تشریح جزئیات ارائه بسته معیشتی به اقشار فاقد درآمد ثابت و بیمه

به گزارش مجله لیست پیوند، سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا گفت: طرح حمایت معیشتی کرونا که به ازای هر خانوار 100 هزار تومان است به خانوار های فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه نیستند و از نظر درآمدی و شاخص های بانکی در شرایط پایین تری نسبت به دیگران هستند، تعلق می گیرد.

تشریح جزئیات ارائه بسته معیشتی به اقشار فاقد درآمد ثابت و بیمه

به گزارش گروه مالی خبرنگاران از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با شیوع بیماری کرونا دولت حمایت های مختلفی از مشاغل و کسب و کار ها انجام داد. یک مورد حمایت، وام یک میلیون تومانی بود که به تمامی یارانه بگیران در ابتدای امسال پرداخت شد یا به کسب و کار های آسیب دیده از کرونا تسهیلات پرداخت شد و آخرین مورد نیز پرداخت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی و یکصد هزار تومان به خانوار فاقد درآمد ثابت و بدون بیمه است.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا در لایو اینستاگرامی در پاسخ به فرآیند پرداخت این حمایت های معیشتی گفت: با توجه به اینکه در دوره های قبل از کارمند و بازنشسته حمایت می شد، اما افراد فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه هم نبودند باقی مانده بودند. تصمیم بر این شد حمایت های اخیر را بر روی گروهی که فاقد درآمد ثابت و بیمه هستند و از نظر درآمدی و شاخص های بانکی در شرایط پایین تری نسبت به دیگران قرار دارند متمرکز کنیم.

شناسایی 34 میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت و بیمه

حسین میرزایی با بیان اینکه طی تفاهم اجرا شده با سازمان برنامه و بودجه، شناسایی 34 میلیون مشمول این طرح به وزارت تعاون به عنوان متولی شناسایی و وُسع سنجی مالی خانوار های ایرانی، ابلاغ شد.

وی تاکید کرد: دقت شود که وزارت تعاون تنها متولی شناسایی و در تعیین تعداد مشمولان و نیز تعیین مبلغ و زمان پرداخت به هیچ وجه صاحب نظر نیست و این امور تماما در سازمان برنامه و بودجه به انجام می رسد؛ بنابراین شاخص ها را طوری تنظیم کردیم که بتوانیم 34 میلیون مشمول این طرح را شناسایی کنیم و این افراد شامل افراد حقوق بگیر و بیمه پرداز نمی شد.

سخنگوی حمایت معیشتی درباره ویژگی مشمولان این طرح گفت: نخستین ملاک این بود که هیچ یک از اعضای خانوارحقوق ماهیانه دریافت نکنند بنابراین کارکنان بخش دولتی، نیمه دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می شوند، در زمره این گروه نیستند.

وی افزود: همچنین خانوار هایی که هیچ یک از اعضای آن ها بیمه پرداز نباشند و بر اساس بررسی شاخص های بانکی اعضای خانوار توسط بانک مرکزی، در زمره دهک های پایین هستند و پیش از این در گروه مشمولان طرح حمایت معیشتی بودند، مشمول این طرح هستند.

میرزایی یکی از دلایل اصلی حجم بالای اعتراضات حمایتی معیشتی کرونا را حذف نیمی از معیشت بگیران دانست و گفت: این امر به دلیل محدودیت منابع مالی بود که توسط سازمان برنامه و بودجه به ما ابلاغ شد. قطعا همه قوا از جمله دولت و مجلس در تلاشند که از بیشترین تعداد افراد و خانوار هایی که از کرونا آسیب دیده اند حمایت بعمل آورند. اما نمی شود محدودیت های بودجه ای رانادیده گرفت.

وی توضیح داد: مردم بدانند که این 34 میلیون نفر فاقد درآمد ثابت و بیمه هستند و از نظر بانکی شرایط ضعیف تری نسبت به آن ها دارند؛ با دقت و ملاحظه بسیار زیاد هم این شناسایی اجرا شده است تا اجحافی رخ ندهد؛ و از این 34 میلیون نفر، هشت میلیون و 900 هزار و 731 نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی هستند و مابقی افرادی بودند که در آزمون وسع توسط وزارت تعاون شناسایی شدند.

رصد مداوم شرایط خانوار ها

سخنگوی حمایت معیشتی کرونا گفت: ما شرایط افراد را از نظر شاخص های مختلف مرتب رصد می کنیم و از 60 منبع داده ای به طور مستمر داده ها را دریافت می کنیم. اما تحلیل داده ها به ما نشان داد افراد فاقد درآمد ثابت، بیشترین آسیب را از شیوع بیماری کرونا دیده اند.

وی تاکید کرد: افرادی که ازدواج کرده اند، با مراجعه به پلیس بعلاوه 10 ساختار خانوار خود را جدا کنند؛ چرا که ما مجموع درآمدها، دارایی ها و هزینه های اعضای خانوار را بررسی می کنیم؛ و مبنای ما ساختار رسمی و حقوقی خانواده در سازمان هدفمندی است.

امکان اعتراض وجود ندارد

میرزایی با تاکید براینکه امکان اعتراض برای دریافت حمایت معیشتی کرونا وجود ندارد، افزود: امکان دارد فردی هم حقوق بگیر باشد، اما زندگی مطلوبی نداشته باشد یا به طور مثال مبلغ زیادی در ماه بابت اجاره بپردازد. ما نمیتوانیم نحوه هزینه کرد هایی که جایی ثبت نمی شوند را بررسی کنیم. آنچه در اطلاعات ثبتی می بینیم، این است که فرد دارای درآمد و بیمه است.

وی افزود: چنانچه سازمان برنامه و بودجه لیست بیشتری بخواهد خودمان افراد دارای اولویت و آسیب دیده را شناسایی می کنیم، چون اطلاعات بانکی بانک مرکزی خطاپذیر نیست.

میرزایی به برخی اعتراض ها نسبت به مشمول نبودن به دریافت حمایت کرونایی گفت: برای نمونه خانم بازنشسته 65 ساله ای داشتیم که می گفت باید یارانه معیشتی بگیرم، اما بررسی کردیم که دخترش مدیر بازرگانی یک شرکت بود با گردش مالی 3.5 میلیاردی! علی القاعده دختر این فرد که زیرمجموعه مادرش است، موجب حذف مادرش از لیست مشمولان طرح حمایت معیشتی شده است و بالتبع از دریافت طرح حمایت معیشتی کرونا محروم شده است.

دخل و خرج دست سازمان برنامه است

وی اظهارداشت اگر ظرفیتی ایجاد شود ما توان این را داریم که اعتراضات مردم را دریافت و بررسی کنیم، اما دخل و خرج دست ما نیست و دست سازمان برنامه است. افرادی را داریم که از سال گذشته تا کنون شرایط مالی شان تنزل داشته و باید معیشتی (یارانه بنزین) بگیرند که ما هم آن را قبول داریم، اما متضمن آن است که منابعش وجود داشته باشد. اگر شناسایی و تایید کنیم و از آن سو حمایتی صورت نگیرد، بنابراین هیچ اتفاقی نمی افتد.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه درباره کارگران ساختمانی و رانندگان تاکسی درون و برون شهری و اینترنتی گفت: ما به مسائل مردم واقف هستیم. این که فردی بگوید به این یارانه حمایتی نیاز دارد صحیح است و می پذیریم. اما موضوع دوم این است که ما مجبور شدیم گروهی را مشمول نکنیم و باید اولویت بندی می کردیم.

وی توضیح داد: در گروه بیمه شدگان خویش فرما یک استثنا داشتیم و مربوط به افرادی بود که معیشت بگیر بودند، درآمد ثابت نداشتند، دهک 9 و 10 درآمدی نبودند و مجموع حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و 910 هزار تومان بود. این ها تعداد کمی بودند که تلاش کردیم از آن ها حمایت کنیم؛ از آن سو بازنشستگانی داشتیم که حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و 910 هزار توان بود و گروه اندکی بودند که آن ها هم مشمول شدند، اما امکان مشمول شدن بیمه شدگان کارگران ساختمانی و ... را نداشتیم.

به گفته میرزایی زمان دقیق واریز بعدی را سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 791

به "تشریح جزئیات ارائه بسته معیشتی به اقشار فاقد درآمد ثابت و بیمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح جزئیات ارائه بسته معیشتی به اقشار فاقد درآمد ثابت و بیمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید