مالیات بر سود سکه و مسکن چطور اجرایی می گردد؟

به گزارش مجله لیست پیوند، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، طرح مالیات بر درآمد سرمایه که پیگیری آن شروع شده، می تواند مسیری شبیه به تجربه کشورهای پیشرفته را طی کند.

مالیات بر سود سکه و مسکن چطور اجرایی می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، عباس آرگون در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه از سوی مجلس تصویب شده و در حال حاضر کمیسیون مالی کار بر روی جزئیات آن را ادامه می دهد. این نوع مالیات در بسیاری از کشورهای پیشرفته اجرایی می گردد و در ایران هم پیگیری برای اجرایش شروع شده است.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها این نوع مالیات با هدف محدود کردن فعالیت های غیر مولد اجرایی می گردد، اعلام کرد: یکی از اصلی ترین معضلاتی که اقتصاد ایران در سال های گذشته با آن روبرو بوده، فعالیت های سوداگرانه است و این مالیات می تواند راستا این سودجویی را محدود کند.

عضو اتاق بازرگانی تهران درباره نحوه اجرای این نوع از مالیات شرح داد: املاک با انواع کاربری و کاربرد و حق واگذاری محل، مسکوک طلا، شمش طلا، طلای آب شده، زیورآلات از جنس طلا و پلاتین و جواهرآلات، انواع ارز خارجی و انواع وسیله نقلیه موتوری زمینی از جمله دارایی های مشمول این طرح هستند. طبق این قانون در صورتی که فرد از خرید و فروش طلا، ارز، مسکن و خودرو سود کند باید بخشی از آن را به اسم مالیات پرداخت کند. هرچه سود ناشی از رشد قیمت ها در بازه زمانی کوتاه مدت تری رخ داده باشد، نرخ آن بالاتر خواهد رفت.

او در ادامه با اشاره به هدف نمایندگان مجلس از تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه، کاهش اندازه سود سرمایه گذاری در بازارهای غیرمولد و کم کردن جذابیت این بازارها، حمایت از فراوری و افزایش انگیزه سرمایه گذاری در بازارهای مولد و رونق بخشی به فراوری به وسیله راهنمایی سرمایه ها، کاهش نوسانات بازارهای خودرو، مسکن، طلا و ارز، کاهش سفته بازی و واسطه گری و جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی در بازارها را جزو دیگر اهداف این طرح برشمرد.

آرگون در بخش دیگری از سخنان خود به بعضی نکات قابل تامل در این طرح از منظر تورم، ضرورت وجود قوانین جامع و شفاف، خروج سرمایه، کند شدن نقدشوندگی دارایی ها، ضرورت اجرای همزمان در تمام بازارها و فراهم بودن زیرساخت ها پرداخت و گفت: در کشور ما به علت تورم بالا، آنچه به اسم تفاوت قیمت خرید و فروش مشاهده می گردد، عایدی سرمایه نیست بلکه به طور معین منعکس کننده تورم است. بنابراین، در کشوری مانند ایران که اندازه تورم بالاست، مالیات بر عایدی سرمایه باید با کسر تورم اجرا گردد و مالیات از خالص عایدی اخذ گردد. دریافت این مالیات بدون کسر تورم ناعادلانه است. به بیان ساده تر، در شرایطی که برای مثال نرخ تورم 40 درصد است و قیمت دارایی 20 درصد رشد نموده، اگر صاحب آن دارایی، نه تنها سود ننموده بلکه ارزش واقعی سرمایه اش کاهش هم پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1182

به "مالیات بر سود سکه و مسکن چطور اجرایی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات بر سود سکه و مسکن چطور اجرایی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید