انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب و نحوه استفاده از آن

به گزارش مجله لیست پیوند، استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر نور آفتاب لازم است. برای انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب باید بعضی از نکات را در ترکیبات و مشخصات کرم در نظر داشته باشید.

انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب و نحوه استفاده از آن

خبرنگاران | سرویس سلامت - یکی از بالاترین آمارهای سرطان در دنیا، مرتبط با سرطان پوست است. تحقیقات نشان داده اند که قرار گیری مداوم در برابر اشعه های مضر نور خورشید احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد. اما شما می توانید با استفاده از یک کرم ضد آفتاب خوب از پوست خود در برابر این امواج محافظت کنید. تنها کافیست بدانید که چه کرمی برای شما مناسب است و چگونه باید از آن بهره ببرید. برای پاسخ به این سوالات و انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب، در ادامه متن همراه ما باشید.

بهترین کرم ضد آفتاب خارجی و داخلی

1. کرم پاریس

این کرم از بهترین برندهای ضد آفتاب است و بیشتر مناسب پوست های خشک بوده، و از التهابات پوستی نیز جلوگیری می نماید. مواد مختلف و خاصی در ترکیبات این کرم به کار رفته است از جمله گل ختمی، جلبک قرمز و روغن نارگیل که خواص ویژه ای به این کرم بخشیده است.

2. کرم الارو

این کرم بیشتر برای افرادی که پوست چرب دارند مناسب است چراکه فاقد چربی بوده و ضد تعریق هم هست.

بیشتر بدانید: ماسک برای درمان پوست چرب و جوش دار

3. کرم نیوآ

از جمله برندهای نام آشنا در محصولات آرایشی موجود در بازار است. که برای پوست های معمولی مناسب بوده و حتی می توان برای محیط های بسته نیز در برابر اشعه لامپ ها و چراغ ها از آن استفاده کرد. این کرم تا حدی خاصیت مرطوب نمایندگی نیز دارد.

4. کرم اوریاژ

این کرم مات بوده و سریع جذب می گردد و هیچ اثری از کرم زدن روی صورت شما را نشان نخواهد داد. کرم اوریاژ دارای قابلیت بسیار بالایی در محافظت در برابر خورشید است.

5. ضد آفتاب لیراک

این کرم کیفیت خوبی دارد و ساخت فرانسه است. کرم ضد آفتاب لیراک بی رنگ است و نگرانی از بابت رنگ دریافت پوست خود نخواهید داشت. علاوه بر اینکه خاصیت ضد چروک و ضد پیری و ضد لک هم دارد. کرم ضد آفتاب لیراک علاوه بر محافظت از پوست شما در برابر اشعه آفتاب، موجب لطافت و شادابی پوست شما نیز خواهد شد.

کرم ضد آفتاب سان سیف، سی گل، دکتر ژیلا و آردن از جمله سایر کرم های ضد آفتاب موجود در بازار هستند.

چه چیزی در ساختار کرم ضد آفتاب وجود دارد؟

بعضی از مردم نگران این هستند که ممکن است به دلیل حضور مواد شیمیایی نامناسب و یا نانوذرات در ساختار کرم ضد آفتاب، دچار مسائل بهداشتی شوند. در ادامه همین متن ما در خصوص مواد فعال موجود در کرم های ضد آفتاب و بعضی اختلاف نظرها در خصوص آنها صحبت خواهیم کرد.

دو نوع اصلی از مواد فعال در کرم های ضد آفتاب وجود دارند؛ فیلترهای شیمیایی ارگانیک و اکسید فلزهای معدنی. با این حال، اگر چیزی برای نگرانی وجود داشته باشد همین ترکیبات آلی است، بنابراین به جای کلمه مواد شیمیایی بهتر است از واژه فیلترهای شیمیایی استفاده کنیم، که به شکل ذرات اکسیدهای فلزی هستند.

فیلترهای شیمیایی

فیلترهای شیمیایی، مواد شیمیایی هستند که از جذب اشعه ماوراء بنفش و نفوذ آن به پوست شما جلوگیری می نمایند. بعضی از آنها تنها در برابر UVA، و بعضی از آنها در برابر UVB و بعضی از آنها در برابر هر دوی این اشعه ها از پوست محافظت می نمایند.

  • اشعه UVA به عمق پوست نفوذ نموده و مسئول برنزه کردن است؛ این همان نوری است که در چراغ های خواب استفاده می گردد. همچنین باعث پیری پوست، چین و چروک و بعضی از سرطان های پوست می گردد.
  • اشعه UVB باعث قرمزی پوست و آفتاب سوختگی می گردد و علت اصلی سرطان پوست است. این اشعه همچنین باعث پیری پوست می گردد.
  • بر خلاف UVA، UVB با توجه به ارتفاع، عرض جغرافیایی، زمان روز و زمان سال متفاوت است.
  • اغلب کرم های ضد آفتاب طیف گسترده ای از اشعه های UVA و UVB را مسدود می نمایند.

    در طیف UVA، فیلترها به UVA1 و UVA2 تقسیم می شوند، بنابراین شما می توانید بیش از یک فیلتر UVA را در ترکیبات یک کرم ضد آفتاب پیدا کنید.

  • متیلن بیس بنزوتریازولیل تترامیل بوتیل فنول (بیسوکتریوزول یا تینوسورب) شامل ذرات ارگانیکی است که جذب اشعه ماوراء بنفش را امکان ناپذیر می نماید و آن را منعکس نموده و پراکنده می نماید، عمل آنها مانند مسدود نماینده های معدنی (اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم) است.

معین حساسیت پوست نسبت به کرم ضد آفتاب

بعضی از مواد موجود در کرم های ضد آفتاب می تواند باعث تحریک و در موارد نادر حتی موجب بروز بعضی از آلرژی ها از جمله فتو آلرژی و یا حساسیت به نور خورشید گردد! احتمال آلرژی زا بودن بعضی از ترکیبات موجود در کرم های ضد آفتاب مانند بوتیل متاکسیدید بنزیل متان و اکس بنزن بیشتر است.

اگر شما به دنبال پیدا کردن یک کرم ضد آفتاب جدید هستید و پوست حساسی دارید، آزمایش پچ روی بازو را انجام دهید، یعنی ابتدا روی بازوی خود مقداری از کرم ضد آفتاب جدید را بمالید و آن را برای مدت 24 ساعت بگذارید تا ببینید آیا واکنشی نشان می دهد یا خیر.

چند نکته در خصوص کرم های ضد آفتاب

1. اختلال در غدد درون ریز

نگرانی در خصوص بعضی از کرم های ضد آفتاب وجود دارد که ممکن است باعث اختلال در سیستم غدد درون ریز شوند (یعنی اثرات هورمونی در انسان دارند). این مواد شامل اکسی بنزن، اکتیل متوکسی سینامیت است. این فعالیت در آزمایشات حیوانی و بافتی نیز تشخیص داده شده است، اگرچه که دوزهای مورد استفاده در این آزمایشات بسیار بیشتر از مقدار مورد استفاده در کرم های ضد آفتاب است.

2. نانوذرات

بعضی از ذرات کوچک ممکن است به محدوده نانو تقسیم شوند و این به اصطلاح نانوذرات، ذراتی را با خود حمل می نمایند که نگرانی های را ایجاد می نماید. با این حال، تحقیقات تا به امروز نشان داده اند که نانوذرات موجود در کرم های ضد آفتاب نمی تواند به زیر لایه های بیرونی پوست نفوذ نمایند، مگر اینکه پوست خراشیده شده باشد. علاوه بر این، تولیدنمایندگان می توانند نانوذرات را پوشش دار نمایند تا رادیکال های بالقوه خطرناک آزاد را مسدود نمایند.

3. میزان SPF در کرم ضد آفتاب

معمولا کرم های ضد آفتاب دارای SPF مختلفی هستند و توصیه ما این است که برای استفاده حداکثری از کرم ضد آفتاب، SPFهای بالاتر از سی را بهره ببرید.

4. نوع کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب هم به شکل کرم و هم لوسیون و اسپری و ژل وجود دارند که مواد تشکیل دهنده یکسان هستند اما سازگاری آنها با پوست متفاوت است.

5. مقاومت به آب کرم ضد آفتاب

اگر شما به دنبال کرمی برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب در هنگام شنا هستید، باید به دنبال محصولی باشید که به آب مقاوم باشد. البته باید بر اساس کاتالوگ محصول در زمان هایی که گفته شده، مجددا کرم را شارژ کرد.

چگونگی استفاده از کرم ضد آفتاب

اغلب نقص در عملکرد کرم ضد آفتاب به خطای انسانی ربط دارد؛ بهترین کرم ضد آفتاب موجود در دنیا را اگر شما به درستی استفاده نکنید، موثر نخواهد بود.

  • برای استفاده از کرم ضد آفتاب، ابتدا روی پوست را تمیز و خشک کنید و حداقل یک ربع قبل از اینکه بیرون بروید، به طور کامل کرم ضد آفتاب را روی پوست خود بمالید.
  • تمام قسمت های بدن را که با لباس پوشانده نمی شوند را کرم بمالید. گوش ها، پشت گردن، پشت دست ها و روی پاها را نباید فراموش کنید.
  • آن را به طور یکنواخت روی پوست مالیده و بیش از حد آن را مالش ندهید. بیشتر کرم های ضد آفتاب به لایه خارجی پوست جذب می شوند و احتیاجی به شستن آنها نیست. حداقل هر دو ساعت یکبار و بعد از شنا یا ورزش دوباره کرم بزنید.

سخن آخر

همانطور که در این متن شرح داده شد، برای معین یک کرم ضد آفتاب باید جنبه های مختلفی از مواد و ترکیبات سازنده، مدت ماندگاری، میزان محافظت نمایندگی و سایر موارد در آن آنالیز گردد. به علاوه اینکه طرز استفاده از کرم نیز تاثیر مهمی در کارایی آن خواهد داشت. پس امیدواریم که با در نظر دریافت تمام این موارد بتوانید کرم مناسب و مورد احتیاج خود را تهیه کنید.

همچنین اگر پیشنهادی در این زمینه دارید آن را در بخش نظرات با ما و کاربران خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 855

به "انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب و نحوه استفاده از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب و نحوه استفاده از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید