آروین: شهرداری تهران در حوزه کاهش آسیب های اعتیاد تخصص و کارآمدی ندارد

به گزارش مجله لیست پیوند، تهران (پانا) - عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری تخصص و کارآمدی لازم را در حوزه کاهش اعتیاد ندارد، گفت واگذاری بهره برداری 8 مرکز بهاران به بهزیستی اقدام درستی است مشروط به اینکه در قالب یک دستورالعمل شفاف، مسئولیت های سازمان بهزیستی و شان نظارتی شهرداری معین گردد.

آروین: شهرداری تهران در حوزه کاهش آسیب های اعتیاد تخصص و کارآمدی ندارد

بهاره آروین در دویست و هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه درخصوص لایحه مجوز واگذاری حق بهره برداری از هشت مرکز بهاران به سازمان بهزیستی استان تهران چند ابهام وجود دارد، گفت: از 26 مرکز بهاران شهرداری، 16 مورد غیرفعالند یا تغییر کاربری داده شده اند. چند مرکز تحویل پلیس راهور شده است، به یگان حفاظت تحویل داده شده است یا در اختیار دفتر شهردار است و چند سال است که از بعضی از آن ها هیچ بهره برداریی نمی گردد که این یعنی ما این مراکز را به نام کاری ساخته ایم و به کام کار دیگری استفاده نموده ایم.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران تخصص و کارآمدی لازم را در حوزه کاهش اعتیاد و اسیب های ناشی از آن ندارد، عنوان نمود: در حوزه گرمخانه ها نیز وضعیتی مشابه داریم و شهرداری تخصص و کارآمدی لازم را ندارد اما با ورود به این موضوع هزینه ای گزاف پرداخت می کنیم؛ آن هم بدون خروجی مناسب. ما به بهره برداران گرمخانه ها ساختمان می دهیم و هزینه آب و برق و گاز آن را هم پرداخت می کنیم و علاوه بر این ها بابت هر مددجو به مسئول اداره گرمخانه نفر شبی سی هزار تومان پرداختی داریم. ضمن اینکه سازمان خدمات اجتماعی را هم برای نظارت بر کار گرمخانه ها اختصاص داده ایم که اگر مخارج آن را هم حساب کنیم هزینه ها سر به فلک می کشد. این در حالی است که بهزیستی نه تنها ملک و هزینه آب و برق و گاز اختصاص نمی دهد؛ بلکه بابت هر مددجو به مسئول اداره گرمخانه تنها نفر شبی 11 هزار تومان پرداخت می نماید.

آروین در بخش بعدی سخنان خود با اشاره به اینکه برخورد شهرداری با شورا در این موضوع جای انتقاد جدی دارد، اعلام کرد: شهرداری در گذشته دو مرکز بهاران را به بهزیستی واگذار نموده و این در حالی است که این واگذاری ارتباطی با معضل اعتیاد نداشته است؛ بلکه این مراکز برای ساماندهی بچه ها کار به بهزیستی واگذار شده اند که شورا با این رویکرد به مساله بچه ها کار به جد مخالف بوده است. خود من در این رابطه نطق انجام دادم و اعلام کردم که شهرداری تهران نباید با این اقدام اشتباه بگیروببند بچه ها کار همراهی کند. اما دوستان شهرداری بدون اینکه از شورا مجوز دریافت نمایند این دو مرکز را بدین منظور واگذار کردند.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: حال که شهرداری می خواهد هشت بهاران را در ارتباط با اعتیاد به بهزیستی واگذار کند، لایحه درخواست مجوز به شورا می فرستد آن هم درحالیکه یکی از معاونین که دچار تعارض منافع در مورد این لایحه است، در صحن علنی با لایحه خود شهرداری صراحتا مخالفت می نماید که این رفتار به قول رییس محترم شورا به معنای ارسال لایحه قلابی به شوراست. من معتقدم که این هشت مرکز اموال شهر هستند و مالکیت آن ها به هیچ وجه نباید واگذار گردد اما زمانی که شهرداری مستقیما به چنین موضوعاتی ورود می نماید، چند صد برابر هزینه می دهد؛ آن هم بدون خروجی مناسب.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه قانون وظیفه شهرداری را در ارتباط با مدیریت معضل اعتیاد صراحتا همکاری در اختصاص ملک اعلام نموده است، پیشنهاد من این است که اتفاقا بهره برداری مراکز بهاران را واگذار کنیم اما شهرداری برای استفاده از آن ها دستورالعملی با شاخص های شفاف در مورد هزینه ها و خروجی ها تدوین نموده و به تصویب شورا برساند. با این دستورالعمل مسئولیت ها شفاف خواهد شد و شهرداری نیز می تواند بر اقدامات بهزیستی نظارت کند.

در نهایت نظر کمیسیون مشترک مبنی بر رد لایحه با 18 رای موافق به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 853

به "آروین: شهرداری تهران در حوزه کاهش آسیب های اعتیاد تخصص و کارآمدی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آروین: شهرداری تهران در حوزه کاهش آسیب های اعتیاد تخصص و کارآمدی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید