کشف عجیبی که باستان شناسان دوباره مدفون کردند

به گزارش مجله لیست پیوند، این اکتشاف در واقع یک تونل است که قرن ها پیش به نام بخشی از سیستم کنترل سیل و نهرها ایجاد شده تا از شهر تاریخی تنوچتیتلان در مقابل بالا آمدن سطح آب حفاظت کند.

کشف عجیبی که باستان شناسان دوباره مدفون کردند

تنوچتیتلان که به نام یاپتخت امپراتوری باستانی آزتک شناخته می شود از مجموعه ای متعدد از سدها برای جلوگیری از وقوع سیل بر اثر باران های سیل آسا استفاده می کرد اما تسخیرکنندگان اسپانیایی در ابتدا نبوغ استفاده شده برای طراحی این زیرساخت ها را درک نکردند و در نتیجه بسیاری از این سازه های ماقبل تاریخ را در اولین سال های استعمار تخریب کردند اما با وقوع چندین و چند سیل در مکزیکوسیتی، ناگزیر شدند سیستم هایی نظیر تونل تازه کشف شده را برای کنترل سیل در اوایل سال 1600 میلادی ایجاد کنند.

حالا پس از گذشت چندین قرن، باستان شناسان موسسه ملی تاریخ و مردم شناسی مکزیک، بخشی از این تونل ها را کشف کرده اند که با طول 8.4 متر تنها قسمتی بسیار کوچک از تونل های موسوم به Albarradón de Ecatepec است که طول آن به چهار کیلومتر می رسیده و از طریق هزاران نفر از کارگردان ساخته شده است.

باستان شناسان پیروز به کشف چندین سنگ نگاره نمادین هم در این تونل شدند که گمان می رود این نگاره ها از طریق کارگران غیراسپانیایی سازنده تونل ایجاد شده باشد.

قرار بود این کشف در معرض دید عموم مردم قرار گیرد اما علی رغم اهمیت این کشف باستان شناسی، محققان موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک اعلام کرده اند به سبب نبود بودجه کافی برای برگزاری نمایشگاه و همچنین برای محافظت از این اکتشاف، این تونل بار دیگر زیر خاک خواهد رفت تا از گزند آسیب و غارت در امان باشد و در زمانی مناسب در آینده بار دیگر مورد کاوش قرار گیرد.

محققان اعلام کرده اند این تصمیم تا حد زیادی متاثر از شیوع ویروس کرونا در مکزیک بوده که تا به امروز جان 273 هزار نفر را در این کشور گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1124

به "کشف عجیبی که باستان شناسان دوباره مدفون کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف عجیبی که باستان شناسان دوباره مدفون کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید