اعلام آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای ایجاد فضای نخبگانی در کشور

به گزارش مجله لیست پیوند، به گزارش خبرنگاران به نقل از بنیاد ملی نخبگان، ناصر باقری مقدم با تاکید بر لزوم گفتمان سازی نخبگانی در کشور، گفت: مهمترین چیزی که در جریان تحولی کشور باید رخ دهد تبدیل آن به یک گفتمان است که اگر این مهم رخ دهد، جریان علمی، فکری، هنری و فرهنگی می تواند در مناسبات و تار و پود جامعه اثرگذار باشد.

اعلام آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای ایجاد فضای نخبگانی در کشور

وی با بیان اینکه هدف اولیه و به ذات بنیاد ملی نخبگان ایجاد گفتمان نخبگانی در کشور است، اضافه کرد: این هدف ذیل الگوسازی از مفاخر بومی محقق می گردد؛ یعنی اگر بخواهیم مدیریت تحولات کشور در اختیار نخبگان قرار بگیرد بایستی پیشتر گفتمان نخبگانی را در کشور ایجاد کنیم.

باقری مقدم ادامه داد: در اخلاق، منش و فرهنگ اسلامی فی ذاته تکریم از مفاخر امری قابل تقدیر است اما برای گفتمان سازی حتماً باید الگوسازی نیز صورت بگیرد تا ضمن ایجاد فضای نخبگانی، نخبه و موثر بودن در جهت توسعه و تعالی کشور و بعلاوه علم اندوزی و خدمت به جامعه بومی، به مهمترین هدف مستعدان برتر تبدیل گردد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به کوشش های این بنیاد و دیگر نهادها و سازمان ها در ایجاد فضای نخبگانی، ادامه داد: گرچه موفقیت های خوبی در این حوزه حاصل شده اما باید گفت همچنان فضای نخبگانی در کشور حاکم نیست. یکی از برترین دلایل برای اثبات این ادعا، میل وافر مستعدان دانش آموزی به تحصیل در رشته های پزشکی و بی میلی به ادامه تحصیل در رشته های علوم پایه و علوم انسانی است حال اینکه آینده ایران اسلامی به برطرف مسائل و چالش های موجود در این علوم وابسته است و امروز کشور به شدت نیازمند حضور مستعدان در این حوزه هاست.

باقری مقدم با اشاره به لزوم شناساندن مفاخر بومی به جامعه، گفت: کماکان گسستی عمیقی بین نسل حاضر و محتوای فراوری شده در حوزه نخبگان وجود دارد؛ به این معنا که برنامه ها و عملکرد مسئولان در ایجاد فضای نخبگی همگن و منطبق با فضای مستعدان برتر نیست. به همین علت باید در حوزه تکریم و الگوسازی گام های جدی برداشت و از ابزارهای موجود و از تمام ظرفیت موجود به صورت بهینه برای معرفی و شناساندن مفاخر بومی استفاده کرد که خوشبختانه بخشی از این مهم در قالب همکاری با رادیو ایران محقق شده است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید نمود: این قبیل اقدامات باید در صدا و سیما به صورت گسترده انجام گردد و با فراوری برنامه های متنوع، فضای رسانه ای کشور را به سمت نهادینه کردن گفتمان نخبگانی سوق داد. الگوسازی از نخبگان و مفاخر و شناساندن اقدامات و خدمات آنان در جهت توسعه کشور، حتی می تواند در کاهش مهاجرت نخبگانی نیز اثرگذاری کم بدیل داشته باشد.

وی گفت: خوشبختانه در ایران تراکم بالایی از نخبگان وجود دارد و این یک موهبت بزرگ خدادادی است. به همین علت بنیاد ملی نخبگان آماده است در زمینه الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور با همه هنرمندان و اصحاب رسانه همکاری کند تا این مهم با استفاده از ابزار روز و بکارگیری خلاقیت محقق گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 شهریور 1401 بروزرسانی: 8 شهریور 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1507

به "اعلام آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای ایجاد فضای نخبگانی در کشور" امتیاز دهید

1 کاربر به "اعلام آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای ایجاد فضای نخبگانی در کشور" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای ایجاد فضای نخبگانی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید