کارتینگ چیست؟ کجا بازی کنیم؟

به گزارش مجله لیست پیوند، این ورزش فقط در تهران نیست بلکه خوشبختانه در بیشتر نقاط ایران رایج و پیست های مختلفی برای آن راه اندازی شده اند. از جمله این پیست ها...

کارتینگ چیست؟ کجا بازی کنیم؟

امروزه تفریحاتی بسیار هیجان انگیز شناخته شده اند که ریشه آن ها در سال ها قبل است. اما نمی دانیم آن ها تفریحند؟ بازی اند؟ ورزش اند؟ یا اینکه ورزش بودند و بعد بازی شدند و امروز تفریح؟ یا از همان اول تفریح بودند و بعد بازی شدند و حالا ورزش. آنچه امروز در صفحه گردشگری مان به آن سر زده ایم کارتینگ است. قرار است با شما بگوییم لازم نیست حتماً مایکل شوماخر باشید تا بتوانید به کارتینگ بروید و می توانید در بسیاری پیست ها که برایتان معرفی می کنیم کلی آدرنالین خونتان را بالا ببرید. همه این سوالات را هم پاسخ خواهیم داد. با خبرنگاران هیجان را تجربه کنید.

کارتینگ چیست؟

مطالبی با عنوان بگ جامپینگ و زیپ لاین چیست؟ همینطور فوتبال حبابی و بولینگ چیست؟ را قبلاً در مجله مان منتشر کردیم و به این تفریحات هیجان انگیز پرداخته ایم. در این مقاله می خواهیم بدانیم کارتینگ چیست؟ خوب. یک نوع ورزش موتوری است که با خودرو هایی به نام کارت انجام می گردد؛ این سواری های 125 سی سی و 4 چرخ، به نوعی هستند که چرخ های شان بیرون از بدنه و بیرون گلگیر ها واقع شده است. فقط در راستا های مخصوص کارت سواری قابل استفاده هستند و مادرِ ورزش اتومبیل رانی حساب می گردد. آن ها جنبه تفریحی و ورزشی دارند و نقش مهمی در آموزش شرکت نمایندگان در مسابقات اتومبیلرانی ایفا می نمایند.

کارتینگ هم در فضای بسته و هم در فضای بیرون انجام می گردد. سال هاست که جای خود را بین رشته های ورزشی باز نموده و از ورزش های محبوب دنیا است. جالب است به شما بگویم مشهور ترین راننده دنیا مایکل شوماخر هم از کارتینگ شروع نموده است. این به آن معناست که شما حتماً نباید حرفه ای یا کارت باز باشید تا بتوانید از این خودروها سواری بگیرید و بعد از یک آموزش 5 دقیقه ای می توانید این خودرو ها برانید.

به علاوه کارت ها حتی برای کسانی که گواهینامه هم ندارند مجاز است و خانم و آقا هم ندارد. فقط بدانید کارت رنتال (Rental) برای مبتدیان و کارت ریس (Race) برای حرفه ای هااست.

تاریخچه کارتینگ در ایران

پدر کارتینگ دنیا آرت اینگلز (Art Ingels) آمریکایی است. یک راننده حرفه ای که سازنده ماشین های مسابقه بود. او بود که اولین کارت را ساخت، در جنوب کالیفرنیا و در سال 1956. پس از گذشت یک سال حدود 500 عدد از آن ها ساخته شد و اولین مسابقه رسمی آن در آمریکا در سال 1959 برگزار گردید.

از سال 1964 رقابت های قهرمانی دنیا به شکل رسمی در آمد. 45 سال بعد دو ایرانی کارت را برای اولین بار به ایران آوردند و از سال 1380 با 10 ماشین کلاس ها و آموزش کارتینگ در ایران شروع شد. 4 سال طول کشید تا با یاری فدراسیون اتومبیلرانی، مسابقات قهرمانی کارتینگ در کشور برگزار شوند و از آن به بعد هر سال ادامه یافت.

پیست های کارتینگ در ایران

برای این ورزش کافی است به یک پیست مناسب بروید، هزینه ای پرداخت کنید و از 6 تا 10 دقیقه سواری کنید. اگر حرفه ای نباشید به شما اجازه راندن کارت رنتال را می دهند.

اما اگر حرفه ای باشید کارت ریس را خواهید راند. وه که چه لذتی دارد. در استان تهران تعدادی پیست کارتینگ وجود دارد که در مقاله ای به تفضیل آن ها را توضیح خواهیم داد. مانند:

 • کارتینگ آزادی
 • کارتینگ بین المللی پرند
 • کارتینگ فراسا
 • کارتینگ دانیال
 • کارتینگ موزه خودرو
 • کارتینگ شهربانو

ضروری است به شما بگویم این ورزش فقط در تهران نیست بلکه خوشبختانه در بیشتر نقاط ایران رایج و پیست های مختلفی راه اندازی شده اند. از جمله این پیست ها موارد زیر هستند که در سفر های گردشگری تان می توانید به آنها سر بزنید.

 • مشهد: پیست های ارشاد و جام جم
 • اصفهان: پیست های پارسا، رویاها و باغ جوان
 • استان مازندران: پیست های رامسر، نمک آبرود و بابلسر
 • استان گیلان: پیست های گردنه حیران، رشت
 • استان هرمزگان: پیست کیش
منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 143

به "کارتینگ چیست؟ کجا بازی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارتینگ چیست؟ کجا بازی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید