راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

به گزارش مجله لیست پیوند، سیستم ایمنی بدن به طور کل نقش بسیار مهمی در دفاع از بدن درمقابل میکرو ارگانیسم هایی دارد که موجب بیماری می شوند. اما گاهی اوقات شکست می خورد میکروبی وارد بدن شده و باعث بیمار شدنتان می گردد. آیا مداخله در این فرایند امکان پذیر است و می توانید سیستم ایمنی بدنتان را قوی تر کنید؟ با ما همراه باشید تا راهکارهایی را برای شما ارائه دهیم.

راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن چیست؟

سیستم ایمنی یا سیستم ایمنی (Immnue system) بخشی از بدن است که وظیفه شناسایی سلول ها و مولکول های خودی را از بیگانه و از بین بردن یا بی خطر کردن آنها را برعهده دارد.

گاهی به علت تشابه آنتی ژن، سلول های خودی با غیر خودی سیستم ایمنی به سلول های خودی حمله می نماید. (بیماری های خود ایمنی)

بدن به وسیله مکانیسم دفاعی از خود در برابر ورود میکروبها دفاع می نماید. آن هم به دو صورت

دفاع غیراختصاصی

در دفاع غیراختصاصی سیستم ایمنی بدن ، در برابر اغلب میکروبها واکنش بدن یکسان هست و نمی تواند تشخیص بدهد که این میکروب برای بدن مضر هست یا مفید. بنابراین این دفاع یک دفاع عمومی در سیستم ایمنی بدن تعریف می شود.

اجزای دفاع اختصاصی در بدن شامل

پوست
لایه های شاخی سطح پوست (از جنس کراتین، مانع از نفوذ میکروب ها به داخل بدن می شوند.

علاوه بر این، چربی پوست و عرق، سطح پوست را اسیدی و از رشد میکروبها جلوگیری می نمایند. شما گاهی می توانید سلامت پوست را با چند راه حل ساده به آن بازگردانید.

آنزیم لیزوزیم
آنزیم لیزوزیم موجود در اشک، عرق و بزاق موجب تخریب دیوارهٔ سلولی باکتری ها می شود.
لایه های مخاطی
لوله گوارش با ترشح اسید معده موجب تخریب میکروبها و از راه دفع مدفوع، سبب دفع میکروبها می شود.

بعلاوه مجاری ادراری که از راه دفع ادرار سبب دفع میکروبها می شوند هم لایه های مخاطی دارند.

در مجاری تنفسی مایع مخاطی و میکروبهای به دام افتاده به یاری مژک های سلولی (با حرکت بیرونی مژک ها) این مجراها به حلق رانده شده و وبه شکل خلط به طور ارادی میتوان از بدن خارج نموده یا با بلعیدن ان به معده بازگشته شود و به وسیله شیره معده باعث تخریب میکروب می شود.

بدن به شکل طبیعی راههایی برای دفاع از خود دارد که سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند.

دفاع اختصاصی

در دفاع اختصاصی، درصورتی که عوامل بیماری زا از سد دفاع غیر اختصاصی عبور نمایند، با دفاع اختصاصی روبه رو خواهند شد.

در این مکانیسم، علاوه بر ماکروفاژها نوعی از گلبول های سفید به نام لنفوسیت ها نقش دارند که از سلول های بنیادین مغز استخوان (مغز قرمز استخوان) حاصل می شوند.

لنفوسیت ها بطور اختصاصی عمل می نمایند، یعنی یک نوع خاصی از عوامل بیگانه را شناسایی و از بین می برند.

لنفوسیت ها پس از به وجود آمدن نابالغ هستند و برای کسب ویژگی های لازم برای شناسایی و مبارزه با میکروبها، باید تکامل یابند.

بر اساس محل کسب تکامل، لنفوسیت ها را به دو دستهٔ لنفوسیت های B و لنفوسیت های T تقسیم می نمایند. لنفوسیت های B در مغز استخوان و لنفوسیت های T در تیموس تخصص یافته اند.

سیستم ایمنی بدن چه نقشی در بدن دارد؟

سیستم ایمنی بدن به طور کل نقش بسیار مهمی در دفاع از بدن درمقابل میکروارگانیسم هایی دارد که موجب بیماری می شوند.

اما گاهی اوقات شکست می خورد، میکروبی وارد بدن شده و باعث بیمار شدنتان می شود. آیا مداخله در این فرایند امکان پذیر است و می توانید سیستم ایمنی بدنتان را قوی تر کنید؟

تقویت سیستم ایمنی بدن

برای اینکه بتوانیم به بدن خود یاری کنیم، تا در مقابل هجوم میکروبها از خود دفاع کند، احتیاج است که سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم.

تقویت سیستم ایمنی بدن، در قدم اول به خود برمی شود که انتخاب نوع سیک زندگی سالم برای داشتن یک زندگی کم خطر و البته سلامتی کامل.

اما راههای وجود دارد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود از جمله:

لبخند بزنید
خنده علاوه بر روحیه، سیستم ایمنی بدن را هم تقویت می نماید. این کار سطح آنتی بادی های خون و گلبول های سفیدی را بالا می برد که وظیفه آن ها حمله به ویروس ها و باکتری ها و از بین بردن آن ها است.

به علاوه، خنده تعداد آنتی بادی های ماده مخاطی بینی و مجراهای تنفسی را افزایش می دهد که محل ورود بسیاری از میکروب ها است.

آواز بخوانید
تحقیقی در آلمان نشان داده است آواز خواندن طحال را فعال می نماید، به افزایش آنتی بادی های خون یاری می نماید و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید.

اگر علاقه ای به آواز خواندن گروهی ندارید، می توانید آهنگ های مورد علاقه تان را زیر دوش حمام بخوانید.

از روغن های سالم بهره ببرید
برخی روغن ها برای ساخت سلول ها و فراوری پروستاگلاندین ها ضروری هستند.

پروستاگلاندین ها ترکیبات هورمون مانندی هستند که به تنظیم واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت یاری می نمایند، مثل فراوری گلبول های سفید برای مقابله با میکروب های مهاجم.

با تحقیق بر روی ورزشکارانی که در رژیم غذایی آن ها روغن بسیار کمی وجود دارد معلوم شد مقدار گلبول های سفید خون آن ها به مقدار قابل توجهی کم است.بنابراین باید روغن مصرفی تان را با دقت انتخاب کنید.

به جای روغن های حیوانی اشباع شده از روغن های گیاهی اشباع نشده بهره ببرید.

چون این روغن های حیوانی توانایی گلبول های سفید در مقابله با باکتری ها را کم می نمایند.

به علاوه، باید از روغن های ترانس و روغن های مصنوعی هیدروژنه یا نیمه هیدروژنه هم پرهیز کنید.

این روغن ها سیستم ایمنی بدن را مختل می نمایند و از آن ها اغلب در تهیه مواد غذایی فرآوری شده و پخته استفاده می شود.

مصرف شیرینی و قند را کاهش دهید
تنها 10 قاشق چایخوری قند (یعنی همان مقداری که در یک قوطی نوشابه یا نوشیدنی گازدار با طعم لیموناد به وزن 340 گرم وجود دارد) توانایی گلبول های سفید را برای بی خطر کردن باکتری ها یا از بین بردن آن ها مختل می نماید.

بنابراین باید از شیرین نماینده های طبیعی بهره ببرید. بعلاوه استفاده از شیرین نماینده های مصنوعی بدون کالری ای مثل آسپارتام را محدود کنید.

امگا3 مصرف کنید
ماهی های چربی مانند ساردین، شاه ماهی و ماهی خال خالی برای ساخت سلول هایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می نمایند ضروری هستند.

به علاوه اسیدهای چربی که به آن ها امکا 3 گفته می شود، عملکرد سیستم ایمنی را تنظیم می نمایند. وقتی بدن مورد حمله قرار می گیرد، اولین واکنش آن التهاب شدید است.

اما امگا 3 فراوری ترکیبات التهاب آور را کاهش داده و در مقابل، فراوری ترکیبات ضد التهاب را افزایش می دهد. به این ترتیب امگا 3 به ترمیم بدن یاری نموده و حتی مانع از رشد سلول های سرطانی می شود.

علاوه بر این، امگا 3 با فعال کردن بخش هایی از سیستم ایمنی یاری می نماید تا بعد از به خاتمه رسیدن وظیفه گلبول های سفید، این سلول ها غیر فعال شوند.

میوه بخورید
ویتامین سی موجود در پرتقال، لیمو، لیموترش و گریپ فروت، فعالیت فاگوسیت های خون را افزایش می دهد.

فاگوسیت ها، سلول هایی هستند که باکتری ها را می بلعند و در خود هضم می نمایند.

بدن قادر نیست ویتامین سی را در خود ذخیره کند، بنابراین برای تقویت سیستم ایمنی خود هر روز باید مقداری ویتامین سی دریافت کنید.

ورزش کنید
واکنش سیستم ایمنی بدن به ورزش کردن، فراوری بیشتر سلول های خونی ای است که با حمله باکتری های متجاوز مقابله می نمایند.

هر چه بیشتر به طور منظم ورزش کنید، تغییرات بدن دوام بیشتری خواهد داشت.

تحقیقی در امریکا نشان داد کسانی که 5 یا 6 روز در هفته ورزش می نمایند، در مقایسه با کسانی که ورزش نمی نمایند، 50 درصد کمتر دچار سرماخوردگی و گلو درد می شوند.

خواب کافی داشته باشید
نکته کلیدی داشتن تعادل است. وقتی به مدت 90 دقیقه سخت ورزش می کنید، فراوری سلول های ماکروفاژ در بدن که با میکروب ها مقابله می نمایند، به طور موقت کاهش می یابد و در نتیجه خطر عفونت بالا می رود.

بنابراین همواره در برنامه ورزش کردن تان چند روزی را به ترمیم بدن اختصاص دهید تا سلامت سیستم ایمنی حفظ شود.

منبع: سایت نظارت بر خانواده

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1229

به "راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید