بورس در این هفته چه شد؟ ، ارزش معاملات باز هم کاهش یافت

به گزارش مجله لیست پیوند، به گزارش خبرنگاران، در سرانجام معاملات بورس در اولین هفته شهریورماه، شاخص کل با افتی 2.2 درصدی نسبت به هفته گذشته روبرو شد تا سومین هفته افت بورس به ثبت برسد. این در حالی بود که در دو روز سرانجامی هفته شاخص کل بیش از 100 هزار واحد رشد داشت و اگر فرایند صعودی آهر هفته نبود، بورس از نظر عملکرد منفی رکوردی جدید را به ثبت می رساند.

بورس در این هفته چه شد؟ ، ارزش معاملات باز هم کاهش یافت

حمایت حقوقی ها و ورود حقیقی ها

در روز دوشنبه شاخص کل در حالی به پایین ترین سطح خود در یک ماه اخیر رسیده بود، که از دو هفته پیش نگرانی ها در مورد تداوم فرایند نزولی بورس موجب خروج بسیاری از معامله گران از بازار سهام شده بود. در این هفته به جز دو روز خاتمهی شاهد خروج پول حقیقی ها از بورس بودیم ولی حمایت روز دوشنبه کدهای حقوقی که به صورت هماهنگ انجام شد منجر به این شد که از روز سه شنبه کدهای حقیقی مجددا وارد فرایند معاملات شوند به طوری که روز چهارشنبه حقیقی ها بیش از 90 درصد کل خریدها را انجام دهند و رکورد جدیدی را در این زمینه به ثبت برسانند.

ادامه فرایند نزولی ارزش معاملات

در خاتمه معاملات این هفته در مجموع حدود 58 هزار میلیارد تومان معامله در بورس انجام شد که معادل ارزش معاملات روزانه 11 هزار و 581 میلیارد تومان بود. رقمی که در مقایسه با هفته گذشته 4 درصد کمتر بود. این سومین هفته متوالی بود که میانگین ارزش معاملات کاهش پیدا می نماید. با این حساب از نظر ارزش معاملات هفتگی، اولین هفته شهریور کمترین میزان معاملات را از ابتدای تابستان به نام خود ثبت کرد.

هفته بدون عرضه اولیه و پذیره نویسی پالایشی یکم

در این هفته هیچ عرضه اولیه ای در بازار سهام انجام نشد تا پس از چند هفته متوالی این هفته هیچ نماد جدیدی وارد بورس نشود. یکی از مهمترین دلایل این اتفاق، شروع پذیره نویسی دومین صندوق قابل معامله بورسی دولتی با نماد پالایشی یکم بود. این ETF که با نام دارا دوم در میان معامله گران جا افتاده بود از روز چهارشنبه قابل پذیره نویسی شد. سقف پذیره نویسی افراد در دارا یکم و پالایشی یکم 5 میلیون تومان است. بدین ترتیب افرادی که در دارا یکم پذیره نویسی نموده بودند تنها 3 میلیون تومان از این صندوق را می توانند سفارش دهند.

در این هفته شاهد فرایند بهبود معاملات و ثبت سفارش ها بودیم که دلیل اصلی آن افزایش ظرفیت هسته معاملاتی بود. موضوعی که یکی دیگر از اتفاقات مثبت این هفته بازار سهام بود. با توجه به خاتمه فرایند نزولی شاخص کل در این هفته، انتظار می رود از هفته بعد بورس مجددا عملکرد هفتگی مثبتی را از خود به جای بگذارد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 575

به "بورس در این هفته چه شد؟ ، ارزش معاملات باز هم کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس در این هفته چه شد؟ ، ارزش معاملات باز هم کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید