مادران شیرده مراقب مصرف چربی باشند

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرنگاران/خراسان رضوی گروهی از محققان دریافتند، نوع چربی­ هایی که مادر هنگام شیردهی مصرف می ­کند، می ­تواند تاثیرات طولانی­ مدت بر سلامت روده نوزاد داشته باشد. نتایج این تحقیق نشان می ­دهد که نوع چربی مصرف شده در دوران شیردهی می­ تواند بر روی محیط میکروبی روده نوزاد، رشد ایمنی و خطر ابتلا به بیماری تاثیر بگذارد.

مادران شیرده مراقب مصرف چربی باشند

به نقل از ساینس دیلی، در این تحقیق دانشگاه بریتیش کلمبیا، اوکاناگان، کانادا، دکتر دینا گیبسون، محقق بیوشیمی به همراه دکتر سانجو جوش که جنبه های بیوشیمیایی چربی های رژیم غذایی را مطالعه می ­کند، با دکتر وسلی زندبرگ، محقق شیمی و زیست شناسی مولکولی همکاری کردند. این گروه تحقیقاتی نقش تغذیه چربی­ های رژیم غذایی را در جوندگان باردار آنالیز کرد تا اثرات تولیدی چربی در فرزندان آنها را معین کند.

دکتر گیبسون که سلامت روده و ایمنی بدن و همچنین علل بیماری های حاد یا مزمن مانند بیماری التهابی روده را مطالعه می­ کند، اظهار کرد: هدف این تحقیق، آنالیز چگونگی تاثیر عادات غذایی مادران بر محیط میکروبی روده و الگوی مولکول قند مرتبط با آنها بود که می ­تواند در پاسخ های ایمنی به بیماری های عفونی مهم باشد.

نتایج تحقیق آنان نشان می­ دهد که نوع چربی مصرفی در دوران شیردهی می ­تواند بر محیط میکروبی روده نوزاد، رشد ایمنی و خطر ابتلا به بیماری تاثیر داشته باشد.

سه گروه اصلی اسیدهای چرب شامل چربی های اشباع شده (SFA) موجود در گوشت ها و فرآورده های لبنی، چربی های اشباع نشده (MUFA) موجود در روغن های گیاهی مایع و اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA) در بعضی از مغزها، ماهی و صدف هستند. اسیدهای چرب اشباع نشده بیشتر بر اساس تعداد و موقعیت پیوندهای دوتایی در زنجیره آسیل به صورت n-3 PUFA یا n-6 PUFA معین می ­شوند.

تحقیقات قبلی معین نموده­ اند که هر دو اسیدهای چرب اشباع نشده n-3 و n-6 می­ توانند تاثیر منفی بر عفونت های روده ­ای مانند اشریشیا کُلی انتروپاتوژنیک، کلستریدیوم دیفیسیل، سالمونلا و بیماری های دستگاه گوارش ناشی از خوردن غذای خام یا نپخته یا نوشیدن آب آلوده داشته باشند. در مقابل، نشان داده شده است که رژیم های غذایی غنی از چربی­ های اشباع نشده و چربی های اشباع شده تا حد زیادی در برابر این عفونت­ ها محافظت ایجاد می ­نمایند.

نتایج آخرین تحقیقات دکتر گیبسون نشان می دهد که خواص مفید چربی شیر یا چربی­ های اشباع شده طی دوره قبل و بعد از تولد ممکن است باعث بهبود محافظت در برابر بیماری عفونی روده ای در بزرگسالی گردد، به ویژه هنگامی که منبع n-3 PUFA با چربی های اشباع، ترکیب گردد.

دکتر گیبسون می­ گوید: یافته ­های ما توصیه­ های فعلی رژیم غذایی را به چالش می ­کشد و نشان می­ دهد که مصرف چربی توسط مادران، تاثیرات بین نسلی بر حساسیت فرزندان آنان به عفونت روده دارد که شاید به وسیله فعل و انفعالات میکروبی-ایمنی است.

وی اضافه کرد: مصرف جهانی اسیدهای چرب اشباع نشده بین سال های 1990 و 2010 به طور قابل توجهی افزایش یافته است، در حالی که زنان در دوران بارداری به دلیل توصیه­ هایی برای کاهش مصرف چربی اشباع شده، مقدار کمتری از چربی­ های اشباع شده را مصرف می ­نمایند.

گیبسون اظهار کرد: اگرچه دهه ها، شناخته شده است که رژیم های پرچرب می ­توانند پاسخ های التهابی را به طور مستقیم تغییر دهند، اما مطالعات اخیر به تازگی آغاز به ارزیابی چگونگی تاثیرات گوناگون گروه های اسیدهای چرب بر التهاب و تغییر پاسخ های میزبان به عفونت نموده اند.

اسیدهای چرب رژیم غذایی می­ توانند بر فرآیندهای التهابی از جمله پاسخ های التهابی دفاعی به دنبال یک عفونت روده ای تاثیر بگذارند. دکتر گیبسون شرح می­ دهد که این مورد می ­تواند بر شدت بیماری تاثیر بگذارد و اسیدهای چرب رژیم غذایی را به عنوان یک نکته مهم در پیش بینی خطر بیماری مورد توجه قرار ­ دهد.

محققان معتقدند، ترکیب فعل و انفعالات گروه چربی رژیم غذایی با باکتری روده می ­تواند شدت این عفونت ها را معین کند. دکتر گیبسون بیان نمود: باکتریوم روده ایجاد شده در دوران نوزادی، نقشی حیاتی در یاری به بلوغ سیستم ایمنی بدن و ایجاد مانعی در برابر اشغال توسط عوامل بیماری زای بالقوه دارد.

و دکتر جوش خاطرنشان می­ کند که آخرین تحقیق پیشنهاد می­ دهد دستورالعمل های بهداشتی فعلی باید دوباره ارزیابی شوند.

وی می ­گوید: در حال حاضر، دستورالعمل های رژیم غذایی کانادایی توصیه می­ نمایند، مادران شیرده، غذاهای غنی از چربی اشباع شده را با چربی های اشباع نشده با تاکید بر مصرف چربی ­های اشباع نشده n-6 و n-3 جایگزین نمایند. با توجه به اینکه نتایج تحقیقات رژیم غذایی با چربی های اشباع نشده پیامدهای بیماری را پس از تولد بدتر کرد، از نظر ما، این توصیه ها باید تجدید نظر گردد.

در حالی که غلظت پروتئین و کربوهیدرات شیر مادر به نسبت ثابت باقی می­ ماند، محتوای اسیدهای چرب به میزان قابل توجهی متفاوت است و تحت تاثیر مصرف چربی مادر است.

دکتر گیبسون ادامه داد: به طور کلی، نتیجه می­ گیریم که مصرف انواع مختلف چربی در رژیم غذایی مادر، تشکیل باکتری در کودک را تغییر می­ دهد و می­ تواند عواقب پایداری بر توانایی آنان در پاسخ به عفونت در بزرگسالی داشته باشد. در عین حال، نتایج این تحقیق نشان می ­دهد که رژیم­ های غذایی غنی از چربی اشباع شده در مادران، یک رابطه میکروب میزبان در فرزندان ایجاد و آنان را در برابر بیماری محافظت می ­کند.

دکتر زندبرگ شرح داد: درک این نکته مهم است که باکتریوم روده در دوران نوزادی ایجاد می ­گردد، زیرا نقش مهمی در یاری به بلوغ سیستم ایمنی بدن دارد و می­ تواند مانعی برای عوامل بیماری زای بالقوه باشد. وی همچنین اشاره نمود که باکتریوم سالم به تغذیه در اوایل زندگی بستگی دارد.

زندبرگ می­ گوید: قندها پروتئین های مهم روده را مرتب می­ نمایند. الگوهای آنها به دلیل انتخاب رژیم غذایی مادر در دوران بارداری و شیردهی در فرزندان تغییر می­ کند. تغییر الگوها با تغییر در توانایی نوزاد در مقابله با بیماری های عفونی در مدل ما همراه بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 977

به "مادران شیرده مراقب مصرف چربی باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادران شیرده مراقب مصرف چربی باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید