فروزان: مایل به رشد و ارتقای روابط در زمینه های اقتصادی هستیم، مدیرعامل شستا: 10 میلیارد یورو پروژه در شستا تعریف شده است

به گزارش مجله لیست پیوند، نشست همکاری های اقتصادی میان دو کشور چین و ایران با حضور حامد فروزان مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی رستمی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و شو چی سونگ رئیس دفتر بازرگانی چین برگزار گشت.

فروزان: مایل به رشد و ارتقای روابط در زمینه های اقتصادی هستیم، مدیرعامل شستا: 10 میلیارد یورو پروژه در شستا تعریف شده است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، کارورفاه اجتماعی، فروزان در این نشست با اشاره به ظرفیت های مالی موجود در کشور گفت: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مجموعه های مالی بزرگی داریم که بخش های مهم مالی کشور را مدیریت می کنند. موضوعاتی که دراین وزارتخانه پیگیری می کنیم علاوه بر موضوعات مالی، در حوزه های تامین اجتماعی، تعاون، اشتغال، کارآفرینی و مهارت آموزی و. است، اما امروز تعیینا به موضوعات مالی می پردازیم و مایل به رشد و ارتقای روابط در زمینه های مالی هستیم.

وی با اشاره به ظرفیت های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی تشریح کرد: شستا بزرگترین مجموعه مالی کشور است. ما می خواهیم همکاری و سرمایه گذاری های مشترک میان شستا و هلدینگ های تابعه در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، گروه های ساخت و زیرساخت، بخش دار، بخش سیمان، بخش معدنی، حوزه گردشگری، حمل و نقل های ریلی، دریای و هوایی و موضوعات مالی و سرمایه گذاری محقق شود.

مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به عزم شستا در افزایش همکاری با هلدینگ های مالی کشور چین اضافه کرد: این که از مدیران هلدینگ های مالی مجموعه شستا خواستیم در این جلسه حاضر شوند نشان دهنده تمایل و علاقه ما برای بالا بردن سرعت توسعه روابط است. امیدواریم از توانمندی و ظرفیتی که سفارت جمهوری خلق چین در ایران دارد استفاده کنیم تا این روابط و مناسبات تجاری توسعه پیدا کند و برخی مسائلی که فی ما بین وجود دارد حل شود.

وی اضافه کرد: باید این جلسه یک جلسه عملیاتی باشد و نتایج خوبی از آن حاصل شود. بدیهی است روابط تنگاتنگی بین چین و ایران و جود دارد و باید مباحث ما فنی، عملیاتی، مالی و نتیجه بخش باشد. از سفیر محترم جمهوری خلق چین در ایران دعوت می کنیم از ظرفیت های مالی موجود در کشور و تعیینا شستا بازدید داشته باشند. یک نشست نیز با موضوعات بانکی و حضور مدیران بانکی وزارتخانه با سفارت خواهیم داشت که بتوانیم خط تبادل مالی فی مابین ایران و چین را پیگیری و حل کنیم.

فروزان با اشاره به موضوعات مطرح شده ازجانب رئیس دفتر بازرگانی چین گفت: در این جلسه تعیین شد که مدیران ما در طرح و پیگیری مسائل بسیار جدی هستند. پیشنهاداتی هم که ارائه شد پیشنهادات عملی وا جرایی است و مسائلی هم که مطرح شد مسائل واقعی هست. انتظار داریم در مدت کوتاهی دوستان ما درسفارت چین برای حل این مسائل تلاش کنند و پاسخ این مسائل را ارائه دهند. زمان برای ما خیلی مهم است و از طولانی بودن مذاکرات و گفتگو ها استقبال نمی کنیم. جلسات بعدی هم با موضوعات عملیاتی و با حضور افرادی که می توانند مسائل را حل کنند برگزار شود. امیدواریم حضور فعالان مالی دو کشور در اسرع وقت توسعه یابد.

علی رستمی مدیرعامل شستا نیز در این نشست با اشاره به توان بالقوه شستا در سرمایه گذاری و ایجاد پروژه های بزرگ مالی گفت: شستا یکی از بزرگ ترین هلدینگ های مالی و سرمایه گذاری ایران محسوب می شود. این هلدینگ متعلق به سازمان تامین اجتماعی است که 50 درصد از جمعیت مردم ایران عضو این صندوق هستند. در واقع بزرگ ترین صندوق تامین اجتماعی در ایران محسوب می شود که دارای 8 هلدینگ سرمایه گذاری صنعتی و مالی است.

وی با اشاره به برنامه ریزی های شستا در ایجاد پروژه های کلان مالی اضافه کرد: در شستا عددی بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری، برنامه ریزی شده است که هم اکنون بیش از 40 هزار میلیارد تومان پروژه در دست احداث داریم. مهم ترین موضوع پروژه های شستا که در جلسه امروز مطرح می شود بحث پروژه های توسعه ای شستا است.

وی اضافه کرد: نزدیک به 10 میلیارد یورو پروژه در شستا برنامه ریزی شده است که می خواهیم در اجرای آن از ظرفیت و توان شرکت های فعال مالی جمهوری خلق چین استفاده کنیم. این 10 میلیارد یورو بیشتر در حوزه پتروشیمی است و علاقه مندیم که از ظرفیت ایجاد شده و ابتکار عملی که دولت جمهوری خلق چین در توافقنامه 25 ساله بین ایران و چین به خرج داده است، بهره مند شویم. تعیینا در خواست داریم برای بهره برداری از توان فنی، مالی و اجرایی شرکت های چینی وارد مذاکره شده و موضوعات همکاری را پیش ببریم. موضوعات سرمایه گذاری شده در پتروشیمی موضوعاتی است که تماما مورد نیاز کشور چین است و جزو واردات این کشور است.

رئیس دفتر بازرگانی چین در این جلسه با اشاره به اراده جدی موجود بین شرکت های چینی و شرکت های ایرانی در افزایش مناسبات و همکاری ها گفت: دیدار مدیران هلدینگ های مالی شستا و گفتگو با آن ها برای من تعیین کرد که طرف ایرانی برای همکاری با جمهوری خلق چین اهمیت قائل است. ما نیز تمایل داریم همکاری چین و ایران را توسعه دهیم. این امر را وظیفه خود می دانم و امیدوار هستیم در آینده بتوانیم مناسبات خود را با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و مجموعه شستا توسعه دهیم.

وی با اشاره به طرح موضوعات و مسائل همکاری و پیشنهادات سرمایه گذاری در این جلسه اضافه کرد: من تمام نظرات و پیشنهادات را مکتوب و نکته ها را ثبت کردم. امروز بعد از شنیدن این پیشنهادات اعتقاد دارم می توانیم همکاری فی مابین را توسعه دهیم. مجموعه شستا با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مجموعه های مالی در ایران است. تمایل شستا در همکاری با شرکت های چینی را کاملا درک می کنم.

وی با اشاره به پرتفوی متنوع شستا گفت: دوستان ایرانی برای همکاری چین و ایران هم درسطح دولتی و هم شرکتی پیشنهاد های تعیینی دارند که از جمله آن ها می توان به صنایع مشترک و همچنین سایر صنایع اشاره کرد. این همکاری می تواند در زمینه های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری مشترک، تامین مالی و ... باشد. این همکاری هم اکنون نیز وجود دارد و شرکت های شستا در ارتباط کاری با شرکت های چینی نیز فعالیت هایی دارند.

رئیس دفتر بازرگانی چین شرح داد: من از پیشنهادات مطرح شده در این جلسه استقبال می کنم و اعتقاد دارم با همکاری دولت ایران این پیشنهادات را می توان به طور جدی پیگیری و اجرایی کرد. اگرچه در حال حاضر برخی مسائل برای همکاری فی مابین وجود دارد، اما تمایل دولت ها و مردم جمهوری اسلامی ایران و کشور چین بر استحکام روابط است.

وی اضافه کرد: پس از این جلسه محتوای جلسه را مجددا به دقت بررسی می کنم و پیشنهادات و نظرات ارائه شده را به شرکت ها و مجموعه های مالی در چین انتقال می دهم تا زمینه همکاری بیشتری فراهم شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1313

به "فروزان: مایل به رشد و ارتقای روابط در زمینه های اقتصادی هستیم، مدیرعامل شستا: 10 میلیارد یورو پروژه در شستا تعریف شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروزان: مایل به رشد و ارتقای روابط در زمینه های اقتصادی هستیم، مدیرعامل شستا: 10 میلیارد یورو پروژه در شستا تعریف شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید