خطر بروز کرونای جهش یافته ایرانی در بهار، شرط بازگشت اتباع ایرانی و پرسپولیس از هند

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرنگاران : سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: میزان کشندگی ویروس جهش یافته بالاست و با رعایت دستورالعمل ها می توان از داغدار شدن هر خانواده جلوگیری کرد.

خطر بروز کرونای جهش یافته ایرانی در بهار، شرط بازگشت اتباع ایرانی و پرسپولیس از هند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امشب 4 اردیبهشت ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به آنالیز آخرین شرایط کرونا در کشور پرداخت.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه قربانیان ناشی از ویروس کرونا حتی یک مورد هم زیاد است گفت: روزانه عدد های 300 الی 400 فوتی را اعلام می کنیم یادمان باشد که همه فوت شدگان پدر، مادر و عزیزان یک خانواده هستند که تک تک این عزیزان غم بزرگی برای ما به ویژه مسئولین حوزه سلامت و همه مسئولین کشور محسوب می گردد.

او با اشاره به اینکه اگر تعداد فوتی ها را به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم خروجی همه کار ها تعیین می گردد اضافه کرد: بر اساس آنالیز هایی که در سطح کشور انجام داده ایم، به این صورت است که هر وقت میزان بار بیماری در بیمارستان ها ناشی از کووید بالا می رود خودبه خود درصد مرگ و میر نسبت به بستری بالا می رود، بحث کشندگی بیماری و گروه هدفی که این ویروس ایجاد می نماید و دیگری کیفیت مراقبت در بیمارستان ها را باید در نظر بگیریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: ویروس ووهان به این صورت رفتار می کرد که ابتدا میزان بیماران بستری بالا می رفت، در بیماران بستری شده در بیمارستان ها یک شاخص مهم وجود دارد، تعداد بیماران مثبت وقتی از یک درصدی بالاتر می رود، باید منتظر باشیم که به احتمال خیلی زیاد ظرف یک هفته تا 10 روز آینده تعداد بستری شدگان در بیمارستان بسیار بالا می رود و پس از آن 12 روز بعد آمار فوتی ها افزایش پیدا می نماید، معمولاً بین 10 تا 15 درصد بستری ها متاسفانه منجر به فوت می شوند.

وی با اشاره به اینکه ویروس انگلیسی باید جدی گرفته گردد گفت: موضوع دیگری که با آن روبرو هستیم ویروس جدید جهش یافته هندوستان است که به شدت میزان تلفات بالاتری دارد، حتی از دیگر ویروس های انگلیسی و آفریقایی شدیدتر است.

رئیسی اظهار کرد: استان هایی که در مرز شرقی قرار دارند و در همسایگی پاکستان و افغانستان هستند باید مراقبت بیشتری نمایند و شیوه نامه ها را به شدت رعایت نمایند و لذا توصیه هایی در این خصوص به استانداران داده شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه تعطیلی تا این هفته نیز ادامه پیدا می نماید، گفت: طی دو هفته گذشته آن طور که باید شیوه نامه ها رعایت نشد به همین دلیل تا خاتمه هفته تعطیلی ها تمدید شده است، از روز یکشنبه پنجم اردیبهشت 1400 در تهران لغو طرح ترافیک را تا خاتمه هفته خواهیم داشت.

وی گفت: بر اساس مصوبات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا مراسم شب های قدر و نماز عید فطر در شهر های زرد و آبی با رعایت دستورالعمل ها برگزار می گردد و در شهر های قرمز و نارنجی این مراسم ها باید در فضای باز برگزار گردد و حداکثر مدت زمان آن دو ساعت است، منع تردد از ساعت 22 تا 3 صبح در شب های قدر برداشته می گردد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: بهار فصل جهش ویروس هاست، ممکن است در آینده ویروس جهش یافته ایرانی هم داشته باشیم لذا ممکن است در هر کشوری ویروس جهش پیدا کند و اگر این جهش ویروس بر روی شاخک ها باشد قطعا خطرناک است، ویروس را به انگلیسی، آفریقایی و هندی نام گذاری می کنیم بنابراین باید بدانیم این ها همان ویروس ووهان است که بر روی آن جهش اجرا شده است.

رئیسی با اشاره به پیشنهادی برای واکسینه کردن تیم های ملی گفت: تیم های ملی در خارج از کشور بازی می نمایند و لذا تست های آن ها در اردو ها سختگیرانه انجام می گردد، در بازگشت احتیاج است که مجدداً تست از آن ها گرفته شوند، اگر اردوگاه دارند بهتر است در آنجا بمانند و خارج نشوند تا خیالمان راحت گردد، به طوری که یک پیشنهاد هم داریم تا تیم های ملی که برای مسابقه به کشور های مختلف می فرایند مورد واکسیناسیون قرار بگیرد، تیم پارالمپیک هم واکسن دریافت کردند.

وی با اشاره به اینکه مردم شنیدند که فلان ویروس 70 درصد، 90 درصد یا 40 درصد اثر بخشی دارد گفت: اثربخشی واکسن در قبال دریافت ویروس است یعنی اینکه اگر 100 نفر واکسن گرفته باشند و در معرض ویروس باشند 70 نفر آن ها به ویروس مبتلا نمی شوند و ممکن است 30 نفر دیگر ویروس به آن ها منتقل گردد لذا به خاطر اینکه واکسن دریافت نموده اند ممکن است شدت بیماری در آن ها بروز پیدا نکند.

رئیسی با اشاره به اینکه ناقلین می توانند ویروس را منتقل نمایند بیان نمود: آن ها باید حتماً از ماسک استفاده نمایند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند، ما ویروس را وارد بدن کسی نمی کنیم، ویروس به صورت کشته شده یا پروتئین و یا قسمتی از ژنوم ویروس است به طوری که خود ویروس وارد بدن کسی نمی گردد.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اضافه کرد:کرونا به وسیله واکسن وارد بدن نمی گردد ممکن است فردی واکسن را تزریق نموده باشد، ولی سطح ایمنی بالا نرفته باشد و لذا در این مرحله ممکن است از کسی کرونا گرفته باشد به طوری که یک ماه طول می کشد تا بعد از تزریق سطح ایمنی بالا برود.

وی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت تاکید می نماید که بهترین واکسن اولین واکسنی است که به دست مردم می رسد گفت: این ویروس فرصت نمی دهد و حق انتخاب نداریم، امروز در جلسه ستاد ملی رئیس جمهور تاکید کردند که سامانه ای در مورد واکسیناسیون راه اندازی گردد و ما این کار را از قبل انجام داده ایم و انشاالله در این هفته روز چهارشنبه سعی می کنیم سامانه را نهایی کنیم.

رئیسی ادامه داد: سامانه ای که طراحی نموده ایم به این صورت است که تعیین می گردد که حداقل در کدام فاز اولویت واکسن قرار گرفته ایم، افرادی که حتی واکسن زده اند اگر عارضه ای دارند می توانند در سامانه اعلام کند و نوبت بعدی واکسن مورد اطلاع رسانی قرار می گیرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: هر سامانه ای و هر لینکی که برای مردم ارسال می گردد قابل اعتماد نیست و باید اجازه بدهید که در اوایل هفته آینده سایت رسمی را اعلام کنیم سایت رسمی ما همان سایت وزارت بهداشت است، برای ثبت نام مراجعه حضوری به هیچ وجه احتیاج نیست، بیش از 80 الی 90 درصد اطلاعات به همراه کد ملی افراد در پفراینده الکترونیک موجود است.

وی با اشاره به اینکه از صبح سه شنبه وارد فاز 2 خواهیم شد اضافه کرد: اولویت های این مرحله تعیین شده است لذا سالمندان به همراه کسانی که بیماری زمینه ای دارند در اولویت هستند، در این فاز افراد سالمند حدود هفت و دو دهم میلیون نفر هستند که باید واکسینه شوند، افراد دارای بیماری زمینه ای تقریباً همین مقدار است.

رئیسی ادامه داد: فاز دو تقریباً فاز سنگینی از نظر حجم واکسیناسیون است، پیش بینی برای دریافت واکسن از خارج از کشور نمی توان کرد و لذا نمی توان بر روی آن حساب باز کرد.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه تعطیلی کامل کشور مستلزم حمایت است گفت: در خارج از کشور ماهی هزار دلار حمایت می نمایند، در کشور ما کسبه در این مدت بیشترین همراهی را کردند، ولی بضاعت کشور را باید در نظر بگیریم، کسانی که موافق تعطیلی کامل هستند باید بدانند که این مسئله مستلزم این است که باید اصناف و مشاغل مورد حمایت و تامین قرار بگیرند و به همین دلیل در محدوده شهر های قرمز شاید حدود 60 الی 70 درصد اصناف و مشاغل به فعالیت هایشان ادامه می دهند لذا باید نگاه حمایتی داشته باشیم و واقعیت ها را لحاظ کنیم.

وی اظهار کرد: در پی شیوع نوع هندی کرونا، شرط ورود مسافران از هندوستان و پاکستان به ایران تعیین شده است لذا کسانی که اتباع هندی و پاکستانی هستند می توانند از کشور خارج شوند لذا ممنوعیتی برای خروج وجود ندارد، اما اتباع ایرانی که در کشور هندوستان و پاکستان هستند باید بدانند که پرواز به وسیله هوایی وجود ندارد، اما با هماهنگی که میان وزارت خارجه ایران و سایر کشور ها وجود دارد باید دو شرط اعمال گردد.

وی اضافه کرد: ابتدا باید تست کشور مبدا منفی باشد و پس از آن در داخل کشور هم باید تست منفی باشد، اما با این وجود 14 روز با هزینه خودشان باید قرنطینه باشند بنابراین کسانی که می خواهند وارد ایران به صورت محدود شوند باید تست منفی هر دو طرف را داشته باشند و هزینه 14 روز قرنطینه با خودشان است.

رئیسی با اشاره به اینکه ویروس های تنفسی هیچ حد و مرزی نمی شناسند اضافه کرد: نمی توان جلوی ویروس تنفسی را گرفت، جهان به دنبال به تاخیر انداختن ابتلا است، این بزرگترین کاری است که باید در پیش بگیریم، یک جهش معمولاً دو تا سه ماه طول می کشد تا بخواهد جایگزین دیگری گردد، شهریور ماه سال گذشته در انگلیس ویروس انگلیسی پیدا شد و سه ماه بعد ویروس در کل انگلیس فراگیر شد، باید به گونه ای عمل کنیم که شیوع ویروس را به تاخیر بیندازیم، تاخیر 3 یا 4 ماهه خیلی به نفع ماست تا بتوانیم واکسیناسیون را به اندازه کافی انجام دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ویروس جهش یافته بسیار خطرناک است بیان کرد: اگر نمودار هایی که در سطح کشور وجود دارد را مرور کنیم، زمانی بود که همه جای کشور به مدت 18 هفته در یک شرایط باثبات به سر می بردند، اما الان همه استان ها همزمان درگیر بیماری هستند و توان حوزه سلامت حدی دارد.

رئیسی گفت: بیش از یکسال از ویروس گذشته است، چرخش ویروس در بدن انواع قومیت ها، ژنتیک ها و نژاد های مختلف می تواند سبب ایجاد جهش های عجیب و غریب گردد، ویروس جهش یافته هندی به نظر می رسد ترکیبی از جهش یافته ویروس انگلیسی و برزیلی باشد و به مراتب قدرت کشندگی بسیار بالایی دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1006

به "خطر بروز کرونای جهش یافته ایرانی در بهار، شرط بازگشت اتباع ایرانی و پرسپولیس از هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر بروز کرونای جهش یافته ایرانی در بهار، شرط بازگشت اتباع ایرانی و پرسپولیس از هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید