شرایط کسب و کارها در دوران پسا کرونا چه می شود؟

به گزارش مجله لیست پیوند، فیروزی گفت: دولت ها باید با تیم قوی دانشگاهی به همراه شورای هماهنگی اقتصادی سیاست پسا کرونایی تدوین کند.

شرایط کسب و کارها در دوران پسا کرونا چه می شود؟

علی فیروزی، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به شرایط ویژه کسب و کارهای داخلی و خارجی در مواجهه با ویروس کرونا و سرعت بخشیدن به اعطای مجوزهای کارگاه ها گفت: وزارت اقتصاد تسهیل کننده صدور مجوزهای کسب و کار است، یعنی مرکز پایش جهت صدور مجوزها را هموارتر و زمان را کوتاه تر می کند چرا که مسئول اصلی صدور مجوزها خود نهادهای مربوط به آن کسب و کار هستند.

وی با اشاره به قول وزیر صمت برای اعطای مجوزهای 24 ساعته برای تولید مواد خاص در برخی کارگاه ها نیز اضافه کرد: وزارت صمت مجوزهایی که قرار بود ظرف مدت چند ماه صادر کند را به علت شرایط بحرانی و خاص در ظرف مدت کوتاه تری اعطا می کند و این نشان می دهد که ویروس کرونا در برخی جاها بحران را به فرصت تبدیل کرده و پتانسیل نهفته دستگاه ها را نشان می دهد.

فیروزی ادامه داد: یعنی این توان در دستگاه های ما وجود دارد که با زمان کمتری به فعالان اقتصادی اجازه ایجاد اشتغال بدهند.

این مقام مسئول گفت: مواردی که در حالت عادی به زور می توانستیم به دستگاه ها بقبولانیم، حال شاهد اجرای آن ها هستیم.

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار توضیح داد: ویروس منحوس کرونا نشان داد که اندازه کارکنان دولت نیز بسیار زیاد است و ما می توانیم دولت را خیلی سبک تر به روش کاربرد الکترونیکی و مجازی مدیریت کنیم.

وی اضافه کرد: با همه این اوصاف امیدواریم دولت ها درس بگیرند که در شرایط عادی هم می توان در صدور مجوزها خیلی زنجیره وار و سریع تر عمل کرد.

فیروزی با اشاره به شرایط ایجاد شده برای کسب و کارها گفت: این روزها همه می دانیم این کسب و کار در سراسر دنیا با کاهش سمت تقاضا به مشکل بر خوردند. باید دید پس از گذر این دوران چه سیاست هایی در پیش گرفته می شود تا منجر به تحریک تقاضا شده و تشدید تورم رخ ندهد.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که مسئول چینش سیاست های پسا کرونایی کیست؟ گفت: شخص یا دستگاه خاصی را نباید موظف به این امر مهم بدانیم بلکه همگی به همراه قشر عظیم دانشگاهی باید راهکار و سیاست های اعاقتصادی را تدوین و اجرایی کنند تا شرایط بعد از ریشه کن شدن این بیماری بدتر نشود.

فیروزی گفت: شورای هماهنگی اقتصادی باید خیلی دقیق روی بازارها پس از ویروس کرونا کار کند. این اتفاق دنیای است و تنها ایران را دچار مشکل نکرده است.

وی گفت: برخی ها می گویند این بحران اقتصادی از بحران سال 2009 که اروپا با آن دست به گریبان بود نیز بدتر خواهد بود و نیازمند برنامه ریزی جدی برای کسب و کارهای خرد و متوسط است.

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود فضای کسب و کار توضیح داد: یکی از بخش هایی که باید به طور خاص روی این موضوعات کار کند، حوزه دیپلماسی اقتصادی است چرا که بحران ویروس کرونا دنیای است.

وی اضافه کرد: کشش خاص کشورهای همسایه به کالاهای خاص از جمله کالاهای پزشکی منجر می شود که در صورت برنامه ریزی دقیق، حتی بازارهای همسایه برای اقلام اینچنین را در دست بگیریم. به قول گفتنی در بحران ها فرصت ها نمایان می شوند.

فیروزی ادامه داد: به واسطه تقاضا در کشورهای همسایه و شاید فراتر می توان راهی برای رونق و تبدیل تهدید به فرصت پیدا کرد. جمعی باید این زمان ها را مستند سازی کنند.

او گفت: کسب و کارهای پلتفرمی بهترین روزها را پیش روی خود دارند تا بتوانند کسب در آمد کنند و از طرفی کسب و کارهای سنتی بهترین فرصت برای تبدیل شدن بخشی از کارشان به پلتفرم، دارند.

فیروزی توضیح داد: حتی این روزها دولت و نهادها باید اهمیت جدی دولت الکترونیک را درک کنند و دولت به معنای واقعی الکترونیکی مدیریت کنند.

وی اضافه کرد: این نباشد که یک بار جهت را الکترونیک پیش برویم و یک بار پرینت بگیریم. کارمندان باید با فضای دولت مجازی و الکترونیک آشنا باشند، شاید شرایط به نحوی برسد که افراد تا مدت موقتی امکان خروج از منازل را نداشته باشند و دولت باید جوابگوی نیازهای آن باشند.

فیروزی ابراز کرد: در بحث تولید و توزیع هم به همین منوال است یعنی زنجیره دولت الکترونیک به قدری به هم پیوسته باشد که ما بدانیم چه کالایی از کجا تولید به کجا می رود و مصرف کننده نهایی این کالا کیست.

وی اضافه کرد: زمانی که کد شناسه های کالا به همراه اجناس باشد دیگر لازم نیست که در بحران ها با تعزیرات و ناجا به دنبال کشف انبارهای احتکار باشیم چرا که می دانیم چه کالا کجا و چه مقدار است.

فیروزی با اشاره به کاهش میزان تاثیر ویروس کرونا به کسب و کارها توسط دولت ها اظهار کرد: دولتی ها البته این روزها به سراغ تولیدات آمده اند و ما تلاش کردیم. تنفس حوزه بیمه، اقتصادیات و بدهی بانک ها برای اقساط بدهی هاست که خوشبختانه بانک های خصوصی و دولتی هم پای کار آمده است.

این مقام مسئول در پایان گفت: با اطمینان به انجام تنفس ها قدم بر می داریم تا حال کسب و کارها را بهتر کنیم و از این دوران عبور کنیم. ساختن فرصت از تهدید ها کاریست که باید عملیاتی کنیم کشور ما دارای منابع بسیار غنی است که حتی تحریم هم نمی تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 239

به "شرایط کسب و کارها در دوران پسا کرونا چه می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط کسب و کارها در دوران پسا کرونا چه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید