خبرنگاران اختتامیه مجازی، آخرین ایستگاه دوسالانه شعر کردی منال

به گزارش مجله لیست پیوند، ایلام - خبرنگاران - اختتامیه چهارمین دو سالانه شعر کردی کودک با عنوان منال ایلام شامگاه پنجشنبه بصورت مجازی برگزار گشت و برگزیدگان این رویداد فرهنگی مورد تجلیل قرار گرفتند.

خبرنگاران اختتامیه مجازی، آخرین ایستگاه دوسالانه شعر کردی منال

به گزارش خبرنگاران، اختتامیه این جشنواره بصورت مجازی از طریق پخش زنده اینستاگرام با قرایت پیام معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار ایلام و با حضور سارا فلاحی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام، چهارمین دوره این برنامه با استقبال شعرای کرد منطقه غرب کشور روبرو بطوریکه در مجموع 506 قطعه شعر از 126 شاعر با گویش های مختلف زبان کردی از 126 شاعر به این جشنواره ارسال شده است.

عمران خودآموز اظهار کرد: این آثار از شاعران استان های غربی کشور شامل آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، خوزستان و ایلام ارسال شده است.

وی با بیان اینکه بنا به محدودیت های ناشی از شیوع کرونا برگزاری اختتامیه این جشنواره بصورت مجازی برگزار شد، اضافه نمود: آثار ارسالی شامل شعر کودک کردی از بزرگسالان و نوجوانان، طراحی پوستر و همچنین کلیپ تصویری شعرخوانی بچه ها بوده که به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

وی یادآور شد: پس از انتشار فراخوان، استقبال چشمگیر و گسترده ای از سوی خانواده ها در بخش شعرخوانی بچه ها انجام شد به طوری که از تمام مناطق و با گویش های متنوع زبان کردی کلیپ های شعرخوانی ارسال شده است.

خودآموز، حمایت از زبان مادری به عنوان ابزار قدرتمند حفظ و انتقال میراث ارزشمند فرهنگ ملی و تقویت ریشه های آن در میان خانواده ها و فرزندان استان ایلام و سایر مناطق فرهنگی را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

به گفته وی، این جشنواره با مشارکت انجمن شعر و ادب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ایوان و حمایت اداره کل فرهنگ و اشاد اسلامی استان ایلام به منظور کشف و معرفی استعدادهای نو در حوزه شعر کردی کودک و ایجاد انگیزه در شاعران کردی سرا برای خلق آثار ادبی فاخر در این حوزه و پاس داشت و تقویت زبان مادری برگزار شد.

بیانیه هیات داوران چهارمین دوسالانه شعر کردی منال ایلام

بیانیه هیات داوران چهارمین دوسالانه شعر کردی منال ایلام منتشر شد.

به گزارش خبرنگاران، متن بیانیه به شرح ذیل است:

بی تردید شعر کودک یکی از بنیادی ترین سویه های ادبیات، محمل شکوفایی هرچه بیشتر بچه ها، و حافظ مشعل فروزان زبان مادری برای نسل های تازه تر است.

خوشحالیم که چهارمین دوره جشنواره شعر کوردی منال با میزبانی انجمن شعر و ادب ایوان و حمایت دلسوزانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به ایستگاه پایانی خود رسیده است.

در این دوره از جشنواره 506 قطعه شعر از 126 شاعر گرامی با گویش های مختلف زبان کوردی، بدون ذکر نام و با کدگذاری در چرخه داوری قرار گرفت و از میان این آثار، 10 شاعر به عنوان برگزیده، و 10 شاعر دیگر نیز به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شد.

خوشبختانه در این دوره علاوه بر رشد کمی آثار، شاهد رشد کیفی آن نیز به ویژه در گویش های جنوبی زبان کوردی بودیم، امری که امیدواریم در دوره های بعد نیز تکرار شود.

در خصوص کلیپ های شعرخوانی بچه ها، به پیشنهاد هیات داوران که ایجاد رقابت میان بچه ها عزیز و اکتفا به چند اثر، در میان انبوه آثار خوب آنها را امری مناسب نمی دانست، در این بخش با موافقت شورای محترم سیاست گذاری جشنواره از همه 277 کودک شرکت کننده با اهدا کتاب و لوح یادبود، تقدیر خواهد شد.

همچنین به پیشنهاد هیات داوران و موافقت شورای سیاست گذاری جشنواره، در بخش شاعران نوجوان نیز، بدون رقابت، از همه 22 شاعر شرکت کننده با اهدای لوح یادبود و هدیه نقدی تجلیل می شود.

در بخش طراحی پوستر نیز یک اثر به عنوان برگزیده انتخاب شد.

جشنواره دوسالانه شعر کردی منال از سال 92 در ایلام کلید خورده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 551

به "خبرنگاران اختتامیه مجازی، آخرین ایستگاه دوسالانه شعر کردی منال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اختتامیه مجازی، آخرین ایستگاه دوسالانه شعر کردی منال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید