فرار افسران پلیس میانمار به هند به دلیل خودداری از کشتار معترضان

به گزارش مجله لیست پیوند، افسر پلیس میانمار فراری به هند گفت که مافوقش به او دستور داده که به قصد مرگ به معترضان شلیک نمایند.

فرار افسران پلیس میانمار به هند به دلیل خودداری از کشتار معترضان

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید.

بعضی افسران و سربازان میانمار به خاطر سرپیچی از دستور شلیک به معترضان، فرار نموده و به هند پناهنده شدند.

به گزارش خبرنگاران، میانمار شاهد اعتراضات گسترده به کودتای نظامیان است. در اثر شلیک نظامیان به معترضین شمار زیادی کشته شدند.

رویترز نوشت: تا پنگ افسر جوان میانماری در 9 اسفند (27 فوریه) از دستور شلیک با اسلحه خود به سمت معترضان در شهر خامپات سرپیچی کرد.

یک روز پس از این ماجرا، یک افسر مافوق دیگر از تا پنگ پرسید که آیا او به سمت معترضان شلیک می نماید؟ او به عنوان افسر 27 ساله میانماری بار دیگر از این فرمان سرپیچی و استعفای خود را خاطرنشان کرد.

پنگ در 11 اسفند (1 مارس) خانه و همسر و دو دختر خود را در شهر خامپات رها کرد و بیش از سه شبانه روز به سمت ایالت مرزی میزورام هند راه رفت. او بیشتر در شب ها حرکت می کرد تا شناسایی نگردد.

پنگ که تنها بخشی از نام خود را برای محافظت از هویتش خاطرنشان کرد به رویترز گفت: من چاره ای نداشتم.

نمایی از منطقه مرزی چمپای در ایالت میزورام در شمال شرقی هند و مرز میانمار 9 مارس 2021/ عکس: رویترز

رویترز کارت شناسایی ملی و مدارک پلیسی پنگ را مشاهده و تائید نموده است.

تا پنگ و 6 همکارش از تمام دستورات افسر مافوق در تاریخ 27 فوریه سرپیچی کردند اما پلیس جوان نامی از افسر مافوق خود نیاورد.

براساس اسناد طبقه بندی پلیس منطقه میزورام هند که رویترز پیروز به مشاهده آن شده، این ماجرا شبیه توضیح وقایعی است که 3 نفر دیگر در حوالی 11 اسفند و پس از عبور از مرز میزورام هند برای افسران محلی هندی تعریف نموده اند.

این اسناد از سوی پلیس منطقه مرزی میزورام هند نوشته شده و شامل اطلاعات و بیوگرافی چهار نفر از افسران نیروی پلیس میانمار و چرایی فرار آنها می گردد.

افسران فراری پلیس میانمار در میزورام هند در بیانیه مشترکی گفتند: در حالیکه که مخالفان کودتا در میانمار در شهرها و مناطق مختلف اعتراض می نمایند و جنبش های نافرمانی مدنی علیه کودتاگران شتاب می گیرد، به ما دستور داده شد تا به معترضان شلیک کنیم.

آنها گفتند: ما حق شلیک به مردم مان به عنوان تظاهرنمایندگانی صلح طلب را نداشتیم.

حکومت نظامی میانمار که در تاریخ 13 بهمن (1 فوریه) با کودتا رهبران غیر نظامی این کشور را برکنار کرد؛ گفته است که با نهایت خویشتنداری با تظاهرات معترضان آشوبگر برخورد نموده. مقامات حکومت نظامی میانمار معترضان را آشوبگر خوانده و به حمله به پلیس، آسیب به امنیت ملی و بر هم زدن ثبات متهم کردند.

رسانه ها از تا پنگ 27 ساله به عنوان یکی از اولین پلیس های فراری میانمار به دلیل نافرمانی از دستورات نیروهای امنیتی نام می برند.

تظاهرات سراسری و روزانه به کودتای نظامی در بسیاری از شهرهای این کشور در حال برگزاری است و نیروهای امنیتی به سرکوب معترضان پرداخته اند. انجمن حمایت از زندانیان سیاسی و گروه های مدافع حقوق بشری می گویند: در اعتراضات ماه های اخیر این کشور بیش از 60 معترض میانماری کشته و بیش از 1800 نفر بازداشت شده اند.

آنگ سان سو چی برنده جایزه صلح نوبل در سال 1991 و رهبر دولت غیرنظامی قبل از کودتا در میان بازداشت شدگان واقع شده است.

تا پنگ جوان میانماری عکس خود را با لباس پلیس میانمار در تلفن همراهش نشان می دهد. او اخیرا به دلیل نافرمانی از دستور افسران مافوق در شلیک به معترضان به کودتای نظامی به شهر مرزی چمپای در ایالت میزورام هند فرار نموده است. این شهر در منطقه مرزی هند و میانمار واقع شده است- 9 مارس 2021/ عکس: رویترز

به گفته یک مقام ارشد هندی تا کنون بیش از 100 نفر میانماری از مرز بین دو کشور به هند رفته اند. بیشتر این افراد پلیس و خانواده های آنها هستند.

تا پنگ کارت های شناسایی و عکسی بی تاریخ از خود را با لباس پلیس میانمار به عنوان اسناد کاری اش نشان می دهد و می گوید 9 سال پیش به پلیس میانمار پیوسته است.

براساس سخنان تا پنگ پلیس برای توقف معترضان باید از گلوله های پلاستیکی یا شلیک به زیر زانو استفاده کند. رویترز قادر به تائید این گفته ها به عنوان سیاست های پلیس میانمار نیست.

او گفت مافوقش به او دستور داده که به قصد مرگ به آنها شلیک کند.

انگون هلی که به عنوان نیروی پلیس در شهر ماندالای میانمار منصوب شده بود نیز گفت که دستور تیراندازی را دریافت نموده است. او تاریخی برای دریافت دستور ارائه نداد و نگفت که آیا دستور تیراندازی برای کشتن بوده است یا خیر. او از میزان تلفات یا آسیب ها نیز صحبت نکرد.

این جوان 23 ساله نیز تنها بخشی از نام کامل خود را برای حفاظت از هویت خود آورد و کارت ملی به همراه داشت.

نیروهای فراری پلیس میانمار به مرز هند بر این باورند که پلیس میانمار براساس دستورات ارتش این کشور عمل می نماید.

آنها گفتند: ارتش، نیروهای پلیس را که اغلب افسران رده بالا و از نزدیکان ارتشیان هستند، برای رو در رویی با مردم تحت فشار قرار می دهند.

نمایی از شهر چمپای در ایالت میزورام در شمال شرقی کشور هند و نزدیکی مرزهای میانمار/ عکس: رویترز

انگون هلی افسر فراری پلیس میانمار می گوید به دلیل سرپیچی از دستورات، توبیخ و به جایی دیگر منتقل شد. پس از آن او به صورت آنلاین از فعالان دموکراسی خواه یاری خواست و سر از روستاهای میزورام هند درآورد.

این سفر برای این جوان 23 ساله بیش از 200 هزار کیات میانمار (143 دلار آمریکا) هزینه داشت.

اگرچه مرزهای هند و میانمار از سوی نیروهای شبه نظامی هند تحت حفاظت واقع شده است اما دارای رژیم حرکت آزاد است که به ساکنان مرزی اجازه می دهد بدون مجوز تا چندین کیلومتر وارد خاک کشور دیگر شوند.

خانم دال 24 ساله به عنوان یک افسر پلیس در شهر فلام میانمار کار نموده است.

او می گوید کارش بیشتر اداری بوده و لیست افراد بازداشت شده از سوی پلیس را می نوشته است. اما پس از بزرگتر شدن اعتراضات از او خواستند تا زنان معترض را بازداشت کند. موضوعی که او نپذیرفت.

کمی بعد او به دلیل ترس از اتهام همدستی با معترضان و نافرمانی مدنی تصمیم به فرار از میانمار گرفت.

یکی از مقامات ارشد میانمار در منطقه فلام در هفته گذشته خطاب به یکی از مقامات ارشد چمپای هند نوشت که به منظور حفظ روابط محبت آمیز بین دو کشور همسایه 8 پلیس فراری را به میانمار بازگرداند.

مقامات میزورام هند به رویترز گفتند: به کسانی که از میانمار هند فرار نموده اند غذا و سرپناه موقت می دهند اما بازگرداندن آنها بر عهده و از تصمیمات دولت فدرال هند است.

تاپنگ پلیس فراری میانمار که خانواده اش را در میانمار رها نموده و از دلتنگی برای آنها می گوید، خاطرنشان کرد: نمی خواهم برگردم.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 863

به "فرار افسران پلیس میانمار به هند به دلیل خودداری از کشتار معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرار افسران پلیس میانمار به هند به دلیل خودداری از کشتار معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید