افزایش ظرفیت فراوری برق نیروگاه حرارتی تبریز

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیرعامل شرکت مدیریت فراوری برق آذربایجان شرقی از شروع تعمیرات اساسی واحدهای دو نیروگاه حرارتی تبریز اطلاع داد و گفت: این واحد که با افت فراوری به 280 مگاوات روبرو شده بود، از دو ماه پیش در دست تعمیر قرار گرفته و پس از اتمام تعمیرات به ظرفیت فراوری 350 مگاوات خواهد رسید.

افزایش ظرفیت فراوری برق نیروگاه حرارتی تبریز

سیدمحسن موسوی در گفت وگو با خبرنگاران، اضافه نمود: مالک این نیروگاه نزدیک به 150 میلیارد تومان اعتبار برای تعمیر این واحد اختصاص داده و کار تعمیرات نیز به دست پرسنل شرکت انجام می گیرد.

وی اظهار کرد: نیروگاه های حرارتی بخار معمولا پس از فعالیت 40 الی 50 هزار ساعته از مدار خارج شده و وارد مرحله تعمیرات اساسی توربین می شوند.

وی با بیان این که این تعمیرات به مدت 90 الی 100 روز طول می کشد، اضافه نمود: سایر بخش های نیروگاهی نیز در صورت احتیاج به سرویس دهی، از این فرصت استفاده نموده و تحت تعمیر قرار می گیرند.

موسوی با بیان این که یک واحد نیروگاه سهند بناب نیز در دست تعمیرات اساسی است، ادامه داد: واحد یک نیروگاه حرارتی تبریز که در اوایل امسال با افت فراوری به 280 مگاوات روبرو بود، پس از تعمیرات اساسی به بهره برداری رسیده و در این راستا فراوری برق این واحد به ظرفیت اسمی خود یعنی 350 مگاوات ارتقا یافته است.

وی با بیان این که این تعمیرات به صورت برنامه سالانه به وسیله شرکت دیسپاچینگ انجام می گیرد، ادامه داد: در زمان تعمیرات واحدها، خلا تامین انرژی از سوی سایر نیروگاه ها پوشش داده می گردد تا با خاموشی روبرو نشویم.

وی در مورد شرایط تکنولوژی نیروگاه های استان نیز گفت: نیروگاه های حرارتی بخار و سیکل رنکین تبریز و سهند با آخرین تکنولوژی ها در حال فعالیت هستند. البته معمولا افزایش کیفیت تکنولوژی در حوزه نیروگاه های سیکل رنکین در دنیا چندان وجود نداشته و با این حال دو نیروگاه تبریز و سهند جزو برترین نیروگاه های دنیا هستند.

مدیرعامل شرکت مدیریت فراوری برق آذربایجان شرقی در مورد نیروگاه های سطح استان، تشریح کرد: نیروگاه تبریز دارای دو واحد بخار 350 مگاواتی، سهند بناب دارای دو واحد 325 مگاواتی و صوفیان دارای چهار واحد گازی 25 مگاواتی بوده و نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی هریس که برای بخش خصوصی است نیز در دست تکمیل و به اندازه 100 مگاوات نیز نیروگاه پراکنده بخش خصوصی در استان وجود دارد.

وی در مورد اقدامات این شرکت برای عدم خاموشی ها در پیک سال آینده، گفت: تنها راه چاره برای شرکت ما، نگهداشتن نیروگاه ها در فراوری توان اسمی آن ها است. فراوری نیروگاه ها ممکن است بنا به دلایل و مسائل فنی کاهش یابد اما با انجام تعمیرات اساسی و سرمایه گذاری می توان این موانع را از بین برد.

وی اظهار داشت: در سال آینده نسبت به امسال در تبریز حداقل به اندازه 70 الی 80 مگاوات افزایش فراوری برق خواهیم داشت.

موسوی تاکید نمود: همکاران ما در کوشش برای رساندن نیروگاه ها به حداکثر فراوری هستند، در این راستا از تمامی مردم عزیز خواهشمندیم در مصرف نعمت برق که با زحمت فراوری می گردد نهایت دقت و صرفه جویی و مصرف بهینه را لحاظ نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1332

به "افزایش ظرفیت فراوری برق نیروگاه حرارتی تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ظرفیت فراوری برق نیروگاه حرارتی تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید