53 تبعه هندی جامانده در ایران به هند بازگشتند

به گزارش مجله لیست پیوند، وزیر خارجه هند از بازگشت چهارمین گروه از اتباع هندی جامانده در ایران شامل 53 نفر به کشورشان خبر داد.

53 تبعه هندی جامانده در ایران به هند بازگشتند

به گزارش گروه سیاست خارجی مجله لیست پیوند، سوبرامانیام جایشنکار وزیر خارجه هند از بازگشت چهارمین گروه از اتباع هندی جامانده در ایران در پی شیوع کرونا و لغو یک طرفه پروازها از سوی هند خبر داد و گفت: 53 نفر از شهفرایندان هند شامل 52 دانشجو و یک معلم از تهران و شیراز به هند بازگشتند.

وی افزود: با این تعداد، تا به امروز 389 تبعه هندی از ایران به هند بازگشته اند.

وزیر خارجه هند از تلاش های تیم حاضر در ایران و مقامات ایرانی قدردانی کرده است.

سوبرامانیام جایشنکار وزیر خارجه هند همچنین پیش از این از بازگشت 234 تبعه هندی شامل 131 دانشجو و 103 زائر جامانده در ایران به این کشور خبر داده بود.

وزیر خارجه هند روز جمعه 23 اسفند (13 مارس) نیز در توئیتی اظهار داشت که دومین گروه از زائران هندی شامل 44 نفر به هند بازگشته اند.

از سوی دیگر، روز سه شنبه 20 اسفند ماه نیز 58 زائر هندی جا مانده در ایران توسط یک ففرایند هواپیمای C-17 متعلق به نیروی هوایی هند به کشورشان بازگشتند.

وزیر خارجه هند پیش از این در توئیتر اعلام کرده بود که این کشور نسبت به تسهیل فرایند بازگرداندن اتباع خود از ایران متعهد است. لازم به ذکر است، یک تیم پزشکی از هند برای غربالگری اتباع هندی و فراهم کردن زمینه بازگشت آنها به ایران اعزام و اقدام به غربالگری از این افراد کرده است.

براساس آماری که پیش از این اعلام شده بود یک هزار و 200 شهفرایند هندی که بیشتر آن ها دانشجو و زائر هستند در ایران حضور دارند.

به گزارش فارس، به دنبال تصمیم ناگهانی و بدون اعلام قبلی دولت هند مبنی بر اعمال محدودیت و لغو همه پروازهای ایران ایر (به مقصد بمبئی) و ماهان به مقصد دهلی از روز چهارشنبه هفتم اسفند 1398 جمع زیادی از مسافران ایرانی و هندی که بر اساس برنامه قبلی قصد تردد بین دو کشور را داشتند، با مسائل عدیده و غیر منتظره ای روبرو شدند. تعدادی از هموطنان ایرانی که در هند حضور داشتند و بعد از لغو پروازها با مشکل روبرو شده بودند٬ با یک ففرایند هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان که نمونه های آزمایش اتباع هندی در ایران را به دهلی نو برده بود٬ پیروز به بازگشت به ایران شدند و گروه دوم و در واقع آخرین گروه از ایرانیان جا مانده از پروازها در هند شامل 97 نفر، صبح دیروز (یکشنبه) 25 اسفند ماه از دهلی نو به تهران بازگشتند.

بر این اساس، در حال حاضر هیچ تبعه ایرانی گرفتار در هند به واسطه توقف پروازها حضور ندارد و اگر هم چند نفری باقیمانده باشند، این حضور به انتخاب خودشان بوده است. البته، قرار است چندین پرواز دیگر برای بازگرداندن زائران و اتباع هندی از ایران به هند برقرار شود که هموطنان ایرانی که به هر صورت پیروز به بازگشت به کشور نشده اند، می توانند در صورت تمایل با این پروازها به ایران بازگردند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 266

به "53 تبعه هندی جامانده در ایران به هند بازگشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "53 تبعه هندی جامانده در ایران به هند بازگشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید