تصویب آیین نامه برند ملی گردشگری منجر به رونق اقتصادی می شود

به گزارش مجله لیست پیوند، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، تصویب آیین نامه برند ملی گردشگری منجر به رونق اقتصادی می شود.

تصویب آیین نامه برند ملی گردشگری منجر به رونق اقتصادی می شود

ولی تیموری درباره اهمیت برند ملی گردشگری که آیین نامه اجرایی آن در هیات وزیران تصویب شد، اضافه کرد: برند ملی گردشگری ایران از سال 98 بر پایه روش علمی و با مشارکت ذی نفعان و فعالان حوزه گردشگری همچنین صاحب نظران علمی و فرهنگی کشور انتخاب و در سازمان جهانی گردشگری UNWTO معرفی و ثبت شد. با این اقدام ایران برای اولین بار دارای برند ملی گردشگری شد.

سیمرغی که نشان از ایرانی باشکوه دارد

تیموری با بیان اینکه الگوی برند ملی گردشگری بر پایه سه محور خلق ارزش، مخابره ارزش و ارائه ارزش و در چهار مرحله، مورد تایید و مبنای کار قرار گرفت، اضافه کرد: چالش اساسی برندینگ و تعریف هویت برند ملی گردشگری ایران، وحدت بخشی به تنوع و کثرت جاذبه های متعدد گردشگری بود، که پس از بررسی های عمیق و برگزاری جلسات اتاق فکر، همراه با صاحب نظران حوزه های مرتبط، سیمرغ به عنوان نشان هویت بصری برند ملی گردشگری و ایران باشکوه: یک تجربه متفاوت Majestic Iran: A Different Experience بعنوان شعار و هویت کلامی برند ملی گردشگری جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

معاون گردشگری کشور با اشاره به اقدامات اجرا شده پس از رونمایی از نشان و شعار برند ملی گردشگری گفت: طی این مدت بخشنامه استفاده از برند ملی گردشگری در تمامی محصولات، جاذبه ها، تولیدات و نظام بصری توسط مونسان به زیرمجموعه های تابعه ابلاغ شد. همچنین پس از ثبت برند در اقلام تبلیغاتی ایران علاوه بر بخش دولتی، بخش خصوصی نیز در مکاتبات و عرضه اقلام تبلیغاتی در رویدادهای داخلی و بین المللی، از آن استفاده می کنند.

تیموری شرح داد: معرفی به سازمان جهانی گردشگری و ثبت آن در وبسایت رسمی سازمان جهانی از دیگر اقدامات اجرا شده است. همچنین در فازهای بعدی این پروژه، اقدامات ترویجی و تبلیغی خود را در زمینه گردشگری در سطح بین المللی عرضه خواهیم کرد.

استقرار نظام برندینگ از طریق استانداردسازی مقاصد و مصادیق تاسیسات گردشگری کشور اقدامی است که به گفته معاون گردشگری در آینده ای نزدیک صورت می گیرد.

وی با اشاره به اهمیت داشتن این نشان ملی برای گردشگری کشور شرح داد: امروزه کشورهای مختلف با برنامه های منسجم به فعالیت های تبلیغاتی و اطلاع رسانی می پردازند و با سرمایه گذاری در ساخت برند ملی گردشگری برای ایجاد تصویری مثبت و برندی قدرتمند تلاش می کنند تا بتوانند از آن بعنوان ابزاری کارآمد برای ورود به بازارجهانی بهره بگیرند.

تیموری در ادامه به پتانسیل های غنی فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران اشاره کرد و اضافه کرد: در راستای ایجاد تصویری مثبت در اذهان جهانی ضروری است که اقدامات موثر و جدی انجام شود، زیرا چنین تصویر مثبتی می تواند تاثیر قابل توجهی بر رونق اقتصادی، جذب سرمایه گذاری خارجی، افزایش صادرات و به تبع آن افزایش توان اشتغالزایی کشور داشته باشد.

ضرورت تصویب آیین نامه اجرایی برند ملی گردشگری در هیئت دولت چیست؟

معاون گردشگری کشور توجه به برندینگ گردشگری در کشور را از مهمترین اقدامات برای تصویرسازی مثبت در جوامع بین الملل برشمرد و گفت: به دلیل ذات چندبعدی و چندکارکردی گردشگری برای حداکثرسازی مشارکت ذی نفعان اصلی یک ساختار قوی، یکپارچه و منسجم برای ساخت، مدیریت و ارائه برند ملی گردشگری ایران نیاز بود. در راستای استقرار چارچوب حقوقی و قانونی برای حمایت، حفاظت و راهبری برند ملی گردشگری نیاز به تصویب این آیین نامه در هیئت دولت بعنوان بالاترین جایگاه حقوقی و اجرایی کشور بود که این مهم انجام شد.

تیموری با تاکید بر اهمیت این اتفاق، شرح داد: پیش بینی اعتبارات بودجه ای برای دریافت همکاری های مشورتی و تصمیمات اجرایی سایر دستگاه ها، ضرورت تغییر نکردن برنامه ها و فرآیندهای توسعه برند ملی گردشگری با تغییرات مدیریتی کلان، تدوین ضوابط قانونی اعطای مجوزها و مشوق های حمایتی که فراتر از اختیارات دستگاه ها باشد، تبیین نقش و مسئولیت های دستگاه ها در ارتباط با توسعه برند ملی گردشگری همچنین لزوم دریافت گزارش ها و اقدامات اجرا شده در بازه های زمانی تعیین، ترویج مشارکتی، جریان سازی و جاری سازی برند ملی گردشگری در کشور از جمله کارکردهای تصویب این مصوبه توسط هیئت دولت هستند.

تیموری در ادامه همکاری دستگاه های ذیربط را مهمترین بند این آیین نامه مطرح کرد و گفت: برای ترویج و نهادینه سازی برند ملی گردشگری باید یک برنامه عملیاتی و اجرایی با همکاری دستگاه های اجرایی تهیه شود و در این زمینه دستگاه های اجرایی موظفند اعتبارات مورد نیاز خود را در بودجه سالانه پیش بینی کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1068

به "تصویب آیین نامه برند ملی گردشگری منجر به رونق اقتصادی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب آیین نامه برند ملی گردشگری منجر به رونق اقتصادی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید