20 دستورالعمل برای پیشگیری از بروز کووید-19

به گزارش مجله لیست پیوند، تهران (پانا) - استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر توجه به پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از بروز بیماری کرونا از تهیه 20 دستورالعمل برای مقابله با این بیماری اطلاع داد و خاطرنشان کرد: قبل از هر چیز و هنگام خروج از منزل حتما ماسک بزنیم.

20 دستورالعمل برای پیشگیری از بروز کووید-19

به گزارش ایسنا، پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، با تاکید بر اینکه در حال حاضر می بایست به دنبال راهکارهایی باشیم تا از بروز مرگ و میر و قدرت کشندگی این ویروس جلوگیری کنیم، اضافه نمود: در علم ایمنی شناسی بیماری های عفونی واگیردار بعد از شناسایی کانون آغاز بیماری و عامل آن، می بایست سریعا وارد عمل شد و شیوع آن را در زمان طلایی (Golden Time) کنترل و محدود کرد و در حال حاضر که مطابق نقشه ترسیمی و اعلامی از سوی مراکز رسمی، بیماری کووید-19 در تمام استان ها شیوع پیدا نموده و شرایط درجه قرمز در اغلب استان های کشور قابل مشاهده و کمتر استانی است که در این حالت نباشد، پس بنابراین دیگر بحث شیوع مطرح نیست و این ویروس در سراسر کشور پخش شده است؛ از این رو در این گونه موارد راهکارهای خاصی وجود دارد.

وی ادامه داد: از نظر کرونولوژی بیماری های عفونی واگیردار در ایران متاسفانه با اپیدمی جهانی آنفلوآنزا در سال 1918 مقایسه می گردد، ولی من معتقدم ما می بایست اپیدمی سال 1906 در کشور خودمان را با وضع کنونی مقایسه کنیم که متاسفانه باید بگویم از نظر رفتاری زیاد با آن سال ها تفاوت قابل مشاهده ای در مورد بیماری های واگیردار ننموده ایم و همان الگوهای رفتاری که در سال 1906 موجب مرگ و میر سنگین در کشور شد را شاهد هستیم.

آهنگری اضافه نمود: امروز چنانچه توجه نکنیم، به علت طولانی شدن بیماری و عدم کنترل آن، دقیقا رفتار مردم را می توان با اپیدمی بیماری عفونی سال 1906 در ایران مقایسه کرد؛ چرا که در آن سال افرادی که به نکات بهداشتی و بیماری عفونی قابل سرایت توجه نکردند و آن را به سخره گرفتند، در روزهای بعد بدن بی جان خود و خانواده و نزدیکان آنها به مراکز درمانی آورده می شد. خواهش من این است که به مرور تاریخ رفتارشناسی خود بپردازیم و از عزیزان کارشناس روانشناس، روانپزشک و رفتارشناسان و جامعه شناسان دعوت به عمل آید تا در مورد رفتار خاص ما با این گونه از اپیدمی بیماری های عفونی و واگیردار یاری نمایند تا این معضل حل گردد.

به گفته این محقق حوزه ژنتیک پزشکی با رجوع به اسناد تاریخی و گزارشات کادر درمانی بین المللی مشاهده می کنیم که در آن سال ها مرگ و میر سنگین را بیشتر ماحصل رفتار مردم نسبت به بیماری واگیردار می دانند و متاسفانه این الگوی رفتاری سال 1906 را در هزاره سوم شاهد هستیم.

این استاد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ویروس کرونا را یک ویروس نوپدید توصیف کرد و یادآور شد: با توجه به فرم های ویروسی مشابه آن، کشورهای پیشرفته از تجربیات گذشته خود استفاده می نمایند و همین طور با گذر چندین ماهه در این جهانی ناشناخته ها، این کشورها اطلاعات علمی اعم از ساختار ویروس، نحوه انتقال و پاتولوژی آن و از همه مهمتر اطلاعاتی را از روی مطالعات انسانی در بیماران و اجساد آنها به دست آورده اند. بنابر گفته همکارم پروفسور میکا پایوویک، رتروویرولوژیست مشهور جهان و یکی از بنیانگذاران انستیتو ویروس شناسی آمریکا، رترویروس ها یک عوارض در زمان ابتدایی و یک عوارض مزمن و طولانی مدت دارند. بیمار پس از گذر از مرحله حاد وارد مرحله طولانی و مزمن می گردد.

پروتکل های مهم بهداشتی برای پیشگیری از بروز بیماری

آهنگری خاطر نشان کرد: اخیرا افراد زیادی طی تماس هایی که با من داشتند، پرسش هایی درباره نحوه پیشگیری از این بیماری ارائه کردند که با توجه به مطالعاتی که بر روی این ویروس انجام دادم، 20 دستورالعمل تهیه کردم که به نظر می رسد دستورالعملی کامل برای مشکل کرونا (COVID-19) خواهد بود.

وی با اشاره به این 20 دستور العمل با تاکید بر اینکه قبل از هر چیزی و هنگام خروج از منزل حتما ماسک بزنید، جزئیات آن را به این شرح شرح می دهد:

1- تحت هیچ شرایطی و هیچ وقت دست خود را به صورت خود نزنید (چشم، بینی و دهان خود را تحت هیچ شرایطی لمس نکنید).

2- دست هایتان را به صورت مرتب (هر یک ساعت یکبار) با آب و صابون (حداقل 20 ثانیه) یا ضدعفونی نماینده با الکل بالای 60 درصد (بین 60 تا 70 درصد) بشویید.

3- به جز مواقع اجبار از خانه بیرون نروید.

4- از دست دادن و روبوسی با دیگران پرهیز کنید.

5- فاصله 2 متری با دیگران را رعایت کنید (به خصوص افرادی که نشانه های مریضی از جمله سرفه یا تب دارند).

6- در صورت سرفه یا عطسه کردن، با آرنج خمیده (flexed-elbow) (دست خود را خم کنید و آرنج را جلوی دهن بگذارید) یا دستمال کاغذی (که سریعا به سطل آشغال بسته می اندازید) را در مقابل دهان قرار دهید.

7- در صورت خارج شدن از خانه و عدم دسترسی به مواد شوینده، از محلول ضدعفونی نماینده با الکل بالای 60 درصد (بین 60 تا 70 درصد) بهره ببرید.

8- گوشی همراه خود را در خارج از خانه از جیب خود خارج نکنید (مگر در شرایط اضطراری).

اقدامات الزامی هنگام بازگشت به خانه

9-اقدامات زیر در هنگام بازگشت به خانه بسیار بسیار حیاتی است و باید گام به گام و با دقت رعایت گردد:

الف) بعد از ورود به خانه بدون دست زدن به هیچ چیز و بدون برخورد یا نشستن در جایی، مستقیما به دستشویی رفته و دست خود را به طور کامل بشویید. (در دستشویی را از قبل باز بگذارید، در صورت باز نبودن در، با دستمال کاغذی آن را بازکنید و سریعا دستمال را به سطل آشغال بسته (closed bin) بیندازید و بعد از خاتمه کار، دستگیره را ضدعفونی کنید).

ب) تلفن همراه خود را ابتدا با دستمال مرطوب الکلی و سپس با محلول ضدعفونی الکل بالای 60 تا 70 درصد به طور کامل ضدعفونی نموده و روی دستمالی بگذارید (در صورت استفاده از قاب محافظ، قاب محافظ را خارج نموده و هردوی گوشی و قاب محافظ را به طور کامل ضدعفونی کنید).

ج) لباس های بیرون خود را دربیاورید و در مکانی به دور از لباس های منزل و دیگر وسایل خانه آویزان کنید.

د) مجدد به دستشویی رفته و دست خود را به طور کامل بشویید.

ه) در این مرحله می توانید لباس منزل خود را بپوشید.

به گفته این محقق اکنون محیط خانه شما امن است و با شرط دست نزدن به صورتتان، می توانید از گوشی همراه خود بهره ببرید.

دستورالعمل ها قبل و بعد از غذا خوردن

10- دست خود را قبل، در حین و بعد از تهیه غذا، قبل از خوردن غذا و بعد از استفاده از توالت بشویید. از قلم نیاندازید تحت هیچ شرایطی و در هیچ ساعت روز و در هیچ مکانی به صورت خود (چشم، بینی و دهان) دست نزنید.

11- تمام سطوح پرتماس خانه و محل کار (high-touch surfaces) را هر روز با اسپری تمیزنماینده بشویید (از جمله: پیشخوان، رومیزی، میز کار، وسایل حمام و توالت، تلفن ها، کیبورد، تبلت و میز کنار تخت، دستگیره های درها).

12- میوه ها و وسایلی که از بیرون می آورید را حتما در یک ظرف ریخته با مایع ظرفشویی حداقل به مدت 10 دقیقه در آب قرار داده و سپس شستشو دهید.

13- یخچال را حداقل یکبار در هفته با ابر و محلول جوش شیرین ضد عفونی کنید.

14- نان را در سفره شخصی در نانوایی قرار داده و به منزل حمل کنید.

15- حداقل روزی 3 تا 4 بار با آب نمک دهان خود را شستشو دهید.

16- سعی کنید بدن خود را کم آب نگه ندارید، از آب معمولی و بهتر است از آب میوه های تازه بنوشید و از خوردن غذاهای آماده و فست فود و پرچرب پرهیز کنید.

17- تهویه منزل را از قلم نیاندازید؛ هر چند وقت یکی از پنجره ها را باز کنید تا هوا تهویه گردد.

18- تا می توانید از پول نقد استفاده نکنید و کارت بانکی را با پنبه آغشته به الکل تمیز کنید.

19- افراد مسن دیابتی و فشارخونی و بیماران دارای بیماری زمینه ای سعی نمایند در منزل بمانند.

20- سعی گردد در معرض آلودگی هوا و در تجمعات و فروشگاه ها و دورهمی ها شرکت نکنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 705

به "20 دستورالعمل برای پیشگیری از بروز کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 دستورالعمل برای پیشگیری از بروز کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید