سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی برگزار گردید

به گزارش مجله لیست پیوند، تهران (پانا) - سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی امروز (شنبه) در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی جواهری برگزار گردید.

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی برگزار گردید

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، قاضی جواهری در ابتدای جلسه دادگاه ضمن اعلام رسمیت جلسه از نماینده دادستان خواست تا برای ادامه قرائت کیفرخواست صادره درصندلی قرار گیرد.

نماینده دادستان در صندلی نهاده شد و گفت: سازمان خصوصی سازی در ادامه واگذاری های مشکل دار، نسبت به واگذاری شرکت ایریتک که جزو 100 شرکت برتر ایران است به شرکت ایستا توان تک با سابقه ای کمتر از 30 روز و بدون تمکن اقتصادی اقدام کرد.

بلالی اضافه نمود: گرداندگان شرکت ایستاتک همزمان در مدیریت شرکت ایریتک نیز دخیل بودند بنابراین در فرایند واگذاری شرکت ایریتک از رانت اطلاعاتی برخوردار بودند؛ به عبارت دیگر از میزان دارایی ها و توانایی های شرکت ایریتک مطلع بودند و بر همین اساس پیشنهاد اولیه خود برای خرید را یک و نیم برابر قیمت پایه فروش سهام شرکت ایریتک اعلام کردند.

وی ادامه داد: شرکت مزبور به سبب در اختیار داشتن 23 شعبه، پنج ترمینال و ناوگان گسترده ملکی و مجموعه امکانات و تجهیزات مجهز به عنوان یکی از شرکت های توانمند حمل ونقل و لجستیک شناخته می گردد.

نماینده دادستان با اشاره به واگذاری برمبنای صورت های اقتصادی قبلی ناشی از عدم تجدید ارزیابی، به صورت های اقتصادی شرکت برای ورود به بورس پرداخت و اضافه نمود: ورود به بورس بدون رعایت قانون تجارت و ارزیابی صورت های اقتصادی شرکت انجام گرفته است.

وی اضافه نمود: در جریان جلسه هیئت واگذاری در سوم آبان سال 1393 که با حضور وزیر وقت اقتصاد و پوری حسینی رییس وقت سازمان خصوصی سازی و سایر مسئولان در مورد مشخص قیمت پایه فروش 87 درصد سهام شرکت حمل ونقل خلیج فارس برگزار گردید، متهم پوری حسینی گفت که ایراد دستگاه های نظارتی مبنی بر قیمت پایه 44میلیاردی شرکت مزبور به سبب عدم تجدید ارزیابی دارایی های آن از آنجایی که قرار است این شرکت در بورس عرضه گردد، بلاوجه است.

نماینده دادستان گفت: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران در نامه ای خطاب به متهم پوری حسینی رییس وقت سازمان خصوصی سازی توضیح داد که قیمت واگذاری سهام شرکت حمل ونقل خلیج فارس در هیئت عالی واگذاری در شرایطی مشخص شده که شرکت مزبور بالغ بر 90 میلیارد ریال زیان انباشته داشته لذا لازم است در فرایند قیمت گذاری و شناسایی سهام شرکت حمل ونقل خلیج فارس گزارش تجدید ارزیابی دارایی های شرکت لحاظ گردد.

نماینده دادستان گفت: اموال و دارایی های این شرکت هرگز مورد ارزیابی منصفانه قرار نگرفته است و با مقایسه لیست اموال و دارایی ها در سال 94 و ارزیابی های اجرا شده در سال 85 باید به این نکات توجه کرد که اموال و دارایی های مربوط به بعد از سال 85 مورد تجدید ارزیابی قرار نگرفته اند و در گزارش مذکور صرفاً دارایی های ثابت اصطحلاک پذیر در نظر گرفته شده است و به دارایی های اصطحلاک ناپذیر که بخش عمده ای از دارایی های شرکت را تشکیل می دهند اشاره ای نشده است.

نماینده دادستان گفت: از آنجایی که عرضه شرکت حمل و نقل خلیج فارس در بورس بر اساس تجدید ارزیابی سال 85 و صورت اقتصادی سال 88 اجرا شده و نظارت بر تجدید ارزیابی دارایی های شرکت مزبور از سوی سازمان خصوصی سازی صورت نگرفته لذا فرایند موصوف منجر به واگذاری بنگاه به ثمن بخس و تضییع حقوق بیت المال شده است.

نماینده دادستان گفت: اتهام دوم متهم آقای پوری حسینی مربوط است به تضییع وجوه اموال دولتی در جریان اهمال و تفریط در فرایند واگذاری گروه ماشین سازی تبریز به مبلغ 6 هزار و 117 میلیارد و 11 میلیون و 430 هزار و 97 ریال و مصرف وجوه دولتی در صورتی که در قانون اعتباری برای آن منظور نشده به وسیله هزینه کرد در گروه ماشین سازی تبریز به مبلغ 274 میلیارد و 900 میلیون ریال که نهایتاً منجر به عدم تسویه تنخواه دریافتی موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد جمعاً به مبلغ 6 هزار و 391 میلیارد و 911 میلیون و 430 هزار و 97 ریال شده است.

بلالی اضافه نمود: درباره سهام ذوب آهن صرفاً تا سقف خاصی برای تسویه تنخواه اختصاص داده شده و مازاد آن معلق به خزانه نه برای تسویه تنخواه خواهد بود و صرف در اختیار بودن سهام دلیل تسویه تنخواه نیست.

نماینده دادستان گفت: متهم با برداشت وجوه از خزانه داری کل و از محل فروش سهام شرکت ها مرتکب بزه مصرف وجوه دولتی شده است.

وی ادامه داد: وجوه حاصل از فروش متعلق به دولت بوده است و اقدام متهم در انعقاد توافقنامه اصلاحی و الحاقی به توافقنامه با موضوع تعلق مازاد فروش به موسسه مذبور در واقع اقدامی برای سرپوش گذاشتن اقدامات خلاف قانون ایشان بوده است.

نماینده دادستان گفت: متهم پوری حسینی پیرامون علت برداشت از خزانه از محل اصل فروش سهام پتروشیم جم از شرکت های صندوق فولاد جهت هزینه کرد در گروه ماشین سازی تبریز دلیل روشنی ارائه نکرده است.

نماینده دادستان اضافه نمود: اقدام متهم در پرداخت 17 میلیارد ریال به تاریخ 3 مهر 95 به گروه ماشین سازی تبریز قبل از مصوبه هیئت عامل صندوق فولاد و بدون مجوز اجرا شده است.

نماینده دادستان گفت: همچنین اقدام متهم در مورد پرداخت 25 میلیارد ریال به حساب تأمین اجتماعی در تاریخ 25 اسفند 96 بابت بیمه کارکنان ماشین سازی، بدون مجوز بوده است.

قاضی با اعلام ختم سومین جلسه رسیدگی به این پرونده گفت: جلسه بعدی متعاقبا اعلام می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 734

به "سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید