فضای سبز تهران تا سال 1410 با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می گردد

به گزارش مجله لیست پیوند، تفاهمنامه میان شهرداری تهران و وزارت نیرو میزان استفاده از منابع آب های زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال 1410 به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

فضای سبز تهران تا سال 1410 با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می گردد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، امروز برای نخستین بار تفاهمنامه ای در راستای حفظ آب میان شهردار تهران و وزیر نیرو امضا می گردد.

بر اساس تفاهمنامه همکاری که امروز (چهارشنبه 12 شهریور) میان شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا می رسد میزان استفاده از منابع آب های زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال 1410 به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نموده و منبع اصلی تأمین آبیاری تهران پساب تصفیه خانه ها خواهد بود.

تفاهمنامه جامع مدیریت احتیاج آب فضای سبز شهر تهران از پساب و منافع آبی روز چهارشنبه (12 شهریور) با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران و رضا اردکانیان، وزیر نیرو امضا و مبادله خواهد شد.

مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران با بیان این مطلب گفت: این تفاهمنامه در راستای اجرای مفاد ماده 22 قانون هوای پاک و تقویت همکاری و تعاملات بین بخشی و به منظور تأمین آب خام مورد احتیاج آبیاری فضا های سبز و بوستان های شهر تهران که در ارتقای کیفیت محیط زیست شهری است، به امضا خواهد رسید.

وی اضافه کرد: همچنین صیانت از منابع آب های زیرزمینی و آب آشامیدنی در مقابل جایگزین کردن روان آب ها، آب های سطحی و پساب تصفیه شده فاضلاب شهری برای آبیاری عرصه ها و فضا های سبز در شهر تهران به عنوان راهکاری منطقی و عملی برای حفظ ذخایر ارزشمند آب های زیرزمینی و مقابله با مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی و نزولات آسمانی در شهر تهران از دیگر اهداف تفاهمنامه ای است که امروز میان شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، موضوع اصلی این تفاهمنامه تقویت تعاملات بین بخشی، همکاری های دوجانبه و هم افزایی لازم با هدف برطرف مسائل و استفاده از ظرفیت های موجود بین دو مجموعه وزارت نیرو و شهرداری تهران برای ارائه خدمات رسانی مطلوب به شهروندان در زمینه تأمین آب فضای سبز شهر تهران از منابع آبی و پساب طبق مدل پیشنهادی و مدیریت سیلاب شهری است.

به این ترتیب این تفاهمنامه دو طرف را بر اساس برنامه تنظیم شده در جهت نگهداشت و توسعه فضای سبز شهر تهران تا افق 1410 در بخش های مختلف ملزم می نماید.

یزدانی در ادامه به شهر گفت: همچنین، برنامه توسعه پیشنهادی فضای سبز شهر تهران؛ فضا های سبز شهر تهران، منابع مصرف آب و تغییر منابع مصرف آب تا افق 1410 را مشخص می نماید که قرار است بر اساس این تفاهمنامه و این برنامه، استفاده از منابع آب زیرزمینی که اکنون منبع اصلی آبیاری فضای سبز است به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. به این ترتیب وزارت نیرو موظف می گردد که مابه التفاوت آب مورد احتیاج را از پساب تصفیه خانه ها تأمین کند. از سوی دیگر، به منظور برنامه ریزی، نظارت، مشخص چگونگی و نحوه اجرای مأموریت های مشترک در جهت تحقق محور های همکاری فی مابین، کمیته راهبردی تفاهمنامه با ترکیب مسئولان وزارت نیرو و شهرداری تهران (سه نماینده از هر طرف) تشکیل می گردد و همه اقدامات و همکاری های مشترک با مصوبه کمیته مزبور و تحت نظارت آن به اجرا در خواهد آمد.

به گفته معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران ذیل این کمیته راهبری تفاهمنامه گروهی با حضور مدیران و کارشناسان تخصصی ذیربط از وزارتخانه و شهرداری تهران وظیفه آنالیز های کارشناسی، پیشنهاد طرح ها و اقدامات اجرایی در قالب موضوعات تفاهمنامه را به عهده خواهد داشت. این کارگروه هر ماهه تشکیل جلسه داده و مصوبات خود را به کمیته راهبردی ارائه می نماید. مسئولیت پیگیری اجرای این تفاهمنامه و سایر امور اجرایی با معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا به نمایندگی وزارت نیرو و معاونت خدمات شهری و محیط زیست به نمایندگی از شهرداری تهران است.

امضای این تفاهمنامه میان شهرداری تهران و وزارت نیرو علاوه بر اینکه احترام به محیط زیست و نسل های آینده را به عنوان اولویت مدیریت شهری تهران نمایان خواهد نمود، موضوع چرخه آب به عنوان یک معضل شهری در تهران را به اندازه قابل توجهی در زمان مشخص شده پیش رو حل خواهد نمود. چرخه آب و به نوعی بازیافت پساب آب تصفیه خانه بخش عمده ای از ضرر و زیان طبیعی و هزینه مضاعف در این زمینه را از میان خواهد برد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 526

به "فضای سبز تهران تا سال 1410 با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضای سبز تهران تا سال 1410 با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید