سیاسی کاری ، مجلس را از کارآمدی دور کرده است

به گزارش مجله لیست پیوند، اتفاق اخیر در مجلس در خصوص لایحه بودجه سال 1400 از سه جهت یک اتفاق نگران کننده و تأسف بار است. اول از نظر برداشت عجیبی که مجلس از رأی گیری درباره این لایحه داشت، دوم از منظر اهمیت بودجه سال آینده و سوم از زاویه قیاس شعارهای این مجلس با عملکرد آن.

سیاسی کاری ، مجلس را از کارآمدی دور کرده است

مجلس در حالی به کلیات بودجه 1400 رأی منفی داد که کمیسیون تلفیق بیش از یک ماه و نیم و با سروصدای زیاد و حتی تنش هایی بین مجلس و دولت، تغییراتی بنیادین را در این لایحه ایجاد کرده بود تا به قول کنندگان دوره فعلی آن را منطبق با شرایط معیشتی مردم کند. درست است که بخش اعظم مجلس جدید را کنندگان تازه وارد تشکیل می دهند اما تعداد کنندگان با سابقه هم در این مجلس آنقدرها کم نیست که تجربه ادوار قبل را منتقل کنند.

مضافاً اینکه حتی اگر فرض بگیریم هیچ فردی با سابقه کنندگی قبلی هم در این دوره حضور نمی داشت، بر تمام کنندگان فرض بود که تسلط بر فرآیندهای قانونی و روندهای انجام وظیفه مجلس را در اولویت کار خود قرار دهند. اینکه در قبال بودجه 1400 می شنویم که کنندگان نمی دانستند آنچه به آن رأی منفی می دهند گزارش کمیسیون تلفیق است نه لایحه دولت یک اتفاق تأسف بار است. کما اینکه در تمام سال های ادوار قبل نیز طبق آیین نامه داخلی مجلس آنچه که در صحن علنی به رأی گذاشته می شد نه لایحه دولت بلکه گزارش کمیسیون از این لایحه بود.

اما نکته دیگر این است که این اشتباه بزرگ در قبال یکی از مهمترین موضوعات روز کشور که مستقیماً با معیشت مردم در ارتباط است، رخ داده. بر هیچ کس پوشیده نیست که ما به سمت شرایطی خاص و تعیین کننده در حرکت هستیم. مسأله آینده برجام، تغییر دولت در سال آینده و همینطور انتظار مردم برای تغییر در اوضاع معیشتی خود، ما را در شرایطی بسیار حساس قرار داده و همین اهمیت بودجه سال بعد را دو چندان کرده است. این اهمیت زیاد هیچ گونه نسبتی با آن اشتباه عجیب در رأی مجلس ندارد. در واقع انتظار این بود که مجلس برای موضوعاتی با این درجه از اهمیت با دقت و ظرافت بسیار بیشتری نسبت به موضوعات معمولی برخورد کند اما در عمل می بینیم که عکس این رخ داده است.

در نهایت نکته سوم مورد اشاره این است که چنین خروجی هیچ نسبتی با شعارهای کنندگان محترم مجلس یازدهم ندارد. مجلس متأسفانه در همین موضوع بودجه نشان داد که حتی در تنظیم اقداماتش برای تأمین منویات خودش هم درمانده است. وقتی آن حجم بالای تغییرات اساسی در لایحه بودجه سال 1400 را در کنار یک برداشت غلط قانونی که تمام رشته های بودجه ای مجلس را به یکباره پنبه کرده، قرار می دهیم این سؤال پیش می آید که وقتی مجلس نمی تواند ساده ترین رفتار خود را متناسب با اهدافش تنظیم کند، چگونه می تواند شعارهای بلندش در خصوص مطالبات مختلف مردم را محقق کند؟ مجلسی که تا دو روز بعد از بررسی کلیات لایحه بودجه، بحث در آن بر سر این است که کنندگانش نمی دانستند به چه چیز رأی می دهند، چگونه می تواند جایگاه خود در رأس امور را احیاء کند؟

مع الاسف در ماه های گذشته چیزی که بیشتر در مدیریت مجلس و عملکرد دستگاه قانون گذاری کشور دیده شده نه یک کارآمدی بلکه نوعی تشتت همراه با سیاسی کاری بوده است. وقتی بخش زیادی از وقت و انرژی مجلس صرف سفرهای پرتعداد استانی و موازی کاری با دستگاه های دولتی در این سفرها، تمرکز بر مسائل انتخاباتی، اولویت یافتن تقابل با دولت در موضع گیری ها، حضور رسانه ای و امثال این دست مسائل می شود طبیعی است که رشته کار و وظیفه اصلی هم از دست خارج شود و ببینیم که برای مهمترین دستور کار سالیانه مجلس، برخی کنندگان ندانند که به چه چیزی رأی می دهند. روشن است که این شرایط هیچگونه همخوانی با شعار کارآمدی مجلس ندارد.

حدود 10 ماه پس از آغاز به کار مجلس یازدهم اکنون با تجربه این ماه ها و خصوصاً اتفاق اخیر در قبال لایحه بودجه باید محبت آمیز به کنندگان محترم این دوره یادآور شد که بهبود معیشت، اقتصاد و اوضاع عمومی کشور صرفاً از راه شعار و تبلیغات رسانه ای و طرح نویسی های پر تعداد محقق نمی شود. تحقق این اهداف نیازمند دقت نظر و عملی به مراتب بیشتر از شرایط کنونی دارد تا حداقل در قبال مهمترین لایحه سالانه کشور این حجم از تشتت و تناقض رفتار را شاهد نباشیم و بودجه کشور را قربانی پیش پا افتاده ترین مسائل ممکن نکنیم. حتی اگر فرض بگیریم که ادعای کنندگان درباره بی بندوباری مالی و عدم پاسخگویی دولت درست باشد، زمینه سازی آنها برای بودجه 3 دوازدهم که عملاً راه را برای عدم پاسخگویی هر دولتی بابت بودجه، در سه ماهه اول سال هموار می کند آیا یک تناقض بزرگ نیست؟ اضافه بر این، چنین اشتباه و رفتاری از مجلس چه تصویری از کنندگان در افکار عمومی می سازد؟

به نظر می رسد اتفاق رخ داده برای بودجه هشدار بزرگی در درجه اول برای خود مجلس و بعد از آن کل کشور است که قوه مقننه باید در قدم اول به سطح قابل قبولی از تمرکز و تسلط بر وظایف و مسئولیت های خود برسد و اگر وقت و انرژی بیشتری داشت آن را صرف رقابت های سیاسی و انتخاباتی و همینطور اقداماتی نظیر سفرهای پر تعداد استانی کند.

*کننده ادوار مجلس

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 852

به "سیاسی کاری ، مجلس را از کارآمدی دور کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاسی کاری ، مجلس را از کارآمدی دور کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید