استفاده از پستانک چه معایب و مزایایی دارد؟

به گزارش مجله لیست پیوند، در این مقاله معایب و مزایای استفاده از پستانک برای نوزاد و روش صحیح استفاده از پستانک بیان شده است.

استفاده از پستانک چه معایب و مزایایی دارد؟
نوزادان از همان بدو تولد با رفلکس مکیدن متولد می شوند. بدون این رفلکس آن ها قادر به مکیدن نبوده و نمی توانند تغذیه نمایند. ما باید به نوزاد اجازه دهیم تا احتیاج خود به مکیدن را ارضا کند. بعضی از نوزادان بیشتر از دیگران به مکیدن علاقه دارند. گاهی دیده می گردد کودکی در دوران نوزادی دوست دارد در تمام مدت چیزی بمکد و این ارتباطی به گرسنه بودن یا نبودن او ندارد. در خصوص مکیدن پستانک هیچ مسئله ای وجود ندارد. البته بعضی از نوزادان در روز های اول به آسانی پستانک را به دهان نمی گیرند.

زمانی که نوزاد هنوز خیلی کوچک است باید پستانک های او را دقیقاً با همان روشی که شیشه ها و سر شیشه های او را ضد عفونی می کنید استریل نمایید. زمانی که کودک از شیر گرفته می گردد و استفاده از انگشتان خود را برای خوردن غذا شروع می نماید استریل کردن پستانک نوزاد کاری بی فایده خواهد بود. فقط کافیست آن ها را به خوبی شسته و آب بکشید. بهتر است پستانک نوزاد چند عدد باشد تا در صورت کثیف شدن یا خراب شدن فوراً یکی دیگر را جایگزین کنید.

فواید استفاده از پستانک برای نوزاداستفاده از پستانک برای نوزاد باعث جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد می گردد. این مورد هنگامی که نوزاد در خواب است، موثرتر است.

باعث ایجاد آرامش و ارضای میل مکیدن نوزاد می گردد.

عادت مکیدن پستانک را بهتر از عادت مکیدن انگشت می توان از نوزاد گرفت.

مکیدن پستانک باعث می گردد که نوزاد در هنگام دردهای کولیکی درد را بهتر تحمل کند.

معایب پستانک نوزاداستفاده از پستانک، ممکن است باعث عفونت گوش نوزادان گردد.

در صورتی که پستانک را زود به نوزاد دهید، ممکن است با شیر خوردن او تداخل پیدا کند و در گرفتن سینه مادر، شیشه شیر و پستانک سر در گم گردد. پس بهتر است پستانک را بعد از یک ماهگی به نوزاد دهید.

در زمانی که نوزاد گرسنه است نباید پستانک بمکد زیرا ممکن است مانع خوردن شیر کافی به وسیله نوزاد گردد.

قوانین استفاده از پستانک نوزاد

برای خرید پستانک، پستانکی انتخاب کنید که بر روی بدنه آن سوراخ هایی ایجاد شده باشد.

از شیرین نمودن پستانک نوزاد به یاری قند و یا عسل پرهیز نمایید.

پستانک را هر روز استریل کنید و بهتر است برای نوزادان زیر شش ماه پستانک هر روز جوشیده گردد.

از زنجیر نمودن پستانک در دور گردن نوزاد خودداری کنید زیرا احتمال خفگی نوزاد وجود دارد.

بهتر است پستانک ارتودنتیک خریداری کنید زیرا این پستانک به طور خاصی طراحی شده است که با سیستم دندانی نوزاد تداخل کمتری دارد.

بهتر است زمانی که نوزاد به خواب می رود پستانک را از دهان او خارج کنید زیرا تمایل او به خوردن پستانک کم می گردد.

در صورتی که می خواهید پستانک را از کودک خود بگیرید این کار را در چندین مرحله و به آرامی انجام دهید. بهتر است با کودک در خصوص مضرات خوردن پستانک صحبت کنید.

بهتر است ساعت خوردن پستانک را محدود کنید؛ به عنوان مثال خوردن پستانک باید فقط در اتاق خواب کودک انجام گیرد یا می توانید قسمتی از سر پلاستیک پستانک را با قیچی ببرید و هر روز این میزان را بیشتر کنید.

آیا مکیدن دست بهتر است یا پستانک؟بعضی از مادران، پستانک را از کودک خود می گیرند و به جای آن کودک را تشویق به مکیدن انگشت شست می نمایند که این عادت بسیار بدتر از خوردن پستانک است.

مکیدن پستانک برای نوزاد بسیار آرام بخش است ولی خوردن پستانک عوارضی برای دندان و فک نوزاد در پی دارد. پستانک های معمولی اگر در طولانی مدت استفاده گردد باعث بیرون آمدن فک و دندان های بالا و داخل رفتن فک و دندان های پایین نوزاد می گردد. در صورتی که نوزاد شما از پستانک استفاده می نماید و چنین ناهنجاری هایی در صورت او مشاهده می کنید، پستانک را از کودک بگیرید. بعد از اینکه دندان های شیری نوزاد بیفتد امکان اصلاح وجود دارد ولی اگر طولانی مدت گردد باعث ایجاد تغییرات شدید خواهد شد و با رویش دندان های دائمی تغییرات به وجود آمده به جای مانده و احتیاج به ارتودنسی پیدا می نماید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1227

به "استفاده از پستانک چه معایب و مزایایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از پستانک چه معایب و مزایایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید