نحوه بازگشت خارجی ها به فوتبال ایران؛ از ایجاد صندوق اقتصادی تا یاری به فوتبال مناطق محروم

به گزارش مجله لیست پیوند، فدراسیون فوتبال میخواهد با طراحی دستورالعمل اقتصادی و فنی، اجازه حضور بازیکنان و مربیان خارجی را در ایران صادر کند و از طرفی جلوی مسائل گذشته در زمینه شکایت خارجی ها در فیفا را بگیرد.

نحوه بازگشت خارجی ها به فوتبال ایران؛ از ایجاد صندوق اقتصادی تا یاری به فوتبال مناطق محروم

به گزارش خبرنگاران، اواسط لیگ نوزدهم فوتبال ایران بود که در پی تشکیل پرونده هایی علیه تیم های باشگاهی و ملی ایران از جمله شکایت ویلموتس، کالدرون، استراماچونی و همینطور بدهی سنگین به مربیانی مانند وینفرد شفر، برانکو ایوانکوویچ، بودروف، پروئیچ و ... قانون منع به کارگیری مربیان و بازیکنان خارجی در هیات رییسه سازمان لیگ و سپس هیات رییسه فدراسیون فوتبال به تصویب رسید.

اما این طرح از همان روزهای نخست دارای اشکالاتی بود چرا که در کنار تیم های بدحساب مانند استقلال و پرسپولیس، بعضی باشگاه های دیگر لیگ برتر مانند سپاهان، ذوب آهن، فولاد خوزستان و ... که معمولا مسئله ای از بابت پرداخت مطالبات بازیکنان و مربیان خارجی خود نداشتند، از قانون مصوب AFC محروم شدند و در نتیجه این مشکل در رقابت های آسیایی بیش از پیش به چشم آمد.

از طرفی با بسته شدن درگاه جذب خارجی ها، قیمت بازیکنان و مربیان ایرانی به علت کم بودن بازیکنان باکیفیت، سر به آسمان گذاشت و رفته رفته نقدها افزایش یافت. با روی کار آمدن شهاب الدین عزیزی خادم در فدراسیون فوتبال، اقدامات برای آنالیز کارشناسی این طرح انجام شده و حالا قرار است از ابتدای لیگ بیستم این طرح لغو گردد.

منصور قنبرزاده، سرپرستی دبیرکلی فدراسیون فوتبال با بیان این که طرح ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی از ابتدای لیگ برتر بیست و یکم لغو خواهد شد، گفت: شاخص و معیارهایی قابل توجه برای جذب مربی و بازیکن خارجی تعیین خواهد شد و پس از تصویب هیات رییسه، در فوتبال ایران اجرا می گردد.

خارجی ها چطور به ایران می آیند؟

اگر چه تیم ها می توانند از ابتدای فصل جدید بازیکنان و مربیان خارجی مدنظر خود را جذب نمایند اما این موضوع منوط به طراحی دستورالعمل و تصویب آن در هیات رییسه فدراسیون فوتبال است.

مهم ترین مشکل بعد از جذب خارجی ها، محدودیت های ارزی و پرداخت نشدن مطالبات آن ها بود که در نهایت به فسخ قانونی قرارداد و شکایت در فیفا منجر می شد. در نتیجه فدراسیون جهانی فوتبال هم به طور چشم بسته می توانست تیم های ایرانی را محکوم و این بار کل مبلغ قرارداد بازیکنان را بدون این که مسابقه زیادی را به میدان رفته باشند، از ایرانی ها مطالبه کند.

به همین دلیل، در فصل جدید قرار است تضمین های لازم برای پرداخت حقوق خارجی ها از تیم ها گرفته گردد تا در آینده مسئله ای از بابت پرداخت حقوق آن ها به وجود نیاید و پرونده ای هم در فیفا تشکیل نگردد.

ایجاد صندوق ملی و ارائه تضمین از سوی تیم ها

از قرار معلوم و طبق گفته مسوولان، از تیم ها در قالب تعیین تضامین لازم برای پرداخت دستمزد بازیکنان گرفته می گردد. این تضمین می تواند شامل پرداخت دستمزد خارجی ها از ابتدای فصل از باشگاه ها و واریز آن به صندوقی در فدراسیون فوتبال باشد تا این فدراسیون در زمان مقرر، دستمزد فوتبالیست های خارجی را پرداخت کند؛ اتفاقی که مشابه آن در لیگ MLS آمریکا رخ می دهد.

جذب بازیکنان باکیفیت

معیارهایی هم در زمینه جذب بازیکنان باکیفیت در نظر گرفته خواهد شد تا همانند گذشته، به واسطه حضور دلال ها در باشگاه های مختلف، بازیکنان بی کیفیت راهی ایران نشوند.

یاری به استعدادیابی و آموزشگاه های فوتبال در مناطق محروم

طبق مصوبه رسمی و تصمیم اتخاذ شده در هیات رییسه سازمان لیگ، هر باشگاهی که بخواهد از بازیکن و مربی خارجی استفاده کند، باید ده درصد از حق الزحمه مندرج در قرارداد بازیکن را در صندوقی بگذارد که زیر نظر فدراسیون برای آموزشگاه های فوتبال و استعدادیابی با اولویت مناطق کم برخوردار هزینه گردد.

10 درصد از کل هزینه تیم ها برای جذب بازیکن و مربی خارجی به وسیله فدراسیون فوتبال صرف تیم های پایه، آموزشگاه و آموزش در فوتبال ایران خواهد شد تا این بخش که از سالیان گذشته بدون توجه تیم های حرفه ای ایران مغفول باقی مانده، رشد و توسعه خوبی داشته باشد.

به گزارش خبرنگاران، هنوز قانونی لغو نشده اما گام های نخست برای پشت سر گذاشتن ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی برداشته شده است و باید دید پس از انجام کارشناسی های لازم، چه دستورالعملی برای بهینه سازی استفاده از خارجی ها انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1022

به "نحوه بازگشت خارجی ها به فوتبال ایران؛ از ایجاد صندوق اقتصادی تا یاری به فوتبال مناطق محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه بازگشت خارجی ها به فوتبال ایران؛ از ایجاد صندوق اقتصادی تا یاری به فوتبال مناطق محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید