزریق واکسن امتناع می کنند و گروه های ضدواکسن هم فعالیت خود را در این ایام تشدید کرده و در پی واکسن هراسی هستند، قطعا اگر حداقل حدود 70 درصد مردم در برابر این ویروس واکسینه نشوند، شاهد انتها پاندمی کرونا نخواهیم بود و این بیماری هم چنان خسارت بار در کشور باقی خواهد ماند.

سری را که درد نمی کند؛ دستمال نمی بندند!!!

ندا متولد سال 1373 و دارای مدرک کارشناسی است، او اعتقادی به تزریق واکسن ندارد، زیرا مدعی است تعدادی از اطرافیانش بعد از تزریق واکسن دچار عوارضی شده اند، او می گوید چرا وقتی می توانم با رعایت پروتکل های بهداشتی از سلامتی ام محافظت کنم، واکسنی را تزریق کنم که ممکن است بعد از آن تزریق دچار عوارض شوم.

این بانوی شهرکردی اضافه نمود: از تزریق واکسن هراس دارم، زیرا به طور مداوم در پیرامون خود از عوارض واکسن مطالب مختلفی را می شونم و می بینم، بنابراین ترجیح می دهم واکسن تزریق نکنم تا کاملا از بی خطر بودن واکسن مطمئن شوم.

وی در پاسخ به این سوأل که آیا در خصوص عوارض ابتلا به کرونا اطلاعی دارید یا نه؟ توضیح داد: یکی از نزدیکانم به علت ابتلا به کرونا دچار عوارض ریوی و جسمی فراوان شد، اما معتقدم اگر واکسن می زد شاید فوت می کرد!!! بنابراین من به این مسئله معتقدم که سری را که درد نمی کند؛ دستمال نمی بندند.

به واکسن اعتماد ندارم!!!

خانم مومنی یکی از بانوان ساکن شهرکرد که به تازگی از بیماری کرونا رهایی پیدا کرده است در خصوص علت راغب نبودن به تزریق واکسن کرونا به خبرنگار خبرنگاران، با بیان این مطلب که تا قبل از ابتلا به کرونا از تزریق واکسن به علت عوارض ناشی از آن امتناع کردم، مدعی شد: مادربزرگم چند هفته پس از تزریق واکسن فوت کرد، اما اینکه علت اصلی فوت او تزریق واکسن بود یا مشکل جسمی دیگر، کاملا اطمینان نداریم، اما به هر حال پس از این مسئله تا حدودی از تزریق واکسن در خانواده واهمه ایجاد شد.

این بانو گفت: بنده هیچ اعتقادی به واکسن های خارجی موجود ندارم و اگر روزی بخواهم واکسن تزریق کنم، ترجیح می دهم واکسن ایرانی تزریق کنم، البته هنوز تصمیم قطعی برای مراجعه به مراکز واکسیناسیون نگرفته ام.

اعتقادی به استفاده از داروی شیمیایی ندارم

آقای امیدی یکی از اهالی شهرکرد در گفت وگو با خبرنگاران در پاسخ به این سوأل که چرا تا به امروز خود و اعضای خانواده برای تزریق واکسن مراجعه نکرده اید، ابراز عقیده کرد که هیچ اعتقادی به استفاده از دروهای شیمیایی برای درمان بیماری ندارد، و آنها را مضر می داند و فقط از طب سنتی برای مقابله با انواع بیماری ها استفاده می کند!!!

امیدی در پاسخ به این سوال که اگر به بیماری کرونا مبتلا شوید صرفا به استفاده از داروهای گیاهی اکتفا می کنید؟ گفت: تا به امروز که مبتلا نشده ایم، اما اگر حال مان وخیم نشود قطعا از همین گیاهان برای درمان استفاده می کنیم.

جنبش های ضدواکسن مرتکب جنایت می شوند/ تبلغات ضدواکسن باید خنثی شود

آرش روغنی- رئیس سازمان نظام پزشکی شهرستان شهرکرد در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به این که سه فاکتور از ورود به پیک ششم کرونا جلوگیری می کند، اظهار کرد: این سه فاکتور شامل واکسیناسیون، رعایت موازین بهداشتی و جلوگیری از ورود گونه های جهش یافته به کشور است.

وی ادامه داد: در ماه های گذشته با مشکل تامین واکسن در کشور روبرو بودیم، اما خوشبختانه امروز واکسن به میزان کافی موجود است، اما متاسفانه عده ای از گروه ها و جنبش های ضدواکسن در کشور بر علیه واکسن تبلیغ می کنند، این گروه ها در واقع مرتکب جنایت علیه خود و اطرافیان شان می شوند.

روغنی با بیان این که با طولانی شدن فرآیند پیک های کرونایی رعایت پروتکل های بهداشتی در بین مردم کاهش پیدا می کند، گفت: عامل موثر دیگر در ایجاد پیک بعدی کرونا ویروس های جهش یافته لامبدا و مو است که خوشبختانه این سویه ها هنوز در کشورهای همسایه ایران مشاهده نشده و با وجود این مسائل باید ببینیم پیک بعدی در آبان رخ می دهد یا نه؟

این پزشک با تاکید بر اینکه طب سنتی به هیچ نام مخالفتی با واکسیناسیون برای پیشگیری از بیماری ندارد، گفت: گروه های ضدواکسن با بیان نمودن این شایعات در خصوص واکسن در پی رسیدن به اهداف خود هستند، پزشکانی که به صورت علمی در بحث طب سنتی فعال هستند مخالفتی با واکسن ندارند، بلکه مدعیان دروغین طب سنتی دست به این شایعات می زنند، زیرا کرونا منبع درآمدی برای این افراد است و پس از انتها پاندمی درآمد آن ها قطع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه منافع واکسن بسیار بیش تر از عوارض اندک واکسن است، توضیح داد: خوشبختانه در افرادی که دو دوز واکسن خود را تزریق کرده اند مرگ و میر به علت ابتلا به کرونا نداشته ایم و یا در حد معدود بوده است، هم چنین افرادی که واکسن دریافت کرده اند در صورت ابتلا به کرونا، بیماری بسیار خفیف است.

روغنی اضافه نمود: انتظارمان از واکسن کاهش موارد مرگ و میر و میزان بستری های بدحال ناشی از ابتلا به کرونا است، خوشبختانه میزان مرگ و میر و بستری در بخش ویژه در بین کادر بهداشت و درمانی که دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند در چهارمحال و بختیاری به صفر رسیده است، اگر واکسیناسیون انجام نمی شد کادر بهداشت و درمان در پیک قبلی زمین گیر می شد و تلفات هم بالا می رفت.

رئیس سازمان نظام پزشکی شهرستان شهرکرد با بیان این که تا به امروز مورد مرگ و میر به علت عوارض مستقیم واکسن نداشته ایم، تاکید کرد: عوارض واکسن عموما گذراست، در موارد مرگ و میر ناشی از تزریق واکسن فرد به کرونا مبتلا بوده و تزریق واکسن موجب تشدید علائم در او شده و عموما افراد پس از تزریق واکسن دچار عوارض کوتاه مدت و خفیف می شوند.

وی بیان نمود: هدف وزارت بهداشت و درمان واکسیناسیون افراد بالای 18 سال تا آبان ماه است، اگر بتوانیم تبلیغات گروه های ضد واکسن را خنثی کنیم، احتمالا اگر پیک بعدی هم رخ دهد بسیار کم دامنه خواهد بود.

روغنی با اشاره به اینکه گروه های ضد واکسن در سراسر جهان در حال هراس افکنی در خصوص تزریق واکسن هستند، یادآور شد: حدود 50 درصد مردم کشور آمریکا به علت این تبلیغات از تزریق واکسن خودداری کردند و همین مسئله موجب شد واکسیناسیون در این کشور تاثیر چندانی نداشته باشد.

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی چهارمحال و بختیاری نام کرد: اگر نتوانیم تا قبل از آغاز پیک بعدی 80 درصد مردم کشور را واکسینه کنیم، قطعا با خسارات فراوانی روبرو می شویم.

پوشش 70 درصدی؛ پیش شرط مفید بودن برنامه واکسیناسیون

سید راشد جزایری- معاون دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد هم در خصوص فرآیند واکسیناسیون در استان، اظهار کرد: در پایگاه های واکسیناسیون استان واکسن سینوفارم، آسترازنکا و کو ایران برکت موجود است که 80 درصد واکسن تزریقی در استان سینوفارم بوده و برکت و آسترازنکا در رده های بعدی واقع شده است.

وی ادامه داد: افراد بالای 18 سال می توانند با ثبت نام در سامانه سلامت برای تزریق واکسن به پایگاه های تعیین شده مراجعه کنند، واکسیناسیون دانش آموزان 15 سال هم از روز گذشته آغاز شده است.

جزایری با بیان این که اگر پوشش واکسیناسیون به 70 درصد نرسد، برنامه واکسیناسیون مفید نخواهد بود، گفت: باید همه واجدین شرایط برای تزریق واکسن ترغیب شوند تا پوشش واکسیناسیون در چهارمحال و بختیاری از 53 درصد به 70 درصد برسد، امیدواریم تا 30 روز آینده تزریق واکسن در استان به اتمام برسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان این که تا به امروز 89 درصد افراد بالای 60 سال در چهارمحال و بختیاری واکسینه شده اند، تاکید کرد: این مسئله در موج پنجم کرونا باعث کاهش مرگ و میر و بستری در بخش های مراقبت ویژه در این گروه سنی در استان شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1188

به "جان مردم بازیچه دست واکسن هراسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان مردم بازیچه دست واکسن هراسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید