نحوه ارزشیابی دروس کارگاهی هنرستان ها تشریح شد

به گزارش مجله لیست پیوند، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش درباره نحوه انجام آموزش ها و ارزشیابی های مربوط به دروس کارگاهی و عملی هنرستان ها توضیح داد.

نحوه ارزشیابی دروس کارگاهی هنرستان ها تشریح شد

سیدمصطفی آذرکیش در گفت وگو با پانا درباره ارزیابی های پایین نیمسال اول تحصیلی در هنرستان های فنی وحرفه ای و کاردانش با اشاره به ماهیت دروس هنرستانی در دو بخش اظهار کرد: بعضی از دروس هنرستانی ارزیابی خاتمهی دارند، اما بعضی از آنها که به صورت پودمانی ارائه می شوند، در طول نیمسال و طی 45 روز مورد ارزیابی مستمر قرار می گیرند. این دروس طی 5 پودمان ارائه و طی نیمسال تحصیلی 5 نمره در 5 نوبت در تاریخ های مختلف به عنوان ارزیابی عملکردی ثبت می شود. یعنی در خاتمه تدریس هر فصل امتحانی اخذ می شود و نمره ارسال خواهد شد.

وی اضافه نمود: پودمان ها شامل درس های شایستگی غیر فنی (فنی و حرفه ای و کاردانش)، شایستگی های فنی (فنی و حرفه ای) و شایستگی های پایه فنی (فنی و حرفه ای و کاردانش) خواهد بود.

مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش درباره مصوبات موجود در خصوص ارزیابی دروس عملی اظهار کرد: مصوبه جلسه 977 شورای عالی آموزش و پرورش مصوبه 13 مرداد 99 در بند 10 خود می گوید آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی های فنی شاخه فنی و حرفه ای و استانداردهای مهارت در شاخه کاردانش و دروس کارآموزی و کارورزی باید به صورت تراکمی و حضوری و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی انجام شود.

وی ادامه داد: آخرین بخشنامه ای که وزارت آموزش و پرورش برای امتحانات خاتمه ترم دانش آموزان صادر کرده است بیشتر بر دروس عمومی شایستگی های فنی و حرفه ای و کاردانش و نیز دروس مدارس ابتدایی و دبیرستان های نظری تاکید شده است.

آذرکیش گفت: البته ما در هنرستان ها دروس عمومی داریم که به صورت پودمانی نیستند همچنین در شاخه فنی و حرفه ای 7 رشته خاص داریم که آموزش و ارزشیابی آنها تابع شرایط خاصی است.

وی در توضیح آموزش و ارزشیابی متراکم اظهار کرد: دانش فنی پایه در فنی و حرفه ای که جزو دروس شایستگی های فنی و ارائه آن به صورت پودمانی است، مثلاً در بعضی دروس شاخه فنی و حرفه ای 8 جلسه کارگاهی و در شاخه کاردانش 12 جلسه کارگاهی در برنامه دارند. حال اگر در بعضی شهرها مدارس به مدت 4 ماه تعطیل باشند به این معنی است که دانش آموزان موردنظر از 32 جلسه کارگاهی بازمانده است.

مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش اضافه نمود: در این دروس در بسیاری از مناطق کشور ارزشیابی ها اجرا شده یا در بعضی مناطق مدارس منتظر هستند تا به محض عادی شدن شرایط ارزشیابی ها به صورت تراکمی برگزار شود.

وی گفت: در بعضی از نقاط کشور مناطق زرد و نارنجی می توانند با رعایت پروتکل ها و به صورت حضوری آموزش ببینند، بعضی مناطق دیگر منتظر مجوز ستاد ملی کرونا هستند. البته بعضی از دروس پودمانی غیر کارگاهی هستند بنابراین آموزش و ارزیابی آنها نیز به شیوه غیر کارگاهی انجام می شود.

آذرکیش درباره شرایط ارزشیابی هنرستان های کشور تا این زمان اظهار کرد: قطعاً هنرستان ها در مناطق مختلف کشور همگی در شرایط مشابه قرار نداشتند بنابراین بعضی از هنرستان ها همیشه باز بودند، تنها بعضی مواقع باز بودند، یا اینکه از اول تعطیل بودند. در هنرستان هایی که باز بودند و آموزش حضوری در آن ها اجرا شده است نمره پودمان ها و نیمسال مشخص شده است. اما درمورد هنرستان هایی که تعطیل بودند، دانش آموز رشته فنی و حرفه ای طی یک ماه باید 8 روز مختلف برای قسمت عملی کارگاه ها به هنرستان برود، این زمان در بعضی از رشته های کاردانش بسیار بیشتر است و حتی به روزی 12 ساعت می رسد.

وی اضافه نمود: حال اگر این هنرستان 4 ماه در تعطیلی به سر می برد یعنی 32 جلسه کارگاهی هنوز انجام نشده و دانش آموزان از آن جا مانده اند؛ بنابراین به محض این که شرایط عادی شود این 32 جلسه به صورت پشت سر هم و تراکمی ارائه خواهد شد تا افراد از آموزش های کامل برخوردار باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 785

به "نحوه ارزشیابی دروس کارگاهی هنرستان ها تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه ارزشیابی دروس کارگاهی هنرستان ها تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید