چرا یخچال آب می دهد؟

به گزارش مجله لیست پیوند، آب دادن یخچال و فریزر مشکل رایجی است که بیشتر خانواده ها با چنین وضعیتی روبرو شده اند، اگر شما نیز به تازگی یخچالی خریداری نموده اید و این مشکل برایتان پیش آمده است لطفا این قسمت از را بخوانید تا دلیل و راهکار آن را آگاه شوید.

چرا یخچال آب می دهد؟

در ادامه دلایل مختلف نشتی آب از هر جای یخچال را بدانید سپس مشکل آن را برطرف کنید:

1- آب از سینی پشت یخچال به کف زمین سرازیر می شود

علت 1:لوله تخلیه سوراخ یا مسدود شده است

این یکی از دلایل اصلی نشت آب داخل یخچال است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که لوله تخلیه آب یخچال با ذرات غذا، یخ، خاک یا اشیایی مسدود شده و مسبب تجمع آب در یخچال می شود.

نحوه برطرف مشکل:

ابتدا باید یخچال را از برق بکشید تا از ایمنی آن حین کار اطمینان حاصل نمایید. سپس لوله مسدود شده یا سوراخ شده را آنالیز کنید. شما می توانید لوله تخلیه آب یخچال رابا آب گرم باز کنید و بعلاوه می توانید با استفاده از یک سیم ضخیم یا قلاب پلاستیکی نیز این کار را انجام دهید. چنان چه با این کار مشکل برطرف نشد مجبورید برخی از قسمت های یخچال را باز کنید تا بتوانید به لوله دسترسی بهتری داشته باشید.

علت 2:سینی آب یخچال ترک خورده است

گاهی اوقات ممکن است سینی آب یخچال ترک بخورد و باعث نشت آب شود.

نحوه برطرف مشکل:

شما باید آنالیز کنید که آیا ورودی آب ترک خورده یا فرورفتگی دارد، در این صورت برای ضمانت و تعویض با تعمیرکار تماس بگیرید.

2- جریان آب در بدنه یا محفظه خنک یخچال

علت 1: نشتی آب از سینی سبزیجات

میوه ها و سبزیجات که زیر باران قرار می گیرند، آب زیادی را در خودشان حفظ می نمایند. از آنجایی که شما هم این مواد غذایی را می خرید و آن ها را داخل یخچال می گذارید، آب مواد غذایی تازه مثل سبزیجات و میوه ها از آن نشت می نماید و باعث می شود که محفظه داخل یخچال خیس شود. این اتفاق نه تنها روی عمر بدنه داخل یخچال تاثیر می گذارد، بلکه ممکن است سبزیجات را نیز مستعد پلاسیدگی کند.

نحوه برطرف مشکل:

حتماً مواد غذایی را از اول آنالیز کنید. آب اضافه را هر بار در داخل یخچال تمیز کنید. اجازه دهید که آب سبزیجات تازه بیرون بریزد و آن را داخل یخچال قرار دهید.

علت 2:سیستم تهویه یخچال مسدود شده است

با قرار دادن بیش از حد مواد غذایی در محفظه یخچال، راه هوایی بین خنک نماینده و فریزر مسدود می شود. سیستم الکتریکی وظیفه کنترل یخچال های شکسته، ذوب یخ و نشت آب را برعهده دارد.

نحوه برطرف مشکل:

تهویه (سوراخ های دریچه سرد داخل یخچال) راآنالیز کنید، آیا بسته نشده اند؟ مواد غذایی را به درستی داخل یخچال چیده و از نگهداری بیش از حد آن ها خودداری کنید. چیدمان صحیح مواد غذایی در یخچال به نگهداری بیشتر آن ها، قابلیت خنک سازی موثر و صرفه جویی در انرژی یاری می نماید.

3- جاری شدن آب از فریزر

علت 1:درب فریزر باز است یا خنک نماینده با مسئله ای روبرو شده است

با باز بودن درب فریزر هوای سرد خارج شده و مواد غذایی ذوب شده اند. این علت اصلی جاری شدن آب از فریزر می باشد و علاوه بر این با ورود هوای گرم به داخل یخچال لایه برفک فریزر ذوب شده و باعث نشت آب خواهد شد.

گذشته از این موارد، ظرفیت خنک نمایندگی محفظه فریزر کاهش یافته و درجه فریزر مناسب انجماد نیست بنابراین باعث ذوب شدن موادغذایی می شود. مشکل رایج این است که مواد غذایی را در یک فریزر با گنجایش نامناسب ذخیره می کنید.

نحوه برطرف مشکل:

سیستم گرمایش یخچال را آنالیز کنید، سطح حرارت مناسب را تنظیم کنید تا از برترین فرآیند نگهداری اطمینان حاصل کنید، موادغذایی را به درستی چیدمان کنید و از ذخیره کردن بیش از حد آن ها خودداری کنید.

بعد از هر بار باز شدن درب یخچال را به درستی ببندید. واشر لاستیکی یخچال را آنالیز کنید تا از شرایط بسته شدن صحیح درب یخچال اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت هوای گرم وارد یخچال شده و موادغذایی ذوب می شوند.

علت 2:تجمع برفک

گاهی اوقات برفک ها می توانند در دیواره پشتی فریزر تجمع یابند. این می تواند به علت پرشدن بیش از حد یخچال، پیشگیری از گردش هوا در اطراف و یخ زدگی یخچال باشد. تجمع یخ باعث می شود تا آب به درستی از یخچال تخلیه نشود.

نحوه برطرف مشکل:

تنها راه برای برطرف این مشکل آن است که یخچال را خاموش کنید و بگذارید برفک ها ذوب شود و پس از آن قبل از روشن کردن یخچال سوراخ تخیله را مجدد آنالیز کنید تا از پاک بودن آن اطمینان حاصل کنید.

علت 3:آب دادن فریزر یخچال به دلایل زیر نیز پیش می آید:

4. جمع شدن آب زیر یخچال

علت 1:لاستیک درب یخچال خراب است

هرگونه مواد غذایی یا گرد و خاک می تواند مانع محکم بسته شدن درب، افزایش چگالش و در نتیجه نشتی آب یخچال شود. هنگامی که درب یخچال خراب یا پوسیده باشد، هوای بیرون وارد یخچال شده و باعث ایجاد رطوبت بیش از حد در یخچال فریزر شده و آب اضافی به داخل سینی تخلیه ریخته و از آنجا به بیرون از یخچال و بر روی زمین سرریز کند.

نحوه برطرف مشکل:

برای اینکه لاستیک به درب یخچال متصل شود، لاستیک را با آب داغ مالش دهید تا سفت شدگی آن برطرف شود یا کمی وازلین به لاستیک بزنید، وازلین به درزبندی لاستیک ها یاری می نماید.

یا لاستیک نوی تهیه و جایگزین لاستیک قدیمی کنید و مطمئن شوید که پیچ و مهره هایی که درب را روی یخچال فریزر نگه می دارند محکم هستند. کج بودن یخچال به جلو باعث درست بسته نشدن درب می شود پس پایه های یخچال را برای تراز شدن تنظیم کنید.

5. نشت آب از قسمت زیر جلوی یخچال یا پشت آن

علت 1: خرابی یخساز یا آبسردکن یخچال

اگر نشت آب از قسمت زیر جلوی یخچال یا پشت آن است و مشکل از سینی تخلیه نبوده است، احتمالا اتصالات لوله های آب به یخساز یخچال شل است. فرسودگی و ترک خوردگی پیچ و مهره ها به مرور منجر به نشت آب در زیر یخچال و فریزر می شوند.

ترک خوردن یا سوراخ شدن یا پیچ خوردگی شلنگ های پلاستیکی نیز می توانند باعث نشت آب و جمع شدن آب در یخچال شود. اگر مشکل از شلنگ یخساز یا آبسردکن باشد، آب از لوله آب منتهی به یخساز که در قسمت بیرونی یخچال واقع شده است، چکه می نماید و به کف آشپزخانه جاری می شود.

نحوه برطرف مشکل:

شلنگ یخساز را تعویض کنید، اتصالات را هم عوض کنید. بعد از نصب شلنگ نو، اتصالات را محکم کنید تا نشتی آب دوباره رخ ندهد.

6. جمع شدن آب زیر جامیوه ای

علت: مشکل در یکی از قطعات سیستم دیفراست

خرابی سنسور دیفراست یخچال، خرابی المنت یا هیتر، خرابی ترموفیوز، یخ زدن مسیر خروجی آب و گرفتگی لوله آب یخچال از علت های اصلی ریختن آب کف یخچال است.

نحوه برطرف مشکل:

کاور یخچال باز شود و قطعات دیفراست شامل سنسور، المنت، ترموفیوز، اواپراتور و ترمودیسک آنالیز شود تا مشکل پیدا و برطرف شود.

7. ریختن آب از پشت یخچال فریزر

علت: خرابی شیر ورودی آب یخچال

نشتی شیر آب یا لوله آب با ریختن آب از پشت یخچال فریزر خود را نشان می دهد.

نحوه برطرف مشکل:

پس از کشیدن یخچال فریزر از برق لوله آبی که از دیوار به یخچال می آید و لوله آبی را که از زیر یخچال فریزر عبور می نماید و به پشت یخچال می رسد را آنالیز کنید. ممکن است پیچ باز و بسته کردن شیر آب چکه کند یا یکی از لوله های جریان آب سوراخ شده باشد یا لوله از جای خود خارج شده باشد. اگر متوجه شدید لوله ها سوراخ شده اند، آن ها را عوض کنید تا نشتی آب از پشت یخچال حل شود.

8. ریختن آب داخل یخچال ساید بای ساید یا یخچال فیلتردار

علت: خرابی فیلتر آب یخچال

ممکن است علت آب ریختن داخل یخچال به علت فیلتر آب در ساید بای ساید یا یخچال فیلتردار باشد. دیر عوض کردن فیلتر آب سبب می شود فیلترتان دچار رسوب گرفتگی شود. رسوبات تشکیل شده در داخل فیلتر آب باعث ترک خوردن شلنگ می شود و در نتیجه یخچال آب می دهد.

نحوه برطرف مشکل:

فیلتر و مونتاژ قسمت فیلتر آب را با دقت آنالیز کنید. سپس شلنگ آب را ببندید و برای حل مشکل نشتی از فیلتر آب یخچال فیلترتان را تعویض کنید. شلنگ متصل به فیلتر را نیز عوض کنید.

9. نشت آب از مخزن آب یا tank water

علت:سوراخ شدن مخزن آب

مونتاژ مخزن آب را در حالی که در یخچال است با دقت آنالیز کنید تا ببینید که آیا نشتی دارد یا خیر، زیرا ممکن است نشتی آب یخچال از مونتاژ مخزن آب باشد.

نحوه برطرف مشکل:

باید مخزن نوی جایگزین شود، زیرا جنس مخزن آب طوری است که سوراخ آن را با چسب یا مواردی از این دست نمی توان تعمیر کرد.

نشت آب از یخچال را محدود کنید

هنگامی که یخچال آب می دهد نشانه این است که از آن به طور نامناسب استفاده می کنید یا اینکه یخچال دارای مسائل داخلی است.

به موادغذایی ذخیره شده داخل یخچال نگاه دقیق تری بیاندازید و سپس آبی را که از محل یخچال در حال جریان است آنالیز کنید تا برترین راه حل را اجرا کنید.

به طور مرتب یخچال را تمیز کنید تا به عملکرد بهتر آن یاری کنید.

هنگام نگهداری موادغذایی مانند میوه ها و سبزیجات، آن ها را به صورت خشک و درظرفی دربسته یا کیسه های زیپ کیپ نگهداری کنید، با این کار موادغذایی را تازه نگاه می دارید و بهتر می مانند.

اطمینان حاصل کنید که درب یخچال بسته است، می توانید واشر لاستیکی درب را آنالیز کنید.

قبل از قرار دادن غذا در یخچال، مطمئن شوید که هم دمای اتاق شده است وهرگز غذای داغ را داخل یخچال نگذارید.

از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کنید، زیرا در غیر این صورت؛ آب به درستی تخلیه نمی شود.

منبع: پارسینه

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1402 بروزرسانی: 8 مرداد 1402 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1655

به "چرا یخچال آب می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا یخچال آب می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید