بلینکن صحنه جدید درگیری با روسیه را خاطرنشان کرد

به گزارش مجله لیست پیوند، وزیر خارجه آمریکا توضیح داد: صحنه جدید درگیری ممکن است به دلیل نقش رو به برتری روسیه در قطب شمال در آنجا پدیدار گردد.

بلینکن صحنه جدید درگیری با روسیه را خاطرنشان کرد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی درباره آب وهوا گفت، تغییر اقلیمی می تواند فضاهای جدیدی برای درگیری و نزاع ایجاد کند. در فوریه نفت کش روسیه از راستا دریایی قطب شمال برای اولین بار در تاریخ عبور کرد. حتی تا همین اواخر این راستا برای دریانوردی تنها برای چند هفته در سال در دسترس بود. اما با ارتفاع درجه حرارت قطب شمال با میانگین دو برابر متوسط دنیای این دوره بیشتر شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا معتقد است: روسیه از این تغییرات جوی برای کوشش جهت تسلط خود بر مساحت های جدید استفاده نموده و پایگاه های خود را در قطب شمال به روز می نماید و پایگاه های جدید در آنجا می سازد در حالی که یکی از این پایگاه هایش در 300 مایلی آلاسکاست.

او در عین حال اشاره نمود چین نیز دیگر کشوری است که برای افزایش حضور خود در قطب شمال کوشش می نماید.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه قبلا اشاره نموده بود، آمریکا بر حضور کشتی های جنگی در قطب شمال می افزاید. شرایط نظامی سیاسی در منطقه به دلیل رقابت کشورهای پیشرو در دنیا برای دستیابی به منابع طبیعی و وسایل حمل و نقل پیچیده است.

شویگو تصریح نموده بود، کشورش برای توسعه ناوگان شمالی به منظور تقویت توانمندی دفاعی خود و تضمین منافع ملی اش در قطب شمال کوشش می نماید.

وزارت خارجه روسیه هم نسبت به افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه قطب شمال ابراز نگرانی نموده و گفته بود، مسکو حامی باقی ماندن این منطقه به عنوان فضایی برای همکاری مسالمت آمیز است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 980

به "بلینکن صحنه جدید درگیری با روسیه را خاطرنشان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن صحنه جدید درگیری با روسیه را خاطرنشان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید