کشف یک عامل کلیدی نو در ابتلا به آلزایمر

به گزارش مجله لیست پیوند، گروهی از محققان پیروز به شناسایی ارتباطی میان روش سلول ها در فراوری انرژی برای مغز و ژن های جهش یافته موجود در بیماری آلزایمر پیدا نموده اند که می تواند به شناخت دقیق تر این بیماری و پیشگیری از یاری شایانی بکند.

کشف یک عامل کلیدی نو در ابتلا به آلزایمر

به گزارش خبرنگاران، کشف منتشر شده در نشریه Disease Models and Mechanisms باعث آنالیز بیشتر این پیوند به عنوان عامل اصلی و اولیه بیماری آلزایمر در انسان شده است. در این مطالعه، محققان مغز گورخرماهی بالغ را با جهش های ژنی مرتبط با آغاز زودرس بیماری آلزایمر تجزیه و تحلیل کردند. گورخرماهی به این علت برای این مطالعه انتخاب شد که آن ها خانواده های بسیار بزرگی فراوری می نمایند که تشخیص اثرات ظریف ژنی را آسان تر می نماید.

این تیم برای مطالعه خود از فناوری پیشرفته ژنتیک و تجزیه و تحلیل ریاضی برای مقایسه فعالیت ژنی و تشخیص تفاوت های ظریف بین ماهی های معمولی و ماهی های دارای جهش استفاده کردند. در حالی که محققان دریافتند جهش های مختلف، در ژن های مختلف تأثیرات متفاوتی بر عملکرد سلول های مغزی دارند، آن ها بعلاوه دریافتند جهش های بیماری آلزایمر بر یک عملکرد مشترک سلولی بسیار مهم نیز تأثیر می گذارد و آن استفاده از اکسیژن در درون سلول ها برای فراوری انرژی است.

دکتر Karissa Barthelson از آزمایشگاه ژنتیک بیماری آلزایمر دانشگاه آدلاید گفت: این دستاورد بسیار جالب است، زیرا می دانیم زمانی که بیماری آلزایمر در نهایت ایجاد می گردد، مغز افراد به شدت در فراوری انرژی دچار کمبود می گردد. زمانی که متوجه این ارتباط مشترک شدیم، تحقیقات خود را یک قدم جلوتر بردیم و داده های گروه تحقیقاتی دیگری را که ژن مهم بیماری آلزایمر را در موش ها مطالعه نموده بود، دوباره تجزیه و تحلیل کردیم. ما می توانیم اثر مشابهی را در اینجا ببینیم، و این اطمینان ما را تقویت می نماید که یک عامل اساسی و اولیه بیماری آلزایمر را در انسان پیدا نموده ایم.

مغز ها از انواع مختلفی از سلول ها تشکیل شده است که راه های پیچیده ای برای فراوری و به اشتراک گذاری انرژی دارند. گروه تحقیقاتی آدلاید اکنون می خواهد آنالیز کند که چگونه جهش های بیماری آلزایمر بر انواع مختلف سلول ها تأثیر می گذارد. یافتن این عامل مشترک و اولیه مهم که باعث ایجاد بیماری آلزایمر می گردد، بسیار رضایت بخش است. محققان می گویند که هزینه های بیماری آلزایمر برای جامعه بسیار زیاد است و این هزینه ها نه تنها در مراقبت بلکه در روابط از دست رفته با عزیزان نیز قابل توجه است.

دکتر بارتلسون گفت: فراوری انرژی اساسی ترین فعالیت سلولی است که از تمام عملکرد های دیگر، به ویژه در اندام های بسیار فعال مانند مغز پشتیبانی می نماید. اگر بتوانیم به صورت دقیق درک کنیم که مصرف اکسیژن و فراوری انرژی چه مسئله ای ایجاد می نماید، ممکن است راه هایی برای توقف بیماری قبل از آغاز آن بیابیم و این به نفع جمعیت سالخورده ما خواهد بود.

منبع: sciencedaily

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 28 بهمن 1400 بروزرسانی: 28 بهمن 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1340

به "کشف یک عامل کلیدی نو در ابتلا به آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک عامل کلیدی نو در ابتلا به آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید