تاثیر جایگزینی شکر با شیره خرما در کیک های مافین

به گزارش مجله لیست پیوند، پژوهشگران می گویند استفاده از شیره خرما و شربت گلوکز به جای شکر در تهیه کیک های مافین می تواند موجب بهبود ساختار کیفی و حسی این کیک ها گردد.

تاثیر جایگزینی شکر با شیره خرما در کیک های مافین

به گزارش خبرنگاران، محصولات حاصل از فرآوری غلات به دلایل تغذیه ای از صندلی مهمی در سبد غذایی جامعه برخوردار هستند. در این راستا از فرآورده های مهم و پرمصرف می توان به انواع کیک ها اشاره نمود. مافین محصول پخته شده ای شبیه کیک در فنجان است. خمیر پایه مافین شامل آرد شکر، بیکینگ پودر، تخم مرغ، آب، روغن، شیر و کمی نمک است. محققان در پژوهشی با عنوان تاثیر جایگزینی شیره خرما و شربت گلوکز به جای ساکارز بر خواص کیفی کیک مافین این موضوع را آنالیز کردند.

در این پژوهش که توسط محمد هانی آشوری، دانشجوی کارشناسی ارشد گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد واحد ورامین، سارا موحد، دانشیار گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد واحد ورامین و همچنین اورنگ عیوض زاده استادیار گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد واحد ورامین اجرا شده، آمده است: ساکارز به عنوان یک شیرین کننده طبیعی فواید فراوانی دارد. به عنوان مثال از شکر به منظور شیرین کردن، ترد کردن، روان کنندگی، کاهش هیدراتاسیون پروتئین آرد و بالا بردن قدرت کف کنندگی خمیر استفاده می گردد، اما نظر به مشکلاتی که برای سلامتی ایجاد می نماید و همچنین مسائل مالی و تکنولوژیکی، پژوهش های روز افزونی برای جایگزینی مناسب شکر با سایر شیرین کننده های طبیعی در حال اجرا است.

در این پژوهش آمده است: تیمارهای تحقیق به صورت: 1- کیک مافین حاوی 100 درصد ساکارز (شاهد)، 2- کیک مافین حاوی 25 درصد شربت گلوکز به اضافه 75 درصد شیره خرما، 3-کیک مافین حاوی 50 درصد شربت گلوکز به اضافه 50 درصد شیره خرما، 4- کیک مافین حاوی 75 درصد شربت گلوکز به اضافه 25 درصد شیره خرما، 5- کیک مافین حاوی صد درصد شربت گلوکز و 6-کیک مافین حاوی 100 درصد شیر خرما در نظر گرفته شدند.

محققان در این مطالعه آزمون های مختلف رئولوژیکی، فیزیکوشیمیایی، بافت سنجی به روش دستگاهی و ویژگی های حسی بر روی کیک ها را انجام و داده های حاصل را مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار دادند.

نویسندگان این مقاله می گویند: با توجه به نتایج ویژگی های حسی تیمارهای M2 (حاوی 50 درصد شیره خرما و 50 درصد شربت گلوکز) و سپس M3 (حاوی 100 درصد شیره خرما)از بالاترین امتیاز صفات حسی نظیر بافت، قابلیت جویدن، عطر و طعم، رنگ پوسته و پذیرش کلی برخوردار بودند. در مجموع با لحاظ کردن تمام ویژگی ها، تیمارهای M3 و M2 را می توان به عنوان بهترین تیمار های تحقیق حاضر معرفی کرد. مطابق نتایج تحقیق حاضر از شیره خرما و شربت گلوکز می توان به منظور بهبود ساختار کیفی و حسی که های مفید با فرمولاسیون جدید استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 281

به "تاثیر جایگزینی شکر با شیره خرما در کیک های مافین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر جایگزینی شکر با شیره خرما در کیک های مافین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید