روسیه: انگلیس و آمریکا در تلاش برای برانگیختن مناقشه در دریای سیاه هستند

به گزارش مجله لیست پیوند، بعد از تجاوز ناو انگلیسی به آب های سرزمینی روسیه، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه این کشور گفت که لندن و واشنگتن در تلاش برای برانگیختن مناقشه در دریای سیاه هستند.

روسیه: انگلیس و آمریکا در تلاش برای برانگیختن مناقشه در دریای سیاه هستند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه امروز (جمعه) گفت که انگلیس و آمریکا در تلاش برای برانگیختن مناقشه در دریای سیاه هستند.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری ریانووستی روسیه گزارش داد، وی ضمن بیان این موضوع، تاکید کرد روسیه از مرزهای خود به هر طریق ممکن از جمله (با کمک) ارتش خود دفاع خواهد کرد.

وی روز پنجشنبه هم در خصوص تکرار ورود غیرقانونی ناوهای ناتو به آب های این کشور هشدار داد.

ریابکوف در جمع خبرنگاران گفت: مصونیت مرزهای روسیه امری حتمی است و به هر طریقی، چه دیپلماتیک، چه سیاسی و چه نظامی از آن ها حفاظت می شود.

این دیپلمات روس اضافه نمود انگلیس باید نام ناوشکن خود از دیفندر (مدافع)، به مهاجم تغییر دهد و آن هایی که بخواهند قدرت ما را امتحان کنند، خطر بزرگی را به جان می خرند. ممکن است از آن ها بخواهیم عقلانیت به خرج دهند و از آن ها بخواهیم به قوانین بین المللی احترام بگذارند. اگر موثر نبود ممکن است دست به انداختن بمب بزنیم اما نه در راستا [ناو متجاوز]، بلکه درست بر روی آن.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم در خصوص اقدام ناوشکن انگلیسی در تجاوز به آب های سرزمینی روسیه گفته یقین دارد که این اقدام بدون دریافت تایید از سوی آمریکا انجام نشده است.

این دیپلمات روس روز پنجشنبه در کانال تلگرامی خود نوشت: چرا اینچنین است؟ کشتی (ناوشکن انگلیسی) همچنان به منظور آماده سازی برای تمرینات نظامی (موسوم به) نسیم دریا که تحت فرماندهی آمریکا برگزار می شود، در بخش شمال غربی دریای سیاه بود.

وی اضافه نمود: کارشناسان آمریکایی خاطرنشان می کنند که واحد عملیات های ویژه آمریکا، انگلیس و اوکراین مشغول آموزش بر روی کشتی در زمان این حادثه بودند. در چنین شرایطی، غیرممکن است که عبور مسالمت آمیز ناوشکن انگلیسی از سوی برادر بزرگتر (آمریکا) موافقت نشده باشد.

رسانه های بین المللی بعداز ظهر چهارشنبه گزارش دادند یک ناو روسیه ای برای بیرون راندن این ناو جنگی انگلیسی از آب های سرزمینی روسیه در نزدیکی شبه جزیره کریمه مجبور به شلیک اخطار شده است. از سوی دیگر یک جنگنده روسی راستا حرکت این ناو انگلیسی را بمباران کرد.

با این حال بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز پنجشنبه در دفاع از این اقدام متجاوزانه گفت از آنجا که این کشور الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسد معتقد است ناوشکن انگلیسی وارد حریم آبی روسیه نشده بود.

شبه جزیره کریمه در سال 2014 و پس از برگزاری یک همه پرسی، به خاک روسیه ملحق شد اما آمریکا و متحدانش از به رسمیت شناختن آن خودداری کرده اند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1080

به "روسیه: انگلیس و آمریکا در تلاش برای برانگیختن مناقشه در دریای سیاه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: انگلیس و آمریکا در تلاش برای برانگیختن مناقشه در دریای سیاه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید