ایران واکسن کرونا را پیش خرید نموده است؟

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرنگاران : سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که ایران در گروه کشورهای پرداخت کننده پول برای پیش خرید واکسن کرونا قرار گرفته است، گفت: در یکشنبه پیش رو قرار است در کمیته علمی، داروهای طب سنتی آنالیز و در صورت اثربخشی در آینده وارد پروتکل های کرونا گردد.

ایران واکسن کرونا را پیش خرید نموده است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم: سیما سادات لاری در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، گفت: متأسفانه کووید 19 در جهان رو به شتاب بوده و تا به امروز حدود 56 میلیون نفر در جهان مبتلا شده و یک میلیون و 300 هزار نفر نیز در اثر این بیماری فوت نموده اند. ایران نیز به ازای هر یک میلیون نفر، رتبه 26 ام مرگ های جهان را به خود اختصاص داده است.

وی درخصوص شرایط پیش خرید واکسن کرونا از کووکس، بیان نمود: ما هم در حوزه فراوری واکسن کرونا اقدام می کنیم و هم از آنجایی که ممکن است کشورهایی در این حوزه از ما جلوتر باشند باید در پیش خرید مشارکت می کردیم که این اقدام هم صورت گرفته است. در بین 180 کشوری که در کووکس قرار دارند، بعضی کشورهای ضعیف و متوسط هستند و بیشتر کشورهای اروپایی هم حضور دارند. در عین حال، 84 کشور پرداخت نماینده پول هستند که ما هم جزو آن هستیم. البته آمریکا جزو این گروه کشورها نیست. پیش پرداخت حدود 52 میلیون دلار بوده که در حال اجرا است. به هر حال ما مقداری مشکل تبادلات ارزی داریم، اما رئیس جمهور روی این موضوع اصرار دارند. البته میزان واکسنی که از این طریق خریداری کنیم، تقریباً می تواند 10 درصد جمعیت ما را پوشش دهد. سیاست سازمان بهداشت جهانی دسترسی عادلانه به واکسن است و اعلام می نمایند که از آنجایی که این بیماری پاندمی است، اگر همه کشورها واکسن نداشته باشند، زنجیره انتقال بیماری قطع نمی گردد.

واکسن خارجی نهایتاً 20 درصد جمعیت کشور را پوشش خواهد داد

لاری ادامه داد: از طرفی یکسری پروژه ها با یکسری شرکت های بین المللی جهان هم صورت گرفته مانند شرکت هایی در هند که دارند واکسن فراوری می نمایند تا بتوانیم 10 درصد دیگر هم از این طریق تأمین کنیم. بنابراین، واکسن خارجی نهایتاً 20 درصد جمعیت ما را پوشش می دهد که افراد مسن، بیماران زمینه ای و کارکنانی که ارتباط مستقیم با بیماران دارند را شامل می گردد. برای بقیه جمعیت اصرار داریم که پروژه واکسن خودمان را پیش بریم و از رقابتی که در جهان است، عقب نمانیم و بتوانیم تعداد بیشتری از مردم را واکسینه کنیم. گرچه هنوز هیچ واکسن تائید شده ای وجود ندارد و دارند کارآزمایی های خود را طی می نمایند.

وی همچنین اضافه نمود: در عین حال هنوز معین نشده که ایمنی واکسن چقدر خواهد بود. همه واکسن ها دو دوزه است و معین نشده دوز دوم آن را کی باید تزریق کنیم و بعد از آن میزان تاثیر چقدر خواهد بود. این ها مواردی است که باید در فراوری واکسن داخلی مان هم مورد نظر قرار دهیم.

پیشرفت واکسن ایرانی کرونا

لاری درخصوص شرایط واکسن کرونای فراوریی کشورمان، توضیح داد: پروژه با دقت بالایی پیش می رود و شرکت های مختلفی اعم از انستیتو پاستور، رازی و ستاد اجرایی فرمان امام شرکت های پیشتاز در این زمینه هستند. هفت یا هشت مورد از شرکت های دانش بنیان ما پیشتازند که چهار موردشان قاعدتاً باید اوایل زمستان وارد فاز کارآزمایی بالینی شوند. البته ممکن است ما کمی تأخیر نسبت به سایر کشورها داشته باشیم. به هر حال مسئله واکسن در حال حاضر بسیار مهم و حیاتی است و برای هر کشوری جنبه های سیاسی، مالی و اجتماعی پیدا نموده است. از طرفی علاوه بر اینکه در کووکس عضو هستیم و به وسیله شرکت های بین االمللی هم برای پروژه های مشترک اقدام می کنیم، قطعاً باید به فراوری داخل هم اهمیت دهیم. زیرا این یک بیماری اپیدمی است و همه جهان به دنبال واکسن است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 704

به "ایران واکسن کرونا را پیش خرید نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران واکسن کرونا را پیش خرید نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید